Archiwum informacji
informacje

09.06.2026 telefoniczny dyżur prawny 2026-06-09

Dyżur prawny w dniu 09.06.2026 r. godz. 14:30–16:30, mec. Piotr Konopka

wystawy

Kształtowanie Przestrzeni - relacja z Gali Nagród konkursu "Nasza ulica 2.0" w ramach programu. 2026-06-05

30 maja 2026 roku w Służewskim Domu Kultury w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa 13. edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Kształtowanie Przestrzeni”, organizowanego przez Izbę Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Nasza ulica 2.0”, zachęcając młodzież do refleksji nad przyszłością przestrzeni publicznych i rolą ulic w nowoczesnych, przyjaznych mieszkańcom miastach.     W wydarzeniu uczestniczyli laureaci konkursu, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele instytucji partnerskich, członkowie jury oraz osoby zaangażowane w rozwój edukacji architektonicznej i przestrzennej w Polsce. Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP podczas gali reprezentowała kol. Aneta Temecka – członkini Rady MPOIA RP oraz koordynatorka programu „Kształtowanie Przestrzeni” w okręgu małopolskim.   „Nasza ulica 2.0” – spojrzenie młodych na miasto przyszłości   Tegoroczny temat konkursu postawił przed uczestnikami ambitne zadanie zaprojektowania ulic odpowiadających na współczesne wyzwania społeczne, środowiskowe i komunikacyjne. Młodzi autorzy mieli okazję zaprezentować własne wizje przestrzeni publicznych – bardziej zielonych, dostępnych, bezpiecznych i przyjaznych dla wszystkich użytkowników.   Zainteresowanie konkursem po raz kolejny potwierdziło potrzebę prowadzenia edukacji architektonicznej i przestrzennej wśród młodego pokolenia. Do organizatorów wpłynęło 109 prac przygotowanych przez 219 uczniów z 50 placówek edukacyjnych reprezentujących 10 województw.   Laureatów wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych: ⁠ ⁠klasy VI–VIII szkół podstawowych, ⁠ szkoły ponadpodstawowe.   Nagrodzone projekty wyróżniały się nie tylko wysokim poziomem graficznym i pomysłowością, ale przede wszystkim dojrzałym spojrzeniem na wyzwania związane z projektowaniem przestrzeni miejskich. Wiele prac podejmowało tematykę zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu, integracji społecznej oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Poniżej prezentujemy laureatów z placówek oświatowych województwa małopolskiego, którzy zostali nagrodzeni w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasza Ulica 2.0”, organizowanego przez Izbę Architektów RP w ramach programu edukacyjnego „Kształtowanie Przestrzeni”.   fot. Joanna Kantor-Martynuska   Nagrody otrzymali następujący uczniowie i reprezentowane przez nich placówki:   Kategoria – uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych: NAGRODA SPECJALNA  praca nr M3 “Andersa 2.0 – Sąsiedztwo z natury” autor pracy: Piotr Mucha, Emilia Tokarska edukator Katarzyna Karolak Sadowska szkoła: Szkoła Rysunku Odręcznego i Projektowania Architektonicznego Architektura i Sztuka w Michałowicachul. Świerkowa 4 32-091 Zdzięsławice   ZOBACZ FILM Praca została wyróżniona za trafne odczytanie treści zadania: analizę dobrze znanej autorom ulicy Andersa w Krakowie oraz zaproponowanie zmian, które mogłyby uczynić ją bardziej przyjaznym miejscem do życia. Autorzy nie ograniczyli się jedynie do współczesnych obserwacji – sięgnęli do historii Nowej Huty, prześledzili założenia przyświecające pierwszym budowniczym i zwrócili uwagę, że niektóre zmiany nie wytrzymały próby czasu. Zauważyli, że zniknęło to, co było w tej przestrzeni najcenniejsze – miejsca integracji sąsiedzkiej zanurzone w kojącej zieleni. W swojej pracy zaproponowali rozwiązania, które mogą przywrócić pierwotny charakter, np. parki kieszonkowe chroniące przed słońcem i samochodami czy galerię rzeźb plenerowych. Koncepcja wyróżniła się szacunkiem dla historii miejsca oraz spójnością pomiędzy proponowanymi zmianami, a sposobem ich przedstawienia. Dziękujemy za zaproszenie na pokaz współczesnej kroniki filmowej.   Kategoria - uczniowie szkół ponadpodstawowych: III MIEJSCE EX AEQUO praca nr  S9 “Krakowski kolorowy sen” autor pracy: Oliwia Cieklińska edukator/nauczyciel prowadzący  Katarzyna Karolak Sadowska szkoła: Szkoła Rysunku Odręcznego i Projektowania Architektonicznego Architektura i Sztuka w Michałowicach ul. Świerkowa 4 32-091 Zdzięsławice   ZOBACZ FILM Przestrzeń wokół dworca jest pierwszym obrazem miasta zapamiętanym przez przyjezdnych. Dla autorki krakowska ulica Pawia to dziś miejsce zdominowane przez wielkomiejski pośpiech, beton i ruch samochodowy. Odpowiedzią na tę diagnozę staje się wizja bardziej przyjaznej, kolorowej przestrzeni sprzyjającej spotkaniom i odpoczynkowi. Pod charakterystycznymi daszkami–parasolkami światło rozprasza się na chodnikach, nadając barwy nawet szaremu betonowi. Zaproponowane rozwiązania ożywiają ulicę, poprawiają komfort użytkowników i wprowadzają do centrum miasta element lekkości oraz zabawy. Przywołując skojarzenie z utworem zespołu Maanam „Krakowski spleen”, można powiedzieć, że autorka “Krakowskiego snu” nie czeka na wiatr zmian, lecz sama je inicjuje. Do przestrzeni ulicy zaprasza światło, kolor i humor, pokazując, że nawet niewielkie interwencje mogą całkowicie odmienić atmosferę miejsca. Jury doceniło również filmik za przemyślany scenariusz, ciekawą fabułę i zwroty akcji. Znaczące przemiany w świecie już nieraz zaczynały się od słów “mam marzenie” i “miałam sen”.   WYRÓŻNIENIE EX AEQUO praca nr S75 “Dusze ulic” autor pracy: Julia Jakutin, Patrycja Burowska, Sarah Cowling, Lena Duśko, Stanisław Gręda edukator/nauczyciel prowadzący  Michał Rokita  szkoła: Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych w Krakowie ul. J. Szablowskiego 1, 30-127 Kraków   ZOBACZ FILM Kraków i okolice. Ulice Gwieździsta, Bałtycka, Ogrodowa, Obozowa, Mickiewicza i Królewska. Autorzy zwracają uwagę na to, że nazwy ulic często są tylko informacją na tabliczce i nie mówią nic o danym miejscu. W swojej pracy próbują więc odkryć ich tożsamość, szukając inspiracji w historii, otoczeniu i skojarzeniach związanych z nazwami. Jury doceniło ciekawy i oryginalny pomysł „nadania duszy” ulicom, choć zauważyło też, że nawiązania do historii nie zawsze budzą wyłącznie pozytywne skojarzenia. Niemniej ten uroczy pomysł oraz estetyczna realizacja zarówno planszy jak i filmiku, zasługują na zauważenie.   WYRÓŻNIENIE EX AEQUO praca nr  S10 “Nowe życie pod estakadą” autor pracy: Bartłomiej Broda edukator/nauczyciel prowadzący  Katarzyna Karolak Sadowska szkoła: Szkoła Rysunku Odręcznego i Projektowania Architektonicznego Architektura i Sztuka w Michałowicach ul. Świerkowa 4 32-091 Zdzięsławice   ZOBACZ FILM O terenie pod estakadą rzadko myślimy jak o części miasta przeznaczonej dla ludzi. Autor zwraca uwagę na zaniedbany fragment ulicy Armii Krajowej w Krakowie, miejscu zapomnianym i pozbawionym codziennej aktywności. Próbuje nadać mu nową energię, a przez to przywrócić je mieszkańcom. Wizja uatrakcyjnienia drogi do szkoły jest tak kusząca, że sam pomysłodawca zaczyna mieć wątpliwości, czy dotrze na czas na lekcje. Jury doceniło próbę reanimacji „betonowego korytarza” i wrażliwość autora na niecodzienne, niedocenione miejsce, które ma potencjał czekający na kogoś tak pomysłowego. Wyniki konkursu.   Serdecznie gratulujemy uczniom, nauczycielom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie prac konkursowych. Cieszymy się, że młodzi mieszkańcy Małopolski z taką kreatywnością i wrażliwością podejmują temat jakości przestrzeni, w której żyją.   Jury konkursu Oceny prac dokonało jury złożone z przedstawicieli instytucji zajmujących się architekturą, kulturą, ochroną dziedzictwa oraz edukacją: ⁠ ⁠Agnieszka Beblowska-Bednarkiewicz – Narodowe Centrum Kultury, ⁠ ⁠Katarzyna Domagalska – Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, ⁠ ⁠Joanna Jaskułowska – Izba Architektów RP, ⁠ ⁠Monika Kmera – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, ⁠ ⁠Anna Kulińska – Izba Architektów RP, ⁠ ⁠Bogumiła Olkowska – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ⁠ ⁠Katarzyna Roszkowska – Izba Architektów RP, ⁠ ⁠Margerita Szulińska – Narodowy Instytut Dziedzictwa, ⁠ ⁠Ewa Szymańska-Sułkowska – Izba Architektów RP. Jurorzy podkreślali wysoki poziom nadesłanych prac oraz ogromną świadomość młodych uczestników dotyczącą jakości przestrzeni publicznej i odpowiedzialnego kształtowania środowiska życia.   Partnerzy i patroni Organizatorem konkursu była Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, a partnerem wydarzenia Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem: ⁠ ⁠Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ⁠ ⁠Ministra Edukacji, ⁠ ⁠Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, ⁠ ⁠Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ⁠ ⁠Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, ⁠ ⁠Narodowego Centrum Kultury.   Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje: ⁠ ⁠„Architektura & Biznes”, ⁠ ⁠„Zawód Architekt”, ⁠ ⁠„Architektura-murator”.   Edukacja przestrzenna, która inspiruje Konkurs „Kształtowanie Przestrzeni” od lat zachęca młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w dyskusji o jakości otaczającego nas środowiska. Pokazuje, że architektura i urbanistyka nie są wyłącznie domeną specjalistów, lecz tematami bliskimi każdemu użytkownikowi przestrzeni.   Tegoroczna edycja po raz kolejny udowodniła, że młodzi ludzie potrafią dostrzegać problemy współczesnych miast i proponować odważne, kreatywne rozwiązania. Ich pomysły stanowią inspirację nie tylko dla rówieśników, ale także dla architektów, urbanistów i samorządowców.   Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, wyróżnionym i laureatom 13. edycji konkursu „Kształtowanie Przestrzeni” oraz dziękujemy nauczycielom, opiekunom, jurorom i partnerom za zaangażowanie w rozwój edukacji architektonicznej i przestrzennej w Polsce.       Główny organizator programu:     Program Kształtowanie Przestrzeni organizowany przez Izba Architektów RP.      

wystawy

XVI Edycji MDEA - Relacja z Gali Nagród 2026-06-03

28 maja 2026 roku w Pałacu Krzysztofory przy ul. Szczepańskiej 2 w Krakowie odbyła się Gala Finałowa XVI edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej (MDEA), organizowanej przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Tradycyjnie zwieńczeniem programu był konkurs „Dom i Ogród Moich Marzeń”, którego efekty można było podziwiać podczas wystawy nagrodzonych prac oraz uroczystego wręczenia nagród laureatom.   Fot. Patryk Czornij   Wydarzenie poprowadzili: kol. Aneta Temecka, członkini Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP i koordynatorka XVI edycji MDEA, oraz kol. Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA RP. Wśród zaproszonych gości znaleźli się laureaci konkursu wraz z rodzinami, nauczyciele, przedstawiciele szkół podstawowych, sponsorzy, patroni oraz przyjaciele programu.   Szczególnym punktem tegorocznej gali był wykład arch. Anny Korytkowskiej-Hatali poświęcony „domom z bajek” oraz wizjom architektury przyszłości. Prelegentka zaprosiła najmłodszych uczestników do wspólnej refleksji nad tym, jak mogą wyglądać nasze domy za 50 lat, zachęcając ich do aktywnego udziału w dyskusji i dzielenia się własnymi pomysłami. Spotkanie pokazało, że świat bajkowej wyobraźni często znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistych rozwiązaniach architektonicznych. Była to również okazja do podkreślenia, że architektura to nie tylko zawód, lecz przede wszystkim pasja i odpowiedzialność za kształtowanie przestrzeni wpływającej na jakość życia ludzi oraz wygląd otaczającego nas krajobrazu.   Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło blisko 250 prac plastycznych przedstawiających wymarzone domy i ogrody widziane oczami dzieci. Po wnikliwej analizie wyróżniono 49 prac – „laureat XVI edycji konkursu Dom i Ogród Moich Marzeń", z których wybrano 21 prac – „laureatów nagrody specjalnej sponsora". Każdy ze sponsorów biorących udział w obradach Sądu Konkursowego (lub jego przedstawiciel) miał możliwość wyboru jednej nagrody specjalnej. Wyniki konkursu oraz listę laureatów publikujemy w linku poniżej. Dodatkowo przyznano około 100 zaproszeń na warsztaty ceramiczne dla dzieci w ramach konkursu – „laureat twórczy" Laureaci konkursu „Dom i Ogród Moich Marzeń".   Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej od niemal dwóch dekad przybliżają dzieciom i młodzieży świat architektury. Program został zapoczątkowany w ramach Małopolskich Dni Architekta, a od 2007 roku jego integralną częścią jest konkurs „Dom i Ogród Moich Marzeń”. Przez wszystkie lata trwania programu powstały tysiące prac prezentujących marzenia najmłodszych o idealnej przestrzeni do życia, nauki i wypoczynku. To właśnie dziecięca wyobraźnia i kreatywność pozostają największą wartością tego przedsięwzięcia.   Edukatorzy, Partnerzy i Patroni programu MDEA Serdeczne podziękowania skierowano do edukatorów prowadzących zajęcia w szkołach w ramach XVI edycji MDEA: arch. Michała Ptaka, arch. Joanny Głowacz, arch. Wojciecha Serwickiego, arch. Anny Gierackiej, arch. Anny Korytkowskiej-Hatali, arch. Katarzyny Blicharz, arch. Ewy Oleksy, arch. Łukasza Cyrwusa-Zająca, arch. Anety Kuty, arch. Mai Cempy, arch. Anny Mleczko oraz arch. Pauliny Walusiak-Bogumił.   Realizacja programu była możliwa dzięki wsparciu licznych sponsorów, partnerów oraz przyjaciół MDEA, którym organizatorzy złożyli szczególne podziękowania. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele środowisk architektonicznych, budowlanych i deweloperskich, a także firmy oraz biura projektowe. Polski Związek Firm Deweloperskich – Oddział Krakowski Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań Stowarzyszenie Architektów Polskich – Oddział Kraków Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków – Oddział Kraków FAKRO WIŚNIOWSKI Michał Ptak ROGEO Architektura i Geodezja Wojciech Serwicki Anna Gieracka PROSTOlinijnie Anna Korytkowska-Hatala Katarzyna Blicharz Evstudio Ewa Oleksy Koprowski i Zając Architekci ArchiProjekt Biuro Projektowe Aneta Kuta Cempa Pracownia Architektury Mleczko Architektura SALA studio Paulina Walusiak-Bogumił SANECCY Architektura i Krajobraz HATALA & STORTO PODATKI   XVI edycja Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, Głównego Architekta Miasta Krakowa Janusza Sepioła, Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki oraz Krajowej Izby Architektów RP.   Pod Patronatem: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Krakowski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział Krakowski oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.   Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik „Architektura & Biznes”.   Podziękowania skierowano również do Joanny Januszkiewicz, Bożeny Świderskiej-Środy, Doroty Kouby oraz Moniki Zielińskiej-Klimczak za przygotowanie i prowadzenie warsztatów ceramicznych dla uczestników programu.   Finał gali zwieńczyło wspólne zdjęcie laureatów, sponsorów, patronów, edukatorów i organizatorów. Następnie uczestnicy mogli obejrzeć wystawę nagrodzonych prac, które po raz kolejny udowodniły, jak niezwykłą wyobraźnią, wrażliwością i kreatywnością dysponują najmłodsi projektanci.   Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom i laureatom oraz dziękujemy nauczycielom, rodzicom, edukatorom i partnerom za zaangażowanie w rozwój edukacji architektonicznej.   Do zobaczenia podczas kolejnej edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej!   {gallery}/2026-2030/2026078_GALA_MDEA{/gallery} Fot. Patryk Czornij   --- Patronat XVI edycji Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej    Patronat Honorowy: Prezydenta Miasta Krakowa - Aleksander Miszalski, Główny Architekt Miasta Krakowa - Janusz Sepioł, Wojewoda Małopolski - Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej       Patronat: Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa   Patronat: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań         Patronat Medialny: Architektura & Biznes     --- Sponsorzy Instytucjonalni XVI edycji MDEA:   Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej   Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski   Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa     Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań     Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków     Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski   --- Darczyńcy XVI edycji MDEA:   Michał Ptak ROGEO Architektura i Geodezja Wojciech Serwicki Anna Gieracka PROSTOlinijnie Anna Korytkowska-Hatala Katarzyna Blicharz Evstudio Ewa Oleksy Koprowski i Zając Architekci ArchiProjekt Biuro Projektowe Aneta Kuta Cempa Pracownia Architektury Mleczko Architektura SALA studio Paulina Walusiak-Bogumił SANECCY HATALA & STORTO PODATKI        

informacje

4 i 5 czerwca 2026r. - Biuro MPOIA nieczynne 2026-06-01

Informujemy, że w dniach 4 czerwca 2026 r. (Boże Ciało - czwartek) i 5 czerwca 2026 r. (piątek) biuro Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP będzie nieczynne.

informacje

Dyżur Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej MPOIA RP 2026-06-01

Informujemy o planowanych dyżurach Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Możliwe spotkania po wcześniejszym zgłoszeniu na nr tel. 12 427 26 47.   Dyżury OROZ: VI-XII 2026 r. w godz. 17:00-19:00 czerwiec- 2 oraz 23 czerwca 2026 r. lipiec - 7 oraz 14 lipca 2026 r. sierpień – 4 oraz 25 sierpnia 2026 r. wrzesień - 8 oraz 22 września 2026 r. październik – 6 oraz 20 października 2026 r. listopad – 3 oraz 17 listopada 2026 r. grudzień- 1 oraz 15 grudnia 2026 r.   I-III 2027 r. w godz. 17:00-19:00 styczeń – 5 oraz 19 stycznia 2027 r. luty – 2 oraz 16 lutego 2027 r. marzec – 2 oraz 26 marca 2027 r.

szkolenia

Szkolenie - Architekt na spotkaniu z klientem, jak profesjonalnie prowadzić rozmowy z klientami oraz budować wartościowe relacje 2026-05-29

15 czerwca 2026 r. w godzinach 17:00 - 19:00 zapraszamy na szkolenie "Architekt na spotkaniu z klientem, jak profesjonalnie prowadzić rozmowy z klientami oraz budować wartościowe relacje."   Program szkolenia: Szkolenie koncentruje się na świadomej, profesjonalnej komunikacji w relacjach biznesowych – od pierwszego kontaktu z inwestorem, po prowadzenie trudnych rozmów i budowanie długofalowego zaufania w branży architektonicznej. Szkolenie zawiera elementy, które wpływają na skuteczne reprezentowanie swojej firmy i marki osobistej.   Jak ważna jest rola komunikacji w budowaniu wiarygodnej postawy w relacjach biznesowych? Efekt pierwszego wrażenia– jak go nie zmarnować przy pierwszym i kolejnym spotkaniu. O co zadbać, jak się przygotować? Podstawowe prawa rządzące procesem komunikacji biznesowej, czyli co trzeba wiedzieć na temat rozmów z inwestorami Świadomość celu rozmowy i oczekiwanego efektu. Jak z każdego spotkania wychodzić z potrzebną wiedzą? Skąd się biorą błędy i bariery komunikacyjne, i dlaczego tak często dochodzi do nieporozumień? Jak dbać o jasność przekazu i budować skuteczną argumentację?   Plan ramowy szkolenia: 17:00 - 19:00  Architekt na spotkaniu z klientem, jak profesjonalnie prowadzić rozmowy z klientami oraz budować wartościowe relacje.   Prowadzący: coach ICC/trener biznesu/mediator VCC/mentor: mgr Kinga Wdowicka   Od 25 lat pomaga liderom i zespołom rosnąć – mądrze, skutecznie i po ludzku. Już 12 lat nieprzerwanie współpracuje z Okręgowymi Izbami Architektów RP, prowadzi szkolenia, webinary oraz indywidualne konsultacje. Łączy doświadczenie biznesowe z praktycznymi narzędziami rozwoju dla liderów z branży architektonicznej. Dostarcza sprawdzonych rozwiązań, przeprowadza interwencje kryzysowe, transferuje najlepsze praktyki. Skutecznie wspiera właścicieli pracowni architektonicznych i zespoły projektowe w rozwoju biznesu, sprzedaży usług oraz skutecznej komunikacji z inwestorami, klientami i podwykonawcami. Pomaga architektom:• budować strategię rozwoju firmy i pozycjonowania na rynku,• przechodzić przez sytuacje kryzysowe,• zwiększać sprzedaż i wartość oferowanych usług,• prowadzić trudne rozmowy z inwestorami, klientami i negocjować warunki współpracy,• rozwijać zespoły projektowe i kompetencje przywódcze liderów,• rekrutować i wdrażać pracowników,• wdrażać procedury i standardy.   Miejsce: Małopolska Okręgowa Izba Architektów RPKarmelicka 9/331-133 Kraków   Forma: Stacjonarne z transmisją internetową   Kontakt do organizatora: 12 427-26-47 malopolska@izbaarchitektow.pl   Link do szkolenia.

informacje

Tegoroczna wiosenna sesja egzaminacyjna już za nami. 2026-05-27

Poniżej prezentujemy zestawienie statystyczne dotyczące wyników egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w sesji wiosennej 2026 r.: I. Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:1.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 10 osób.2.⁠ ⁠egzamin pisemny zdało 5 osób,3.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 9 osób.4.⁠ ⁠egzamin ustny zdało 3 osoby. II. Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń:1.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 43 osoby.2.⁠ ⁠egzamin zdało 32 osoby,3.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 58 osób.4.⁠ ⁠egzamin ustny zdało 31 osób. III. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:1.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 0 osób.2.⁠ ⁠egzamin zdało 0 osób,3.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 2 osoby.4.⁠ ⁠egzamin ustny zdało  0 osób. IV. Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie:1.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 2 osoby.2.⁠ ⁠egzamin zdało 1 osoba,3.⁠ ⁠liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 1 osoby.4.⁠ ⁠egzamin ustny zdało  1 osoba.   Serdecznie gratulujemy!  

wydarzenia

Kongres Architektury Polskiej - Dzień II 2026-05-27

KONGRES ARCHITEKTURY POLSKIEJArchitekt contra Inwestor - 12 maja 2026 Debata w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP    PODSUMOWANIE DEBATY I WNIOSKI Debata dotycząca roli i znaczenia architekta w procesie inwestycyjnym.  Architekci: Małgorzata Dembowska, WXCA Architekci, WarszawaKrzysztof Ingarden, Ingarden & Ewý Architekci, KrakówJózef Białasik, B2 Studio, Kraków Inwestorzy: Kamila Rosińska, Kierownik projektu Grupy Arche, WarszawaAnna Kula, Kierownik projektów, Zarząd Inwestycji Miejskich w KrakowiePiotr Stawiarski, Członek Zarządu Oddziału Krakowskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich Moderator: Marta A. Urbańska, Architekt, Ekspert EU - Fundacji Miesa van der Rohe  I część  - prezentacje Prelegentów (łącznie ok 2h) 1. Małgorzata Dembowska zaprezentowała studium przypadku – projekt urbanistyczno-architektoniczny terenów mieszkaniowych wraz z funkcjami towarzyszącymi na terenie dawnych zakładów FSO na Żeraniu w Warszawie. Imponujących rozmiarów zamierzenie inwestycyjne, poza aspektami czysto architektonicznymi i społecznymi (jak wykorzystanie dziedzictwa przemysłowego) i ekologicznymi, jest okazją do rozmowy na temat organizacji pracy, decyzyjności, koordynacji między kilkoma zespołami/pracowniami. A także na temat szeregu innych wyzwań, jakie stoją zarówno przed Inwestorem, jak i Architektem przy realizacji ambitnych, wielohektarowych projektów. W prezentacji podkreślono znaczącą rolę udziału osób decyzyjnych na każdym etapie procesu Inwestycyjnego.  2. Krzysztof Ingarden przybliżył proces powstawania kampusu UJPII na Ruczaju oraz nowopowstałego budynku dydaktycznego w sąsiedztwie biblioteki, obu projektu IEA Architekci.  Z prezentacji można było odczytać, jak istotne dla zachowania spójności urbanistyczno-architektonicznej jest to, aby mimo upływu lat, projektowanie danej przestrzeni/założenia urbanistycznego przy współpracy z Inwestorem, kontynuowane było przez jednego Autora-Architekta, który w spójny i konsekwentny sposób może rozwijać pierwotną koncepcję. Jednocześnie wskazano też na coraz bardziej restrykcyjne, a niekiedy niezgodne z prawem zapisy umów o prace projektowe, w szczególności mające na celu pozbawienie Architekta-Twórcy praw autorskich osobistych do dzieła. Stoi to w jawnej sprzeczności z obowiązującą ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  3. Józef Białasik – przedstawił, w szerokim ujęciu problemowym, relacje Architekt-Inwestor. Przeanalizowana została rola i znaczenie Architekta w procesie inwestycyjnym, na przestrzeni wieków od Egiptu i starożytnej Grecji do czasów współczesnych. Duży nacisk położono na praktyczny aspekt współpracy z Inwestorami oraz pogarszające się warunki wykonywania zawodu. Stale rosnące koszty składowe dokumentacji projektowej oraz nieustanne zwiększanie wymagań i obowiązku przy jednoczesnym stale spadającym wynagrodzeniu. Jednocześnie wszystko to dzieje się w otoczeniu prawno-instytucjonalnym, które - zdaniem prelegenta - mniej więcej od 2015 r. stale zmierza w złą stronę, w kierunku uznaniowości zamiast stosowania litery prawa. Wskazano, że jedną z głównych przyczyn pogarszającej dążenie Inwestorów do zlecania za określoną cenę nieokreślonego zakresu, w nieokreślonym czasie, podczas gdy Architekci dążą do ustalania określonego zakresu w określonym czasie za określoną cenę. Jako postulaty i propozycje rozwiązań wskazano: Konieczność wywierania presji na legislatorów zmierzającą do ustanowienia kryterium jakościowego jako wiodącego; „Uwspólnienie” celów Architektów i Inwestorów, głównie w obszarze doprecyzowania obowiązków i wymagań dla Inwestorów w przepisach dotyczących planowania przestrzennego; Dbałość o relacje osobiste i wzajemny szacunek uczestników procesu Inwestycyjnego. 4. Kamila Rosińska zaprezentowała sposób prowadzenia inwestycji grupy Arche. Od wyboru obiektów – nietypowych, nietuzinkowych, o charakterze zabytkowym lub postindustrialnym. Omówione zostały pryncypia oraz motywacje, a także podejście zarówno do samej inwestycji, jak i ludzi, zespołów tworzących dany projekt - w tym także Architektów. Przedstawiono bardziej szczegółowo kilka przykładów inwestycji, wskazując m.in. na autorskie podejście, w którym obiekty nie są „w pełni” zrealizowane. W każdej z inwestycji pozostawiana jest duża swoboda dla przyszłych administratorów/operatorów obiektu, tak aby mogli, wedle własnego uznania, dokończyć aranżacji. Jako zasadę przyjmuje się pozostawianie elementów wnętrz w stanie surowym, nietynkowanych ścian i stropów, które są oswajane i „zmiękczane” np. dziełami sztuki, tekstyliami, często tworzonymi w trakcie prac społecznych. Integracja oraz partycypacja lokalnej społeczności to również stałe punkty na mapie procesu inwestycyjnego spółki. 5. Anna Kula przedstawiła realizacje oraz plany Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, który jako Zamawiający Publiczny prowadzi najwięcej projektów dot. m.in. przestrzeni publicznych, obiektów użyteczności publicznej oraz inwestycji liniowych w Krakowie. Spośród zrealizowanych przedsięwzięć pokazano m.in. Centrum Kongresowe ICE oraz Stadion Miejski Cracovii, ponadto szereg placówek opiekuńczo-edukacyjnych oraz projektów infrastrukturalnych. Aktualnie realizowana jest kładka Kazimierz-Ludwinów (proj. BP Lewicki Łatak), której otwarcie planowane jest w sierpniu b.r. Ponadto jednostka aktualnie zajmuje się przygotowaniem inwestycji sektora mieszkaniowego. Przygotowywane są konkursy architektoniczno-urbanistyczne dla budownictwa społecznego. 6. Piotr Stawiarski zaprezentował działania Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Organizacja zrzeszająca ponad 330 firm deweloperskich z całej Polski jest dowodem na profesjonalizację branży. W ramach swojej działalności Związek podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu dbanie o kondycję rynku deweloperskiego w Kraju. Do najważniejszych obszarów należą angażowanie się w debaty, dyskusje i aktywne uczestnictwo w procesach legislacyjnych. Ponadto działania na polu edukacyjnym, organizacja wydarzeń branżowych oraz reprezentacja środowiska i dbanie o wizerunek dewelopera.  Część II – debata (ok. 1 h) Debata, w której prelegenci szerzej opowiedzieli o współczesnych wyzwaniach procesu inwestycyjnego, podkreślając jednocześnie konieczność współdziałania Inwestora z Architektami, pozwoliła na wyodrębnienie się kilku wątków: aktualnie po stronie Inwestora, niekiedy pojawia się więcej architektów niż po stronie pracowni projektowej; umowy dot. niewykonywania autorskich praw osobistych do utworu mogą mieć zastosowanie jedynie w określonym czasie, w celu zachowania planów strategii marketingowej, jednak nie mogą być stosowane dla umów dot. zamówień publicznych; w celu poprawy warunków wykonywania zawodu Architekta, należy przede wszystkim zadbać o właściwe szacowanie oraz przeznaczanie adekwatnych środków na dokumentację projektową w projektach realizowanych z pieniędzy publicznych; jednym z rozwiązań dla poprawy jakości architektury jest zwiększenie udziału konkursów w zamówieniach publicznych. Jednocześnie Inwestorzy publiczni cenią sobie, jako najszybszą, formułę „zaprojektuj i wybuduj”, która jednakże - jak wskazały głosy Publiczności - jest bardzo często gwarancją marginalizacji roli Architekta, co przekłada się negatywnie na jakość architektury; wskazano na rosnąca świadomość Inwestorów, którzy, wobec nasycenia rynku, coraz częściej rozumieją znaczenie dobrej architektury – jako wartości trwałej w materiale i czasie, zatem także zyskownej; poruszone zostały kwestie odpowiedzialności, nie tylko za przestrzeń i architekturę, lecz również wzajemnych relacji i zaufania, bez którego umowy, nawet 100-stronicowe na prace projektowe, nie dają gwarancji prawidłowej realizacji kontraktu. Brawami została nagrodzona informacja, mówiąca o tym, że w spółce Arche umowy z architektami mają 3 strony. W końcu podkreślono wartość debat, wymiany poglądów i dyskusji w gronie zaangażowanych Architektów i świadomych Inwestorów.   arch. Marek Sanecki, współpraca: arch. Marta A. Urbańska   {gallery}/2026-2030/2026065_kongres_II{/gallery}   Autor zdjęć: Patryk Czornij

wydarzenia

Kongres Architektury Polskiej - Dzień I 2026-05-27

KONGRES ARCHITEKTURY POLSKIEJArchitekt contra Konserwator - 11 maja 2026Debata w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP    PODSUMOWANIE DEBATY I WNIOSKI Debata dotyczyła współpracy architektów oraz konserwatorów zabytków. Architekci:Oskar Grąbczewski, OVO Grąbczewscy Architekci, KatowicePiotr Lewicki, Biuro Projektów Lewicki ŁatakJerzy Wowczak, Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych  Konserwatorzy:Marek Wawrzkiewicz, Kierownik Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki ASP w KrakowiePiotr Białko, Firma konserwatorska Piotr BiałkoJarosław Adamowicz, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie  moderator: Marek Sanecki, Saneccy Architektura x Krajobraz I część  - prezentacje Prelegentów (łącznie ok 2h) 1. Oskar Grąbczewski zaprezentował studium przypadku – przebudowę i modernizację kamienic socjalnych przy ul. Mariackiej w Katowicach. Jako szczególnie istotną należy odnotować, wiodącą i obligatoryjną rolę Autora – Architekta w zidentyfikowaniu, zsyntetyzowaniu oraz wyeksponowaniu, szczególnie wartościowych elementów wyposażenia budynków, których wnętrza nie były objęte ochroną konserwatorską (kamienice znajdują się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków). Uratowane oraz wbudowane w nowe, spełniające przepisy, przestrzenie ogólnodostępne, klatki schodowe, hole, oraz świetlicę, zostały elementy autentycznych tralek i króli, schodów drewnianych, mozaiki ścienne, cementowe płytki podłogowe, a nawet dawne kafle pieców. Prezentacja była doskonałym przykładem jak świadome podejście Architekta do dziedzictwa historycznego, pozwala na uzyskanie wartościowej przestrzeni, utrzymującej klimat historycznych wnętrz, przy zachowaniu wszelkich współczesnych, funkcjonalnych oraz prawnych wymogów, oraz co niezwykle istotne, mieszcząc się w bardzo ograniczonym, niewygórowanym budżecie na inwestycję. 2. Piotr Lewicki przedstawił spojrzenie Biura Projektów Lewicki Łatak na „Reinterpretację dziedzictwa historycznego”. Prezentacja obejmowała imponujący zbiór kilkudziesięciu projektów na terenie (wielu w ścisłym centrum) Krakowa. W większości zrealizowanych lub w fazie końcowej realizacji. Prace zostały usystematyzowane w czterech kategoriach:  Przebudowy zabytkowych kamienic, projekty w głównej mierze konserwatorskie, gdzie interwencje projektowe ograniczają się do niezbędnego minimum. Udział i rola współczesnego Architekta (jako autora i koordynatora procesu oraz procedury uzyskania pozwolenia na budowę) pozornie nie jest jednoznacznie zauważalna. Można jednak sobie wyobrazić, że bez świadomego uczestnictwa i przy jakichkolwiek uchybieniach i zaniedbaniach – które doprowadzą do zatracenia właściwego, zgodnego z historycznym charakterem odbioru zabytku – momentalnie decyzje projektowe (błędne) byłyby uwydatnione. Plomby w historycznej zabudowie – szereg przykładów jak nadbudowa narożnej kamienicy przy Placu na Groblach, kamienicy przy ul. Nadwiślańskiej czy budynek (odczytywany jako zespół kamienic) przy Placu Nowym, świadczy o bardzo trudno uchwytnym poczuciu, umiejętności czytania przestrzeni, posiadającej swoje unikalne dziedzictwo architektoniczne, historyczne i społeczne, oraz o ogromnej odpowiedzialności za dopełnianie i uzupełnianie zabytkowej substancji miasta.   Przekształcenia przestrzeni publicznej – zaprezentowane m.in. na przykładzie Placu Bohaterów Getta oraz Kładki Kazimierz-Ludwinów ilustrują złożoność, wielowątkowość problematyki, oraz o kluczowym znaczeniu Architekta jako przedstawiciela zwodu zaufania publicznego, który potrafi nie tylko „wsłuchać się” w potrzeby danej przestrzeni, ale również wypowiedzieć się w sposób widoczny, zauważalny, nie przekrzykując jednocześnie swoich „rozmówców”, którymi często stają się zabytki. Podobna refleksja płynie z ostatniego zaprezentowanego obszaru tematycznego, jakim były – Projekty publiczne w cennym kontekście. Przywołane przykłady realizacji m.in. Hala 100-Cracowii, w krajobrazie objętym ochroną konserwatorską czy czekający na dalsze losy, zwycięski projekt przebudowy hotelu Cracovia, wpisanego do rejestru zabytków, pokazują jak często przenikają się, przecinają i zazębiają obszary i kompetencje (relacji architekt-konserwator) w obrębie jednej przestrzeni czy obiektu. Obiekt architektoniczny będący chwilę wcześniej współczesnym budynkiem, niebawem staje się zabytkiem, wymagającym jednak gruntownych przekształceń.  3. Jerzy Wowczak – przedstawił w ujęciu problemowym, zagadnienia z zakresu konserwacji zabytków, począwszy od najstarszych dokumentów traktujących o opiece nad zabytkami, poprzez najważniejsze konwencje, kończąc na Rezolucji ubiegłorocznego III Kongresu Konserwatorów Polskich. Na tle ciekawych i znaczących realizacji takich jak np. przedpole Zamku Krzyżtopór w Ujeździe czy Muzeum Warszawy, prelekcja pt.” PRZESTRZEŃ — WARTOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ” wprowadziła kilka ważnych spostrzeżeń, pytań oraz postulatów do dalszej dyskusji. Przytoczone głosy uczestników Kongresu Konserwatorów, jak i cytaty Jana Sas-Zubrzyckiego wskazują na aktualność problematyki. Podkreślono konieczność zapewnienia fazy przygotowawczej, w której nieodłączną rolę powinien pełnić Architekt, od którego można wymagać kompetencji i zrozumienia wartości architektonicznych, łączących znajomość historii, estetyki oraz konstrukcji. W związku z jednym z kluczowych zdaniem prelegenta, postulatów Rezolucji III KKP: „Podkreślamy pilną konieczność: stworzenianie zależnej sieci eksperckiej, służącej wszystkim interesariuszom ochrony dziedzictwa, także określania warunków konkursów przeprowadzanych w obszarach zabytkowych.” – postawione zostało (retoryczne) pytanie: „Czy w postulowanej sieci eksperckiej jest miejsce dla Architektów?” 4. Marek Wawrzkiewicz – w przygotowanym studium przypadku – przebudowy, adaptacji oraz konserwacji Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, opisał (modelową) współpracę z architektem Waldemarem Niewaldą oraz przedstawił działania i interwencje zarówno w obszarze konserwacji (głównie wątków murowych), jak i architektury w celu udostępnienia wyłączonych z użytkowania pomieszczeń i części budynku w tym odkopania i adaptacji piwnic. Szereg interesujących specjalistycznych informacji dot. technologii, sposobu eksponowania wartościowych partii murów czy zakrywania wtórnych przemurowań, stanowił tło dla przybliżenia wartości i korzyści wynikających ze świadomej współpracy Architekta i Konserwatora, która przynosi pożądane rezultaty, gdy cele stawiane sobie przez nich obu są zbieżne. Podkreślona została rola wzajemnego szacunku oraz możliwość ciągłego wzajemnego dokształcania się i wymiany doświadczeń. 5. Piotr Białko – wygłosił referat dot. kluczowej roli edukacji oraz potrzebie pracy nad zabytkami przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe. W przypadku architektów – ukończone studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków. Przybliżone zostały terminy: „powierzchnia konserwatorska” oraz Riegl’owskie „uczucie dawności”. Jedynie świadomość architektów-projektantów przygotowujących zapisy dokumentacji projektowych, uwzględniająca odpowiednią specyfikację wskazującą np. na konieczność stosowania farb na bazie bieli cynkowej, oraz niestosowanie bieli tytanowej powodującej „spłaszczenie” powierzchni, pozwoli na zachowanie w pełni właściwego charakteru obiektu. 6. Jarosław Adamowicz – przedstawił pokrótce strukturę Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Jako ważny i zaskakujący fakt przytoczone zostały statystyki wg, których Wydział Konserwacji jest częstym wyborem dla absolwentów innych kierunków, jak prawo czy medycyna a praktycznie wcale nie ma wśród studentów, absolwentów wydziału architektury. Omówiony został szeroki interdyscyplinarny charakter prowadzonych zajęć. Wskazano, pokazując interesujące przykłady, iż Konserwatorzy dzieł sztuki korzystają z eksperckiej wiedzy specjalistów z różnych dziedzin nauk przyrodniczych, humanistycznych, technicznych. Podkreślona została rola długotrwałego procesu – działanie w odpowiednim komforcie terminowym - jako niezbędny warunek profesjonalnej realizacji prac konserwatorskich. Wyeksponowano znaczenie edukacji jako fundamentu właściwie realizowanej misji ochrony dziedzictwa. Prezentację zakończono głosem w dyskusji o granicach interwencji konserwatorskiej dr Mariana Korneckiego. Działaniami konserwatorskimi powinniśmy dążyć do: „...zachowania prawdy historycznej, zastosowania przy podejmowaniu konserwacji postępowania naukowego, zapewnienia pełnej rzetelności, opartej na stałym pogłębianiu wiedzy fachowej i techniki, w końcu na zapewnieniu bezspornej dominacji zabytku...” .  Część II – debata (ok. 1,5 h) Debata jako kontynuacja wątków oraz postulatów poruszonych podczas prelekcji przebiegła w dynamicznej atmosferze, jako profesjonalna, intelektualna wymiana zdań, wskazująca na konieczność współpracy międzyśrodowiskowej, przy czym kluczowe obszary wymagające szczególnej uwagi oraz postulowane działania to: wspólne działania środowisk na rzecz prawidłowego przygotowania zamówień z uwzględnieniem właściwie opracowanej fazy przygotowawczej przy współudziale architektów, konserwatorów, oraz historyków sztuki działania w celu zapewnienia odpowiedniego, adekwatnego finansowania dla inwestycji wymagających szczególnej dbałości i troski o dziedzictwo właściwe, elastyczne kształtowanie harmonogramów Inwestycji uwzględniające zmienny/nieprzewidywalny charakter prac przy obiekcie zabytkowym edukacja oraz współdziałanie środowisk na szczeblu akademickim, oraz zawodowym promowanie oraz wdrażanie racjonalnego podejścia do substancji zabytkowej, pozwalające na zachowanie autentycznego nastroju „odczucia dawności” przy jednoczesnym świadomym (popartym wiedzą ekspercką) decydowaniu o priorytetyzacji niezbędnych ingerencji, wpływających na bezpieczeństwo użytkowania i umożliwienia trwania obiektu poprzez wprowadzanie potrzebnych i adekwatnych funkcji - możliwe to będzie jedynie przy indywidualnym traktowaniu każdego przypadku.  arch. Marek Sanecki   {gallery}/2026-2030/2026064_kongres_I{/gallery}   Autor zdjęć: Patryk Czornij

wystawy

XVI Edycji MDEA - Zaproszenie na Galę Finałową 28 V 2026 2026-05-22

  28 maja 2026 r. o godzinie 12:00, w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa przy ul. Szczepańskiej 2 w Krakowie. odbędzie się Gala Finałowa konkursu „Dom i Ogród Moich Marzeń”, organizowanego w ramach XVI Edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej Kraków 2026.   Podczas wydarzenia zostaną ogłoszeni laureaci konkursu. Serdecznie zapraszamy do udziału laureatów, ich rodzin i opiekunów, przedstawicieli środowiska edukacyjnego oraz wszystkich partnerów i sympatyków projektu.   Program Gali: 12:00 – 12:20 – Powitanie gości. 12:20 – 13:00 – Wykład tematyczny Domy z bajek i domy przyszłości – jakie będą nasze domy za 50 lat? – Anna Korytkowska-Hatala. 13:00 – 13:30 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. 13:30 – 14:00 – Zakończenie uroczystości, wykonanie pamiątkowego zdjęcia i wywiady z laureatami i zaproszonymi Gośćmi.   Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 25 maja 2026 r. na adres: mdea@mpoia.pl lub telefonicznie pod numerem tel.: 12 427 26 46   Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom!    DO ZOBACZENIA!     --- Patronat XVI edycji Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej    Patronat Honorowy: Prezydenta Miasta Krakowa - Aleksander Miszalski, Główny Architekt Miasta Krakowa - Janusz Sepioł, Wojewoda Małopolski - Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej       Patronat: Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa   Patronat: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań         Patronat Medialny: Architektura & Biznes     --- Sponsorzy Instytucjonalni XVI edycji MDEA:   Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej   Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski   Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa     Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań     Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków     Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski   --- Darczyńcy XVI edycji MDEA:   Michał Ptak ROGEO Architektura i Geodezja Wojciech Serwicki Anna Gieracka PROSTOlinijnie Anna Korytkowska-Hatala Katarzyna Blicharz Evstudio Ewa Oleksy Koprowski i Zając Architekci ArchiProjekt Biuro Projektowe Aneta Kuta Cempa Pracownia Architektury Mleczko Architektura SALA studio Paulina Walusiak-Bogumił SANECCY HATALA & STORTO PODATKI        

wydarzenia

Kształtowanie Przestrzeni – cykl B zajęć edukacyjnych w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych. 2026-05-22

W semestrze letnim roku szkolnego 2025/2026 w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych odbył się cykl B zajęć programu „Kształtowanie Przestrzeni”, prowadzony przez edukatorkę Katarzynę Karolak-Sadowską. Celem zajęć było rozwijanie świadomości przestrzennej uczestników oraz przybliżenie mechanizmów kształtujących strukturę współczesnych miast i obszarów zurbanizowanych. Program łączył podstawy teoretyczne z praktycznymi ćwiczeniami analitycznymi i projektowymi.   Cykl rozpoczął się od analizy architektury otaczającej uczestników. Uczniowie poznali klasyfikację obiektów budowlanych oraz kryteria ich podziału ze względu na funkcję i formę. Zdobyta wiedza została następnie wykorzystana podczas pracy zespołowej, w trakcie której uczestnicy uzupełniali strukturalną tabelę przykładami budynków z najbliższego otoczenia.   Kolejne zajęcia poświęcone były przestrzeni publicznej – jej definicji, znaczeniu społeczno-urbanistycznemu oraz elementom składowym, takim jak mała architektura czy zieleń miejska. W tej części uczestnicy realizowali indywidualne zadanie projektowe polegające na opracowaniu autorskiej koncepcji zagospodarowania placu przy Urzędzie Gminy w sąsiedniej miejscowości. Ćwiczenie spotkało się z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem uczniów.   Następny etap zajęć dotyczył genezy i ewolucji tkanki miejskiej, omówionej na przykładzie historycznego oraz funkcjonalnego rozwoju Krakowa. Część praktyczna obejmowała analizę map i identyfikację najważniejszych elementów kompozycji urbanistycznej. Tematyka ta stanowiła wprowadzenie do zagadnień związanych z teoriami miast idealnych i próbami ich realizacji. Głównym przykładem była Nowa Huta – unikalny przykład rodzimej struktury urbanistycznej. Podsumowaniem tej części było stworzenie mapy myśli określającej cechy „dobrego miasta”.   Cykl zakończył blok poświęcony współczesnemu planowaniu przestrzennemu. Uczestnicy poznali zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, procesami rewitalizacji oraz podstawowymi narzędziami planistycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) oraz kierunków rozwoju najbliższej okolicy.   Dzięki udziałowi w cyklu B uczestnicy nauczyli się krytycznie oceniać jakość przestrzeni publicznej oraz zdobyli praktyczną wiedzę pozwalającą lepiej rozumieć mechanizmy kształtowania ładu przestrzennego we własnym regionie.   Koordynację programu z ramienia Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP sprawowała arch. Aneta Temecka, członkini Rady MPOIA, zapewniając wsparcie dydaktyczne oraz niezbędne materiały edukacyjne i plastyczne.   {gallery}/2026-2030/2026069_KP_WieclawiceStare{/gallery}   W kolejnych artykułach zaprezentujemy następne grupy uczestniczące w programie „Kształtowanie Przestrzeni” oraz działania realizowane przez uczniów w ramach zajęć.   Serdecznie zapraszamy do współpracy i dołączenia do programu „Kształtowanie Przestrzeni” – wspólnie kształtujmy świadomość przestrzenną młodego pokolenia!   Kształtowanie Przestrzeni - semestr zimowy roku szkolnego 2025/2026.   Główny organizator programu:     Program Kształtowanie Przestrzeni organizowany przez Izba Architektów RP.        

informacje

Ostrzeżenie przed wzięciem udziału w konkursie 2026-05-21

Kraków, 21 maja 2026 r. Członkowie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej   Stanowisko Zespołu Warunków Wykonywania Zawoduprzy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPodnośnie sposobu przygotowania konkursu   Dotyczy procedury pn:,KONKURS NIEOGRANICZONY, JEDNOETAPOWY, REALIZACYJNY NA OPRACOWANIE KONCEPCJI FORMY ARCHITEKTONICZNO-RZEŹBIARSKIEJ PRZEBUDOWY FONTANNY NA RYNKU GŁÓWNYM W KRAKOWIE"Adres strony internetowej prowadzonego konkursu:https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-bfa86d5a-e992-4cf8-ac92-c3927dbb3e28Po zapoznaniu się z warunkami konkursu Zespół Warunków Wykonywania Zawodu przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP negatywnie ocenia przygotowanie konkursu, a tym samym rekomenduje zachowanie ostrożności członkom MPOIA oraz pozostał ym Architektom w przypadku uczestniczenia w przedmiotowym postepowaniu.    Problemy, które uważamy za istotne uchybienia:   Praca konkursowa ma wg Zamawiającego spełniać wytyczne z Raportu konsultacji społecznych – liczba około 700 osób, które wzięły udział w konsultacjach , nie powinna znacząco decydować w kwestiach dotyczących jednej z najważniejszych historycznych przestrzeni w Krakowie. Przedsięwzięcie ma wybitnie twórczy charakter i to twórcom - uczestnikom konkursu powinna zostać pozostawiona wolność wypowiedzi. Termin wykonania projektu przez Zwycięzcę konkursu – pierwotnie do stycznia 2027, zmieniony obecnie na marzec 2027 – nadal jest zbyt krótki. Wymaga trwających z reguły dużo dłużej niż terminy przewidziane w KPA uzgodnień z ZDMK, WUOZ itd. Projektowane Postanowienia Umowy oraz Wzór Umowy o Przeniesienie Praw Autorskich są nieprecyzyjne, z zapisami, których być nie powinno lub powinny być skorygowane , m.in:   - uzyskanie wszelkich wymaganych prawem dokumentów; ostateczne decyzje; uzyskanie uzgodnień (...) w zakresie bezpieczeństwa pożarowego (...) o ile są wymagane; opracowanie projektu zabezpieczenia ekspozycji zlokalizowanej pod istniejącą fontanną; zaprojektowanie fontanny jako formy rzeźbiarskiej inspirowanej wynikami konsultacji społecznych;  - Zamawiający w trakcie realizacji Przedmiotu umowy, w oparciu o przedłożone przez Wykonawcę materiały, może przekazać wytyczne, wnioski, uwagi i zastrzeżenia. Nieuwzględnienie wytycznych, wniosków, uwag i zastrzeżeń zgłoszonych przez Zamawiającego, stanowi przypadek nienależnego wykonania Przedmiotu umowy; - wprowadzenie zmian wynikających z ustępu powyżej Wykonawca zobowiązany jest zrealizować w ramach wynagrodzenia przysługującego za całość; - Wykonawca zobowiązany jest  opracować warianty inwestycyjne oraz wariant rekomendowany; - Wykonawca zobowiązany jest uczestniczyć we wszystkich spotkaniach na wezwanie Zamawiającego, związanych z realizacją Przedmiotu umowy i w przypadku takiej potrzeby przygotowywać na wniosek Zamawiającego wszelkich niezbędnych materiałów informacyjnych; - w ramach wynagrodzenia umownego Wykonawca zobowiązany jest do uzyskania w imieniu Zamawiającego wymaganej przepisami prawa prawomocnej i ostatecznej decyzji administracyjnej zatwierdzającej projekt budowlany - prawa autorskie przenosi się z chwilą podpisania protokołu; - Autor oświadcza, iż gwarantuje Organizatorowi, że zarówno on sam jak i Projektant / Projektanci uczestniczący w opracowywaniu Pracy, bezterminowo zobowiązuje się/zobowiązują się do niewykonywania autorskich praw osobistych do Pracy, oraz wyraża / wyrażają zgodę na wykonywanie przez Organizatora autorskich praw osobistych do Pracy, w szczególności wyraża / wyrażają nieodwołalną zgodę na: 1.wprowadzanie zmian do Pracy, 2.wprowadzanie zmian do Pracy wynikających z konieczności dokonania  aktualizacji, 3.decydowanie o sposobie oznaczenia autorstwa; - wynagrodzenie ryczałtowe oznacza, iż Wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, choćby w momencie zawarcia umowy nie dało się przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac, dysponując informacjami i dokumentami przekazanymi przez Zamawiającego. - nadzór autorski nie posiadający ram czasowych objęty jest umową.   Przedstawione powyżej zapisy wskazują na dużą nierównowagę pomiędzy stronami umowy, tj Zamawiającym a Wykonawcą – twórcą dzieła. Wiele z tych zapisów, w szczególności dotyczących realizowania praw autorskich, wprowadzania wariantowania itp abstrahuje od niestandardowego przedmiotu konkursu i wymaga korekty -     arch. Marta BruzdaKoordynator Zespołu Warunków Wykonywania Zawoduprzy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP   arch. Marek KaszyńskiPrzewodniczący RadyMałopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP 

szkolenia

Szkolenie dot. zasad projektowania MDS – część II: Miejsca doraźnego schronienia w strukturze nowoczesnych obiektów kubaturowych - regulacje prawne, nowe standardy i wytyczne projektowe. 2026-05-12

Koleżanki i Koledzy, Rada MPOIA zaprasza członków na szkolenie z zasad projektowania MDS – część II: "Miejsca doraźnego schronienia w strukturze nowoczesnych obiektów kubaturowych - regulacje prawne, nowe standardy i wytyczne projektowe", które odbędzie się  25 maja 2026 r. o godzinie 17:00 (czas trwania: ok. 2 godziny), w sali szkoleniowej przy ul. Karmelickiej 9/3 w Krakowie.   Opracowanie analizuje specyfikę projektowania oraz realizacji podziemnych miejsc doraźnego schronienia („mds”) w oparciu o obowiązujące przepisy, traktując je jako kluczowy element infrastruktury ochrony ludności cywilnej w sytuacjach zagrożenia. Głównym celem szkolenia jest ocena korelacji między wymogami funkcjonalno-przestrzennymi a obowiązującymi przepisami prawnymi. Szczególną uwagę w wykładzie poświęcono zagadnieniom garaży podziemnych z nową funkcją „mds”, które przy dużej skali obiektu wymagają zaawansowanej koordynacji międzybranżowej. Analizie poddano również aspekty takie jak: warunki lokalizacji, wielkość i pojemność „mds”, wymagania dla „mds” w nowych budynkach wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej z kondygnacją podziemną oraz w projektowanych garażach podziemnych. Wnioski z opracowania wskazują na konieczność integrowania rozwiązań technicznych z dynamicznie zmieniającymi się wymogami prawnymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej. W nawiązaniu do aktualizacji wytycznych w obszarze ochrony ludności w Polsce, kondygnacje podziemne przestają pełnić wyłącznie funkcje techniczno-parkingowe, stając się kluczowym ogniwem systemu bezpieczeństwa pasywnego. Przepisy wskazują na konieczność interdyscyplinarnego podejścia do projektowania, które pozwoli na płynne połączenie codziennej funkcji użytkowej budynków z rygorystycznymi wymogami bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Program szkolenia:1. Wymagania dla obiektów kubaturowych.1.a) Regulacje prawne.1.b) Nowe budynki wielorodzinne z podziemnymi garażami: Obligatoryjne wyznaczanie stref dla MDSów w ramach kondygnacji garaży podziemnych.1.c) Obiekty użyteczności publicznej: Specyfika projektowania MDS przy zwiększonym ruchu użytkowników obiektów użyteczności publicznej – garaże podziemne oraz kontekst osób z zewnątrz.1.d) Garaże podziemne: Wytyczne dotyczące adaptacji przestrzeni parkingowej na funkcję MDS. Garaże podziemne o podwójnej funkcji. 2. Wielkość i pojemność jednostek MDS.2.a) Regulacje prawne.2.b) Wskaźniki powierzchniowe: Normy powierzchni przypadającej na jedną osobę w strefie miejsc doraźnego schronienia.2.c) Wymiarowanie strefy: Przykład obliczania pojemności obiektu w relacji do liczby mieszkańców lub użytkowników budynku.2.d) Minimalne parametry wysokościowe: Wymagania w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi w sytuacjach kryzysowych.3. Warunki lokalizacji MDS - oparte na przykładach.3.a) Regulacje prawne.3.b) Zasady lokalizowania MDS poniżej poziomu terenu oraz dopuszczalne odległości od lica ścian zewnętrznych.3.c) Lokalizacja MDS względem innych pomieszczeń w budynku.3.d) Dostępność i komunikacja: Wymagania dla dróg dojścia, wejść oraz wyjść ewakuacyjnych (zapasowych) w kontekście struktury budynku.4. Wnioski.5. Rozmowa, pytania, zakończenie szkolenia.   Prowadzący:mgr inż. arch. Monika Jakubowska    Miejsce: Małopolska Okręgowa Izba Architektów Karmelicka 9/331-133 Kraków   Forma: Stacjonarne   Kontakt do organizatora: 12 427-26-47malopolska@izbaarchitektow.pl   Link do rejestracji na szkolenie.      

informacje

12.05.2026 – dyżur prawny 2026-05-12

Dyżur prawny w dniu 12.05.2026 r. godz. 14:30–16:30, mec. Piotr Konopka

wydarzenia

Spotkanie Prezydium Rady MPOIA RP w Nowym Targu. 2026-05-11

W dniu 7 maja 2026 r. w Centrum Konferencyjnym Hotelu Ibis w Nowym Targu odbyło się spotkanie z architektami oraz przedstawicielami władz lokalnych i administracji publicznej, zorganizowane w ramach inauguracyjnego wyjazdowego posiedzenia Prezydium Rady MPOIA RP VII kadencji. Wydarzenie otwarło cykl regularnych spotkańregionalnych, które zgodnie z przyjętym harmonogramem będą odbywać się cyklicznie, raz w roku, w Nowym Targu, Nowym Sączu oraz Chrzanowie.     Spotkanie otworzyła kol. Aneta Temecka – członkini Rady MPOIA RP oraz współorganizatorka wydarzenia, która przywitała wszystkich uczestników i podkreśliła znaczenie dialogu pomiędzy środowiskiem architektów a administracją publiczną w kontekście jakości procesów inwestycyjnych oraz kształtowania przestrzeni. W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę na lokalny charakter spotkania oraz potrzebę budowania stałych kanałów komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego.   W spotkaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni architekci - członkowie MPOIA RP, a także przedstawiciele Powiatu Nowotarskiego i Zakopiańskiego: Wiceprzewodnicząca Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Naczelnik Wydziału Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu – Gabriela Przystał, Naczelnik Wydziału Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Zakopanem – Marta Słotwińska-Kluska, Urząd Miasta Nowego Targu - Tomasz Bryniarski, oraz z ramienia Prezydium Rady MPOIA RP: Marek Kaszyński Przewodniczący Rady MPOIA RP, Witold Zieliński - Zastępca Przewodniczącego Rady MPOIA RP, Grzegorz Lechowicz - Sekretarz Rady MPOIA RP, Robert Maślankowski - Skarbnik Rady MPOIA RP.   Kol. Marek Kaszyński przedstawił najważniejsze działania Izby oraz cele spotkania w kontekście współpracy lokalnej, natomiast kol. Witold Zieliński omówił zakres współpracy Izby z uczelniami oraz prowadzone programy edukacji architektonicznej skierowane do dzieci i młodzieży.   Najważniejszą częścią spotkania była otwarta dyskusja poświęcona problemom codziennej praktyki projektowej. To właśnie wymiana doświadczeń i rozmowa o realnych trudnościach, z jakimi mierzą się architekci, stanowiły główny cel spotkania. Omówiono możliwości usprawnienia procesów inwestycyjnych, kwestie interpretacji przepisów oraz potrzebę uwzględniania stanowisk MPOIA RP w procesach administracyjnych. Podkreślono również znaczenie poprawy komunikacji pomiędzy architektami a administracją oraz potrzebę wypracowania zarówno lokalnych, jak i systemowych rozwiązań. Naczelnik Gabriela Przystał oraz Naczelnik Marta Słotwińska-Kluska przedstawiły najczęściej występujące problemy pojawiające się na etapie realizacji inwestycji oraz w procesie uzgadniania dokumentacji projektowej. Dyskusji towarzyszyło wiele praktycznych przykładów zaczerpniętych z codziennej pracy uczestników spotkania.   Na zakończenie spotkania podsumowano najważniejsze wnioski oraz wskazano kierunki dalszych działań. Przewodniczący Rady MPOIA RP podziękował wszystkim uczestnikom za udział i ogromne zaangażowanie. Spotkanie zakończyło się zapowiedzią kontynuacji współpracy w bardziej stałej formule. Frekwencja potwierdziła potrzebę tego typu inicjatyw.   {gallery}/2026-2030/2026057_spotkanie_nt_II{/gallery}      

wydarzenia

Spotkanie przedstawicieli Rady MPOIA RP i ZOZ z MWKZ. 2026-05-11

W dniu 06 maja 2026 r. o godz. 15:00 w siedzibie MPOIA RP miało miejsce spotkanie przedstawicieli Rady i Zespołu Ochrony Zabytków z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Dyr. Katarzyną Urbańską.      Omówiono m.in. : wyniki ankiet podsumowujących dotychczasową współpracę MWKZ i MKZ z projektantami architektury, respektowanie ustaleń opinii Zespołu Ochrony Zabytków przy Radzie MPOIA RP oraz możliwość kontrasygnaty MWKZ, zakres dokumentacji wymaganej przez WUOZ do pozwolenia konserwatorskiego i zaleceń konserwatorskich wraz z deklaracją przeprowadzenia szkolenia dla członków MPOIA RP.   Ustalono kontynuacje współpracy, w tym wsparcie MWKZ dla sporządzonych przez Zespół ds. Ochrony Zabytków opinii.   W spotkaniu ze strony MPOIA RP brali udział: Marek Kaszyński, Bernadetta Półchłopek-Szczygieł, Katarzyna Blicharz, Grzegorz Lechowicz, Witold Zieliński.    {gallery}/2026-2030/2026061_Spotkanie_ZOZ{/gallery}      

wydarzenia

Spotkanie przedstawicieli MPOIA RP i MOIIB w Nowym Targu. 2026-05-10

7 maja 2026 roku w nowo powstałym punkcie MOIIB w Nowy Targ odbyło się spotkanie przedstawicieli Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Spotkanie było okazją do rozmów o dalszej współpracy obu samorządów zawodowych, integracji środowisk oraz planowaniu wspólnych przedsięwzięć i wydarzeń.   Gospodarzem spotkania była Gabriela Przystał – Wiceprzewodnicząca Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W spotkaniu uczestniczyli: Marek Kaszyński – Przewodniczący Rady MPOIA RP, Witold Zieliński - Zastępca Przewodniczącego Rady MPOIA RP, Grzegorz Lechowicz - Członek Prezydium i Sekretarz Rady MPOIA RP, Robert Maślankowski – Członek Prezydium i Skarbnik Rady MPOIA RP, Aneta Temecka – Członek Rady MPOIA RP, Alicja Waksmundzka. Podkreślano znaczenie współpracy pomiędzy MPOIA RP i MOIIB, szczególnie w zakresie integracji środowisk zawodowych, organizacji wspólnych wydarzeń oraz budowania przestrzeni do wymiany doświadczeń i wiedzy. Rozmowy dotyczyły również możliwości realizacji wspólnych inicjatyw edukacyjnych i branżowych, które mogłyby wzmacniać współpracę pomiędzy samorządami zawodowymi w regionie.   Podczas spotkania członkowie MPOIA RP mieli również okazję zwiedzić nowo powstały punkt Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Nowy Targ oraz zapoznać się z jego funkcjonowaniem i planami dalszej działalności.   Zakres działania punktu obejmuje udzielanie informacji dotyczących bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, w tym udostępnianie regulaminów Izby oraz wybranych aktów prawnych, a także przyjmowanie i wydawanie wniosków o wpis na listę członków Izby oraz informowanie kandydatów o zasadach członkostwa. W punkcie udzielane są również informacje dotyczące ubezpieczenia OC członków Izby, a także udostępniane są czasopisma techniczne i materiały naukowo-techniczne. Działalność obejmuje także upowszechnianie informacji prawnych w budownictwie poprzez sieć internetową, promowanie udziału w szkoleniach, konferencjach i kursach oraz ich organizację lub współorganizację, jak również gromadzenie i archiwizację materiałów szkoleniowych. Punkt pełni również funkcję informacyjną dla kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane, wskazując procedury ich uzyskania oraz źródła wiedzy technicznej i zawodowej.   Nowo powstały punkt MOIIB w Nowy Targ ma stać się miejscem spotkań, dialogu i dalszej integracji środowiska związanego z architekturą i budownictwem na Podhalu.     {gallery}/2026-2030/2026056_spotkanie_nt_I/galeria{/gallery} fot. Joanna Głowacz

wystawy

XVI edycja MDEA - relacja z obrad Sądu Konkursowego. 2026-05-08

W dniu 8 maja 2026 roku w siedzibie MPOIA RP odbyło się posiedzenie Sądu Konkursowego w ramach XVI edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej. Obrady dotyczyły oceny prac konkursowych nadesłanych w ramach konkursu plastycznego „Dom i Ogród Moich Marzeń”.     W skład Sądu Konkursowego weszli: arch. Aneta Temecka – przewodnicząca Sądu Konkursowego i koordynatorka XVI edycji MDEA,  arch. Marek Kaszyński – Przewodniczący Rady MPOIA RP arch. Witold Zieliński – Zastępca Przewodniczącego Rady MPOIA i Koordynator Zespołu ds. Kształcenia arch. Dominika Kuśnierz-Krupa - Prezes Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków arch. Anna Gieracka arch. Anna Korytkowska-Hatala arch. Katarzyna Blicharz arch. Ewa Oleksy arch. Aneta Kuta arch. Paulina Walusiak-Bogumił arch. Agnieszka Sanecka   Sąd Konkursowy dokonał przeglądu wszystkich 223 prac konkursowych zgłoszonych przez uczniów klas IV szkół podstawowych z województwa małopolskiego. W toku dyskusji oceniano: zgodność prac z tematyką konkursu, kreatywność, estetykę wykonania oraz oryginalność przedstawienia domu i ogrodu marzeń.   Po wnikliwej analizie wyróżniono 48 prac - "laureat XVI edycji konkursu Dom i Ogród Moich Marzeń", z których wybrano 21 prac - "laureatów nagrody specjalnej sponsora". Każdy ze sponsorów biorących udział w obradach Sądu Konkursowego (lub jego przedstawiciel) miał możliwość wyboru jednej nagrody specjalnej. Wyniki konkursu oraz listę laureatów publikujemy w linku poniżej. Dodatkowo przyznano około 100 zaproszeń na warsztaty ceramiczne dla dzieci w ramach konkursu - "laureat twórczy"   Lista Laureatów konkursu „Dom i Ogród Moich Marzeń”.   Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 28 maja 2026 roku o godz. 12.00 podczas Gali Finałowej Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej. Jest to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu „Dom i Ogród Moich Marzeń”, wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej prezentującej najciekawsze prace. Uroczystość gromadzi młodych uczestników wraz z ich nauczycielami i rodzinami, przedstawicieli środowiska architektonicznego oraz zaproszonych gości, tworząc przestrzeń do wspólnego świętowania kreatywności, talentu i pasji do architektury.   Więcej informacji oraz szczegóły programu.     --- Patronat XVI edycji Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej    Patronat Honorowy: Prezydenta Miasta Krakowa - Aleksander Miszalski, Główny Architekt Miasta Krakowa - Janusz Sepioł, Wojewoda Małopolski - Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej       Patronat: Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa   Patronat: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań         Patronat Medialny: Architektura & Biznes     --- Sponsorzy Instytucjonalni XVI edycji MDEA:   Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej   Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski   Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa     Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań     Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków     Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski   --- Darczyńcy XVI edycji MDEA:   Michał Ptak ROGEO Architektura i Geodezja Wojciech Serwicki Anna Gieracka PROSTOlinijnie Anna Korytkowska-Hatala Katarzyna Blicharz Evstudio Ewa Oleksy Koprowski i Zając Architekci ArchiProjekt Biuro Projektowe Aneta Kuta Cempa Pracownia Architektury Mleczko Architektura SALA studio Paulina Walusiak-Bogumił SANECCY HATALA & STORTO PODATKI      

inne informacje

Nowelizacja Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego 2026-05-08

Szanowne Koleżanki i Koledzy.   Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami jakie wprowadzono w ostatniej nowelizacji Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego - w związku z wymaganiami dla dokumentacji projektowej obiektów zbiorowej ochrony. Zmiana Rozporządzenia opublikowana została w Dzienniku Ustaw i jest dostępna tutaj: Dziennik Ustaw Dodatkowo Zespół ds. Legislacji działający przy Radzie MPOIA RP opracował tekst jednolity Rozporządzenia obejmujący zmiany wprowadzone od czasu ostatniego tekstu jednolitego (2022 rok) - dokument dostępny tutaj: Tekst jednolity Rozporządzenia

inne informacje

Małopolskie wydarzenia Kongresu Architektury Polskiej 2026-05-07

Odbywający się w całym kraju w dniach 9-17 maja Kongres Architektury Polskiej to wyjątkowa okazja do spotkań oraz debat dotyczących najbardziej istotnych i aktualnych zagadnień wokół zawodowych wyzwań architektów, a także współpracujących z nimi środowisk. Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP w ciągu dwóch dni 11-12 maja zaprasza do uczestnictwa w lokalnych wydarzeniach: 11 maja 2026 (dzień 1) godz. 16:00-18:30 Architekt contra Konserwator — debata dotycząca współpracy architektów oraz konserwatorów zabytków Architekci:Oskar Grąbczewski, OVO Grąbczewscy Architekci, KatowicePiotr Lewicki, Biuro Projektów Lewicki ŁatakJerzy Wowczak, Autorska Pracownia Projektowa Jerzy Wowczak Konserwatorzy:Marek Wawrzkiewicz, Kierownik Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki ASP w KrakowiePiotr Białko, Firma konserwatorska Piotr BiałkoJarosław Adamowicz, Dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie   moderator: Marek Sanecki   12 maja 2026 (dzień 2) godz. 16:00-18:30   Architekt contra Inwestor — debata dotycząca roli i znaczenia architekta w procesie inwestycyjnym Architekci:Krzysztof Ingarden, Ingarden & Ewý ArchitekciJózef Białasik, B2 StudioMałgorzata Dembowska, WXCA Architekci, Warszawa Inwestorzy:Piotr Grochowski, Pełnomocnik Zarządu i Główny Projektant Grupy Arche, WarszawaŁukasz Szewczyk, Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w KrakowieAgnieszka Widłak-Lindsay, Prezes Oddziału Krakowskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich moderator: Marta A. Urbańska   12 maja 2026 (dzień 2) godz. 19:00 wernisaż wystawy oraz plebiscyt Architekt contra Dzieło architektoniczne — przegląd Twórczości architektów skupionych w MPOIA RP. W trakcie wernisażu zaplanowano plebiscyt w formie głosowania przez obecnych gości oraz uroczyste wręczenie nagród.   Ufamy, że uda się wykreślić z łacińskiego przyimka "contra" końcówkę, udowadniając, że jedynie hiszpański przyimek "con" pozwala osiągnąć efekty satysfakcjonujące dla wszystkich zaangażowanych w kreowanie architektury.  Wydarzenia odbędą się w siedzibie MPOIA RP przy ul. Karmelickiej 9/3. Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!  

inne informacje

Spotkanie architektów w Nowym Targu – zaproszenie. 2026-05-02

Szanowne Koleżanki i Koledzy,   w imieniu Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP serdecznie zapraszamy na spotkanie środowiska architektów z regionu, które odbędzie się w Nowym Targu o godzinie 17:00 w centrum konferencyjnym w Hotelu Ibis przy ul. Kolejowej 165.   Wydarzenie organizowane jest w ramach wyjazdowego posiedzenia Prezydium MPOIA RP i stanowi doskonałą okazję do bezpośredniego spotkania oraz wymiany doświadczeń zawodowych.   Chcemy, aby spotkanie miało otwarty i praktyczny charakter – zależy nam na poznaniu Państwa perspektywy oraz rozmowie o realnych wyzwaniach, z jakimi mierzą się architekci w codziennej pracy. Będzie to przestrzeń do: – wymiany doświadczeń zawodowych, – omówienia problemów projektowych i formalno-prawnych, – dyskusji o współpracy z urzędami i inwestorami, – integracji środowiska architektów w regionie.   Wasz głos i doświadczenie są dla nas niezwykle istotne i mogą realnie wpłynąć na kierunki działań samorządu zawodowego.   Serdecznie zapraszamy do udziału.        

wystawy

XVI edycja MDEA - relacja z prelekcji w szkołach. 2026-04-30

W dniach od 8 do 20 kwietnia 2026 roku odbyły się prelekcje w ramach XVI edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej. Przez dwa tygodnie uczniowie szkół podstawowych z różnych części regionu Małopolski uczestniczyli w spotkaniach z architektami, którzy przybliżali im zagadnienia związane ze swoją pracą – kształtowaniem przestrzeni.     W tegorocznej edycji programu udział wzięło 16 szkół, a w zajęciach uczestniczyło łącznie około 652 uczniów. Spotkania prowadzone były w formie przystępnych, godzinnych wykładów, dostosowanych do wieku odbiorców.   Podczas prelekcji uczniowie poznali podstawowe pojęcia z zakresu architektury i urbanistyki. Omówiono znaczenie estetyki otoczenia oraz relacje między środowiskiem naturalnym a przestrzenią tworzoną przez człowieka. Uczestnicy zapoznali się z elementami konstrukcji budynków, układem funkcjonalnym pomieszczeń, materiałami budowlanymi, zasadami projektowania domu i ogrodu, a także etapami realizacji inwestycji. Szczególną uwagę zwrócono na rolę architekta jako koordynatora procesu projektowego.   Zajęcia miały na celu rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni przestrzennej uczniów, a także zachęcanie ich do świadomego odbioru otaczającej przestrzeni i aktywnego wyrażania własnych pomysłów.   Kontynuacją działań edukacyjnych będzie konkurs plastyczny „Dom i Ogród Moich Marzeń”, w którym uczniowie będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę i zaprezentować swoje autorskie wizje.   Szkoły uczestniczące w programie (2026) Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czarnej Górze Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dzianiszu Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie Szkoła Podstawowa nr 107 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 / Szkoła Podstawowa nr 10 w Krakowie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu Szkoła Podstawowa nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia „SIÓDEMKA” w Tarnowie Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. J. Tischnera w Tarnowie Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Łabowej Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu Szkoła Podstawowa im. ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu Publiczna Szkoła Podstawowa w Płokach   Prelegenci W tegorocznej edycji zajęcia prowadzą: arch. Michał Ptak arch. Joanna Głowacz arch. Wojciech Serwicki arch. Anna Gieracka arch. Anna Korytkowska-Hatala arch. Katarzyna Blicharz arch. Ewa Oleksy arch. Łukasz Cyrwus-Zając arch. Aneta Kuta arch. Maja Cempa arch. Anna Mleczko arch. Paulina Walusiak-Bogumił   Nad realizacją programu czuwała arch. Aneta Temecka, członkini Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, zapewniając wsparcie organizacyjne i merytoryczne.   Prelekcje spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli, potwierdzając potrzebę prowadzenia edukacji architektonicznej już od najmłodszych lat. W najbliższych tygodniach poznamy pierwsze efekty pracy uczestników w ramach konkursu plastycznego.   To dopiero podsumowanie pierwszego etapu tegorocznej edycji. Z niecierpliwością czekamy na prace uczniów klas czwartych przystępujących do konkursu plastycznego, w którym zaprezentują swoje wizje idealnego domu i ogrodu. Już wkrótce – 8 maja 2026 roku – na posiedzeniu sądu konkursowego poznamy wyniki konkursu. Więcej informacji oraz szczegóły programu.   Zapraszamy Państwa do zapoznania się z poniższą galerią zdjęć dokumentującą przebieg zajęć.   Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu, w roli prelegenta arch. Joanna Głowacz {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/JG{/gallery}   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dzianiszu, w roli prelegenta arch. Wojciech Serwicki {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/WS{/gallery}   Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie, w roli prelegenta arch. Anna Gieracka {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/AG{/gallery}   Szkoła Podstawowa nr 107 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie, w roli prelegenta arch. Anna Korytkowska-Hatala {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/AKH{/gallery}   Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 / Szkoła Podstawowa nr 10 w Krakowie, w roli prelegenta arch. Katarzyna Blicharz {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/KB{/gallery}   Szkoła Podstawowa nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu, w roli prelegenta arch. Łukasz Cyrwus-Zając {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/LCZ{/gallery}   Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia „SIÓDEMKA” w Tarnowie, w roli prelegenta arch. Aneta Kuta {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/7AK{/gallery}   Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie, w roli prelegenta arch. Aneta Kuta {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/18AK{/gallery}   Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. J. Tischnera w Tarnowie, w roli prelegenta arch. Aneta Kuta {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/AK{/gallery}   Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy, w roli prelegenta arch. Anna Mleczko {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/AM{/gallery}   Szkoła Podstawowa im. ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, w roli prelegenta arch. Paulina Walusiak-Bogumił {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/PWB{/gallery}   Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu, w roli prelegenta arch. Ewa Oleksy {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/2EO{/gallery}   Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu, w roli prelegenta arch. Ewa Oleksy {gallery}/2026-2030/2026054_relacjaMDEA/EO{/gallery}       --- Patronat XVI edycji Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej    Patronat Honorowy: Prezydenta Miasta Krakowa - Aleksander Miszalski, Główny Architekt Miasta Krakowa - Janusz Sepioł, Wojewoda Małopolski - Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego - Łukasz Smółka, Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej       Patronat: Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski, Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa   Patronat: Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań         Patronat Medialny: Architektura & Biznes     --- Sponsorzy Instytucjonalni XVI edycji MDEA:   Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej   Polski Związek Firm Deweloperskich - Oddział Krakowski   Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa     Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań     Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków     Stowarzyszenie Konserwator Zabytków Oddział Krakowski   --- Darczyńcy XVI edycji MDEA:   Michał Ptak ROGEO Architektura i Geodezja Wojciech Serwicki Anna Gieracka PROSTOlinijnie FAJNIE BIURO ARCHITEKTONICZNE Katarzyna Blicharz Evstudio Ewa Oleksy Koprowski i Zając Architekci ArchiProjekt Biuro Projektowe Aneta Kuta Cempa Pracownia Architektury Mleczko Architektura SALA studio Paulina Walusiak-Bogumił      

szkolenia

Szkolenie - Konflikty etyczne w procesie inwestycyjnym 2026-04-28

4 maja 2026 r. w godzinach 17:00 - 18:30 zapraszamy na szkolenie "Konflikty etyczne w procesie inwestycyjnym"   Program szkolenia:   1. Wprowadzenie - Praktyczny wymiar etyki zawodu architekta - Architekt jako uczestnik realnych sporów i postępowań 2. Architekt jako zawód zaufania publicznego - Wolny zawód, zawód regulowany, zawód zaufania społecznego - Rola samorządu zawodowego i odpowiedzialności dyscyplinarnej - Różnice między sądownictwem powszechnym a zawodowym 3. Dwa porządki odpowiedzialności - Naruszenia praw autorskich (tryb dyscyplinarny) - Błędy projektowe i zagrożenie bezpieczeństwa (odpowiedzialność zawodowa) 4. Kodeks Etyki Zawodowej Architektów (KEZA) - Główne zasady i ich praktyczne znaczenie - Typowe naruszenia: nadzór, konflikt interesów, relacje z klientem i środowiskiem 5. Casusy z praktyki rzecznika - Zmiany w cudzym projekcie i prawa autorskie - Obchodzenie zapisów MPZP - Przebudowa a prawa autora pierwotnego - Odpowiedzialność projektanta vs. inwestora 6. Etyka architekta w innych krajach - Zrównoważony rozwój jako nowy standard (Szwecja, USA) - Szeroki zakres odpowiedzialności zawodowej (Wielka Brytania) 7. Nowe kierunki w etyce zawodu - Ochrona dziedzictwa kulturowego - Potrzeba zmian w KEZA i dobrych praktyk 8. Podsumowanie - Etyka jako fundament zaufania, bezpieczeństwa i jakości architektury   Plan ramowy szkolenia: 17:00 - 18:30  Konflikty etyczne w procesie inwestycyjnym   Prowadzący: dr inż. arch. Paweł Chwastek   Absolwent Politechniki Krakowskiej. Uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Prowadzi własną pracownię projektową „Architektowo”, projektując architekturę mieszkaniową, użyteczności publicznej oraz przemysłową. W latach 2018 – 2022 Sędzia OSD MPOIA RP; następnie w latach 2022 - 2026 Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej MPOIA RP.   Miejsce: Małopolska Okręgowa Izba Architektów RPKarmelicka 9/331-133 Kraków   Forma: Stacjonarne   Kontakt do organizatora: 12 427-26-47 malopolska@izbaarchitektow.pl   Link do szkolenia.

informacje

Ankieta dot. współpracy z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa 2026-04-27

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy, z końcem 2024 r. zwróciliśmy się do Was, z prośbą o udział w ankiecie dotyczącej problemów występujących we współpracy z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa. Zebrane wówczas odpowiedzi pozwoliły nam zidentyfikować najważniejsze problemy oraz stały się podstawą do podjęcia rozmów z nową wówczas Dyrekcją Wydziału i wskazania obszarów wymagających zmian. Od tego czasu minął ponad rok. Niniejsza ankieta stanowi kontynuację tamtegobadania i ma na celu ocenę, czy – z Waszej perspektywy – wprowadzone zmiany przyniosły zauważalne pozytywne efekty. Wasze opinie pozwolą nie tylko ocenić dotychczasowe działania obecnej Dyrekcji, ale także wskazać ewentualne obszary wymagające dalszych zmian i interwencji. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.   Link do ankiety: Ankieta dot. współpracy z Wydziałem Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa  Na Wasze odpowiedzi czekamy do 12 maja 2026 r. Bardzo zależy nam na Waszej opinii!!!

inne informacje

Stanowisko Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 2026-04-26

Szanowne Koleżanki i Koledzy. W związku z wydanym w dniu 15 kwietnia 2026 r. stanowiskiem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego dotyczącego sposobu weryfikacji uprawnień budowlanych projektantów, jak również pismem Pana Krzysztofa Nowaka Sekretarza Krajowej Rady IARP, przekazujemy treść pism kierowanych w przedmiotowej sprawie do Wojewodów oraz Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego.

informacje

Przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu w ramach Kongresu Architektury Polskiej. 2026-04-23

Szanowne Koleżanki i Koledzy!   ⏰ Przypominamy – zbliża się termin nadsyłania prac do konkursu w ramach Kongresu Architektury Polskiej!   📅 Termin: 25.04.2026 📩 malopolska@izbaarchitektow.pl   ⚠️ Uwaga – najczęstsze błędy: – zgłoszenie musi obejmować 5 projektów (nie jeden!) – do każdego projektu należy dołączyć 2 osobne pliki JPG (max. 5 MB każdy) – nie przesyłamy zbiorczych plansz ani rysunków z tabelkami – zgłoszone obiekty nie muszą być zrealizowane   Chcemy pokazać architektów MPOIA RP – naszych członków. To przestrzeń dla Waszej autoprezentacji!   Nie odkładajcie na ostatnią chwilę – czekamy na Wasze zgłoszenia!   Więcej informacji w poniższym linku:   Konkurs w ramach Kongresu Architektury Polskiej            

szkolenia

Szkolenie dot. ZASAD PROJEKTOWANIA MDS – CZĘŚĆ I 2026-04-21

27 kwietnia 2026 r. w godzinach 17:00 - 18:30 zapraszamy na szkolenie dotyczące dot. zasad projektowana MDS - część I   Program szkolenia: 1. Ogólne wprowadzenie.  Rodzaje Obiektów Zbiorowej Ochrony: schron i ukrycie jako Budowle Ochronne + miejsca doraźnego schronienia tzw. mds.  Punkty schronienia jako nowe pojęcie wprowadzane nowelizacją przepisów.  Organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności i obrony cywilnej – planowanie obszarowe Obiektów Zbiorowej Ochrony. Finansowanie projektowania i budowy Obiektów Zbiorowej Ochrony. 2. Wymagania przepisów.  Obecnie obowiązujący stan prawny w oparciu o który należy projektować mds. Rozporządzenie MSWiA w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego schronienia jako akt wykonawczy do Ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Luki i niespójności przepisów czyli sytuacje, w których przepisy dotyczące mds zawierają luki prawne albo powodują wątpliwości interpretacyjne. Wykładnia językowa przepisów literalna czy rozszerzająca? 3. Ogólne zasady projektowania mds.  Zasady projektowania mds w projektowanych budynkach – w praktyce.  4. Szczegółowe zasady projektowania mds w zakresie warunków konstrukcyjnych. Projektowanie nowych budynków w zakresie warunków konstrukcyjnych na podstawie wymogów obecnie obowiązującego Rozporządzenia MSWiA w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego schronienia. Adaptacje istniejących budynków w zakresie warunków konstrukcyjnych na podstawie wymogów Rozporządzenia MSWiA jw. 5. Szczegółowe zasady projektowania mds w zakresie ochrony przed eksplozją i odłamkami. Projektowanie nowych budynków w zakresie ochrony przed eksplozją i odłamkami na podstawie wymogów obecnie obowiązującego Rozporządzenia MSWiA w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego schronienia. Adaptacje istniejących budynków w zakresie ochrony przed eksplozją i odłamkami na podstawie wymogów Rozporządzenia MSWiA jw. 6. Procedowane zmiany legislacyjne – najważniejsze zmiany które pojawią się w przepisach. Nowelizacja Ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja Ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowelizacja Rozporządzenia MSWiA w sprawie warunków organizowania oraz wymagań, jakie powinny spełniać miejsca doraźnego schronienia.   Plan ramowy szkolenia: 17:00 - 18:30  ZASADY PROJEKTOWANIA MDS – CZĘŚĆ I   Prowadzący: mgr inż. arch. Krzysztof Stępniak   Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej od 1989 roku oraz uprawnienia wykonawcze do nadzorowania prac budowlanych od 1990 roku. Praca zawodowa w wielu krakowskich biurach projektowych dla inwestorów z Polski, Japonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Kierował pracami zespołu architektów wraz z wielobranżową koordynacją projektantów we wszystkich fazach projektów. Przez szereg lat pracował w tych biurach również jako weryfikator. Opracowywał także Specyfikacje Techniczne Wykonywania i Odbioru Robót Budowlanych (tzw. STWiORB) dla przetargów publicznych pod kątem Ustawy Zamówień Publicznych (np. Centrum Kongresowe ICE Kraków itp.). Od roku 2009 prowadzi własną firmę projektową, nadal współpracując ze znaczącymi biurami projektowymi m.in. „Biuro K. Ingarden, J. Ewy Architekci", „Biuro 3D - Architekci”, „Biuro Projektów Lewicki Łatak”. Prowadził także nadzory projektowe i budowlane w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, a także pracował w charakterze nadzoru budowy. W ramach własnej firmy projektowej wykonuje własne projekty wielobranżowe we wszystkich fazach projektu: Koncepcja, Projekt Budowlany, Projekt Przetargowy i Projekt Wykonawczy z elementami Projektu Warsztatowego (np. Rozbudowa Centrum Logistycznego w Wojniczu k. Tarnowa dla Jeronimo Martins Polska itp.).Od 2014 roku aktywnie uczestniczy w pracach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP biorąc udział w pracach Zespołu Rzeczoznawców przy Radzie MPOIA RP, od czasu jego powstania w 2014 roku. Jest autorem ponad 30 opinii, współautorem większości stanowisk i komunikatów Rady MPOIA.   Miejsce: Małopolska Okręgowa Izba Architektów RPKarmelicka 9/331-133 Kraków   Forma: Stacjonarne   Kontakt do organizatora: 12 427-26-47 malopolska@izbaarchitektow.pl   Link do szkolenia.

informacje

21.04.2026 – dyżur prawny 2026-04-21

Dyżur prawny w dniu 21.04.2026 r. godz. 14:30–16:30, mec. Anna Bożek-Mozgała

wydarzenia

Relacja ze spotkania członków Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych MPOIA RP  2026-04-20

W dniu  13.04.2026 r. o godzinie 17.00. odbyło się pierwsze w nowej VII Kadencji walne spotkanieczłonków Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych MPOIA RP. Spotkaniu przewodniczył kol. arch. Witold Zieliński, wice-Przewodniczący Rady MPOIA RP – Koordynator KEZ. Przybyłych przywitał kol. arch. Marek Kaszyński –   Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.  Spotkanie było okazją do przedstawienia relacji i dyskusji na temat udziału naszych członków w Komisjach egzaminacyjnych na Wydziale Architektury PK oraz na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.  W trakcie spotkania Koordynator KEZ zwrócił uwagę na pozycję egzaminatora zewnętrznego w trakcie sesji egzaminacyjnej. Zgodnie z przepisami szczegółowymi na WA PK (§ 10 ust. 3): egzaminator zewnętrzny jest pełnoprawnym członkiem komisji egzaminacyjnej. Funkcjonowanie Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych (KEZ),   reguluje porozumienie pomiędzy MPOIA RP a Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Do KEZ należą Koleżanki i Koledzy posiadający uprawnienia budowlane bez ograniczeń od co najmniej 10 lat. Szczegółowe wymagania określa przyjęty Regulamin. Członkowie Zespołu zasiadają w komisjach egzaminacyjnych na studiach inżynierskich i magisterskich, a także prowadzą zajęcia dydaktyczne na ww. uczelniach. Spotkanie było okazją do omówienia zajęć dydaktycznych na ww. uczelniach. W trakcie spotkania Przewodniczący Rady wręczył  nominacje członkom Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych na nową VII Kadencję obejmującą lata 2026–2030. Do Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych zostali powołani :   L.p. Imię nazwisko Funkcja 1. Kol. arch. Piotr Rudol                                              2. Kol. arch. Jarosław Wilk   3. Kol. arch. Andrzej Pięta   4. Kol. arch. Artur Trzepla   5. Kol. arch. Sylwia Bartoszewska Sekretarz 6. Kol. arch. Marek Kaszyński   7. Kol. arch. Damian Warchołek   8. Kol. arch. Michał Szymanowski   9. Kol. arch. Marian Mikołajski   10. Kol. arch. Marta Bruzda   11. Kol. arch. Bernadetta Pólchłopek-Szczygieł   12. Kol. arch. Maciej Kubicki   13. Kol. arch. Łukasz Skorek   14. Kol. arch. Paweł Dobrowolski   15 Kol. arch. Wojciech Pawlik   16 Kol. arch. Anna Pawłowska   17 Kol. arch. Tadeusz Półchłopek   18. Kol. arch. Artur Hampel   19 Kol. arch. Marek Leja   20 Kol. arch. Maciej Nitka   21 Kol. arch. Paweł Chwastek   22 Kol. arch. Katarzyna Tarko   23 Kol. arch. Marek Tarko   24 Kol. arch. Małgorzata Włodarczyk   25. Kol. arch. Marcin Włodarczyk   26. Kol. arch. Dorota Verey   27 Kol. arch. Witold Zieliński Koordynator  28. Kol. arch. Mateusz Manecki   29. Kol. arch. Marek Sanecki   30 Kol. arch. Ewa Oleksy   31 Kol. arch. Robert Maślankowski   32 Kol. arch. Katarzyna Blicharz   33 Kol. arch. Katarzyna Kowalska   34 Kol. arch. Stanisław Podgórny   35 Kol. arch. Jan Bandrowczak      

wydarzenia

Ustanowienie Krakowskiej Rady Przedsiębiorczości. 2026-04-20

W dniu 17 kwietnia 2026 r. podczas inauguracji w sali obrad magistratu Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, powołał Krakowską Radę Przedsiębiorczości jednocześnie, wręczając akty mianowania do gremium Rady. Zakresem działań przedmiotowego organu jest rola o charakterze doradczo-opiniodawczym dla Prezydenta Miasta Krakowa w sprawach związanych z lokalną przedsiębiorczością. Rada stanowi również forum umożliwiające wymianę wszelkich doświadczeń i poglądów między przedstawicielami przedsiębiorców wraz z instytucjami zrzeszającymi ich, ekspertami i organizacjami pozarządowymi. Szczególnymi zadaniami Krakowskiej Rady Przedsiębiorczości będą m.in.: opinie i propozycje rozwiązań dot. przedsiębiorczości, propozycje działań służących promocji przedsiębiorczości na terenie Krakowa, przekazywanie Prezydentowi Miasta Krakowa informacji w zakresie spraw istotnych dla przedsiębiorców związanych z realizacją zadań przez Gminę Miejską Kraków. Kadencja Krakowskiej Rady Przedsiębiorczości trwa 2 lata, licząc od dnia jej powołania. Przedstawicielami Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP powołanymi do Krakowskiej Rady Przedsiębiorczości zostali:Marek Kaszyński – Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPBernadetta Półchłopek-Szczygieł – Zastępca Przewodniczącego Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPRobert Maślankowski – Skarbnik Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPAgnieszka Sanecka – Członek Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPJózef Białasik – Członek Zespołu ds. Legislacji przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RPDominika Kuśnierz-Krupa – Członek Zespołu ds. Ochrony Zabytków przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP   Serdecznie gratulujemy i życzymy realizacji wszystkich założonych celów oraz pomyślności w podejmowaniu nowych działań. {gallery}/2026-2030/2026036_krakowskarada{/gallery}   Autor zdjęć: Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

wydarzenia

Konferencja „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego" zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań 2026-04-19

10 kwietnia 2026 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się konferencja „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego", zorganizowana przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.   W ramach paneli dyskusyjnych poruszono zagadnienia związane z rynkiem mieszkaniowym i alternatywnymi modelami inwestowania, a także kwestie szczególnie istotne dla środowiska samorządowego – plan ogólny oraz aktualizację strategii Krakowa. Podczas konferencji prof. Stanisław Mazur, I Zastępca Prezydenta Krakowa, przedstawił założenia miejskich dokumentów jako odpowiedź zarówno na bieżące wyzwania, jak i długoterminowe cele rozwojowe miasta.   W panelach udział wzięli m.in. Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA RP, oraz Józef Białasik, B2 Studio, członek Zespołu ds. Legislacji przy Radzie MPOIA RP.   W kuluarach rozpoczęto również rozmowy dotyczące współpracy MPOIA RP ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w zakresie działań na rzecz dobrych praktyk w umowach rynku komercyjnego. Jest to jeden z punktów programowych Rady MPOIA RP na obecną kadencję.   {gallery}/2026-2030/2026035_konferencjaSBDiM{/gallery}   Fot. Archiwum SBDiM  

informacje

Przedłużamy termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu w ramach Kongresu Architektury Polskiej. 2026-04-15

Szanowne Koleżanki i Koledzy!     Serdecznie zapraszamy członków MPOIA do udziału w konkursie w ramach Kongresu Architektury Polskiej.   W ramach konkursu każdy uczestnik będzie miał okazję zaprezentować 5 wybranych projektów/realizacji zgłaszanych przez jednego Autora, architekta członka MPOIA - (nie pracownię!) z podziałem na kategorie wiekowe.     Do przesłania:   po 2 charakterystyczne widoki/wizualizacje/rysunki dla 5-ciu wybranych realizacji lub projektów   pliki JPG, max 5 MB należy opisać:   1a,1b, 2a....5a, 5b     Dodatkowo należy załączyć listę projektów wraz z oznaczeniem przedziału wiekowego na karcie zgłoszeniowej oraz oświadczenie o autorstwie prezentowanych prac.     UWAGA: 1. Karta zgłoszeniowa. Autor(obowiązkowo członek MPOIA) Przedział wiekowy        ≤ 40 lat  41 ≤ 50 lat  51 ≤ 60 lat  61 ≤ 70 lat       > 70 lat Współautorzy Krótka nazwa obiektu  Lokalizacja Rok powstania projektu lub w przypadku obiektu zrealizowanego rok realizacji   PROJEKTY NALEŻY PRZESYŁAĆ NA ADRES: malopolska@izbaarchitektow.pl do dnia 25.04.2026   Dzięki uprzejmości partnerów wydarzenia przewidziano nagrody w wysokości 3000,- PLN w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz nagrodę Grand Prix w wysokości 5000,- PLN   Nagrody zostaną przyznane w wyniku plebiscytu, który odbędzie się podczas wernisażu wystawy prac.      

wystawy

XVI edycja MDEA - prelekcje w szkołach. 2026-04-07

Od 8 kwietnia 2026 roku rozpoczynają się prelekcje w ramach kolejnej edycji Małopolskich Dni Edukacji Architektonicznej. Przez dwa tygodnie uczniowie z różnych części regionu mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z architektami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie kształtowania przestrzeni.     W tegorocznej edycji programu udział bierze 14 szkół, a w zajęciach uczestniczy łącznie 605 uczniów. To doskonała okazja do poszerzania horyzontów oraz rozwijania zainteresowań związanych z architekturą i świadomym kształtowaniem otoczenia.   Prelekcje prowadzone są przez architektów w formie przystępnych, godzinnych wykładów. Uczniowie poznają podstawowe zagadnienia związane z architekturą – od pojęcia estetyki i relacji człowieka ze środowiskiem, przez elementy konstrukcji i układ funkcjonalny budynków, aż po materiały budowlane, ogród i etapy realizacji projektu. Podkreślana jest także rola architekta jako koordynatora całego procesu projektowego.   Spotkania mają na celu rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni przestrzennej, a także zachęcanie uczniów do aktywnego wyrażania własnych pomysłów. Kontynuacją działań edukacyjnych będzie konkurs plastyczny „Dom i Ogród Moich Marzeń”, w którym uczestnicy będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę.   Szkoły uczestniczące w programie (2026) Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czarnej Górze Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dzianiszu Szkoła Podstawowa nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie Szkoła Podstawowa nr 107 im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 / Szkoła Podstawowa nr 10 w Krakowie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej w Nowym Sączu Szkoła Podstawowa nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny Stowarzyszenia „SIÓDEMKA” w Tarnowie Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. prof. J. Tischnera w Tarnowie Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Łabowej Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu   Prelegenci W tegorocznej edycji zajęcia prowadzą: arch. Michał Ptak arch. Joanna Głowacz arch. Małgorzata Mrugała-Dziadkowiec arch. Anna Gieracka arch. Anna Korytkowska-Hatala arch. Katarzyna Blicharz arch. Ewa Oleksy arch. Łukasz Cyrwus-Zając arch. Aneta Kuta arch. Maja Cempa arch. Anna Mleczko   Nad realizacją programu z ramienia Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP czuwa arch. Aneta Temecka, Członkini Rady MPOIA, zapewniając wsparcie zarówno organizacyjne, jak i merytoryczne.   Prelekcje cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli, pokazując jak ważna jest edukacja architektoniczna już od najmłodszych lat.   To dopiero pierwszy etap tegorocznej edycji. W kolejnych tygodniach uczniowie przystąpią do konkursu plastycznego, w którym zaprezentują swoje wizje idealnego domu i ogrodu. Już wkrótce poznamy pierwsze prace młodych uczestników! Więcej informacji oraz szczegóły programu.      

informacje

Konkurs w ramach Kongresu Architektury Polskiej. 2026-04-06

Szanowne Koleżanki i Koledzy!     Serdecznie zapraszamy członków MPOIA do udziału w konkursie w ramach Kongresu Architektury Polskiej.   W ramach konkursu każdy uczestnik będzie miał okazję zaprezentować 5 wybranych projektów/realizacji zgłaszanych przez jednego Autora, architekta członka MPOIA - (nie pracownię!) z podziałem na kategorie wiekowe.     Do przesłania:   po 2 charakterystyczne widoki/wizualizacje/rysunki dla 5-ciu wybranych realizacji lub projektów   pliki JPG, max 5 MB należy opisać:   1a,1b, 2a....5a, 5b     Dodatkowo należy załączyć listę projektów wraz z oznaczeniem przedziału wiekowego na karcie zgłoszeniowej oraz oświadczenie o autorstwie prezentowanych prac.     UWAGA: 1. Karta zgłoszeniowa oraz wzór oświadczenia zostaną umieszone na stronie MPOIA. Autor(obowiązkowo członek MPOIA) Przedział wiekowy        ≤ 40 lat  41 ≤ 50 lat  51 ≤ 60 lat  61 ≤ 70 lat       ≥ 70 lat Współautorzy Krótka nazwa obiektu  Lokalizacja Rok powstania projektu lub w przypadku obiektu zrealizowanego rok realizacji   PROJEKTY NALEŻY PRZESYŁAĆ NA ADRES: malopolska@izbaarchitektow.pl do dnia 25.04.2026   Dzięki uprzejmości partnerów wydarzenia przewidziano nagrody w wysokości 3000,- PLN w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz nagrodę Grand Prix w wysokości 5000,- PLN   Nagrody zostaną przyznane w wyniku plebiscytu, który odbędzie się podczas wernisażu wystawy prac.      

wydarzenia

Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. 2026-03-29

23 marca 2026 roku w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej.   O roli samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej opowiedzieli przybyłym Witold Zieliński, Z-ca Przewodniczący Rady MPOIA RP, oraz Bogdan Siedlecki, Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej MPOIA RP.   Do wszystkich skierowane zostały również serdeczne zaproszenia do pracy w zespołach roboczych MPOIA RP (Rzeczoznawców, ds. Legislacji, ds. Kształcenia, ds. Ochrony Zabytków oraz Warunków Wykonywania Zawodu).       Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 8 egzamin pisemny zdało 7 osób, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 13 egzamin ustny zdało 2 osoby.   Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 61 egzamin zdało 44 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 57 egzamin ustny zdało 22 osoby.   Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 2 egzamin zdało 2 osób, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 6 egzamin ustny zdało 3 osób.   Wszystkim, którzy pomyślnie przeszli proces egzaminacyjny, raz jeszcze serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszej drodze zawodowej!   Zgłoszenia lub pytania dot. zespołów roboczych MPOIA RP prosimy kierować na adres: malopolska@izbaarchitektow.pl   Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z wydarzenia.   {gallery}/2026-2030/2026032_uprawnienia{/gallery} Autor zdjęć: Patryk Czornij  

wydarzenia

Sprawozdanie z VI Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. 2026-03-28

21 marca 2026 r. w Krakowie odbył się VI Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.   Obrady prowadziło prezydium zjazdu, a ich sprawny przebieg zapewniły powołane komisje: mandatowa, skrutacyjna, wyborcza oraz uchwał i wniosków.   W trakcie zjazdu delegaci rozpatrzyli i zatwierdzili sprawozdania wszystkich organów Izby, w tym Rady, Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Przyjęto także sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za 2025 rok oraz udzielono absolutorium Radzie. Zjazd zatwierdził również budżet Izby na rok 2026.   Istotnym elementem obrad były decyzje dotyczące gospodarowania środkami finansowymi. Delegaci przeznaczyli m.in. środki na organizację cyklicznej konferencji tematycznej w 2026 roku, doposażenie siedziby Izby oraz wsparcie Koleżeńskiego Funduszu Zapomogowo-Pożyczkowego. Podjęto także uchwały korygujące stan wybranych funduszy celowych.   Zjazd przyjął ponadto uchwały zgłoszone przez delegatów, dotyczące m.in. rekomendacji zasad unikania konfliktu interesów przy pełnieniu funkcji w organach Izby oraz kierunków Małopolskiej Polityki Mieszkaniowej.   VI Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd MPOIA RP stanowił ważny moment podsumowania działalności samorządu zawodowego oraz wyznaczenia kierunków jego dalszego funkcjonowania na najbliższe lata.   Wyniki głosowań, w wyniku których wyłoniono nowe władze Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP na kolejną, czteroletnią kadencję.   Uchwały zjazdowe VI Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazdu MPOIA RP dostępne pod <linkiem>.   {gallery}/2026-2030/2026033_zjazdokregowy{/gallery} Fot. Patryk Czornij      

informacje

Zgłoś swoją kandydaturę do Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych MPOIA RP. 2026-03-27

  Rada MPOIA RP prosi o zgłaszanie kandydaturna członków Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych  MPOIA RP       Działalność egzaminatorów zewnętrznych reguluje porozumienie pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej  oraz  Uniwersytetem  Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie  a  Radą Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.   Do Kolegium poszukujemy  Koleżanki i Kolegów posiadających co najmniej 10 lat uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Szczegółowe wymagania zawarte są w   Regulaminie. Szczegółowe informacje zawarte są na stronie MPOIA : https://www.mpoia.pl/index.php/dzialalnosc/kolegium-egzaminatorow-zewnetrznych     Kwestionariusz zgłoszeniowy należy wypełnić i  przesłać na adres biura MPOIA RP: malopolska@izbaarchitektow.pl do dnia 7.04.2026.      Witold Zieliński Z-ca Przewodniczącego Rady  MPOIA Koordynator Zespołu ds. Kształcenia  

wydarzenia

Konkurs na Studencki Mieszkaniowy Projekt Roku o Nagrodę Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań – edycja 2025/2026. 2026-03-26

W dniu 2 marca 2026 roku odbyło się posiedzenie jury Konkursu na Studencki Mieszkaniowy Projekt Roku o Nagrodę Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, edycja 2025/2026.   Tematem konkursu był projekt budynku wielorodzinnego wraz z aranżacją przestrzeni parteru z funkcjami publicznymi i komercyjnymi przy ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Zadaniem projektowym należało objąć cały dziedziniec kwartału.   Założenia konkursowe opracował kol. arch. Mariusz Twardowski, prof. PK. Rozwiązania projektowe musiały być zgodne z obowiązującym prawem oraz normami techniczno-budowlanymi. Standardy rozwiązań miały odzwierciedlać wartość lokalizacji oraz jej unikatowy charakter, a także charakterystyczne cechy danego miejsca, zawierając rozwiązania adekwatne pod względem konstrukcyjnym, funkcjonalnym i przestrzennym.   W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział trzy uczelnie wyższe kształcące młodą kadrę architektów: Politechnika Krakowska (PK), Uniwersytet im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (UAFM) oraz Państwowy Uniwersytet Kijowski Instytut Lotniczy (PUKIL). Każda uczelnia powołała Komisję Kwalifikacyjną, która – po zapoznaniu się ze złożonymi pracami – zakwalifikowała część z nich do drugiego etapu konkursu. Do drugiego etapu nominowano 24 prace.   Sąd Konkursowy obradował w składzie: Magdalena Buczyńska – Prezes SARP Oddział Kraków, architekt Dorota Koźmińska – Prezes DK-Development, architekt Piotr Legerski – Prezes Zarządu SBDiM Andrzej Rymarczyk – Członek Zarządu SBDiM, architekt Dagmara Szaflarska-Słowiaczek – Członek Zarządu SBDiM, architekt   Radę Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP reprezentował kol. arch. Witold Zieliński – wiceprzewodniczący Rady.   Sąd Konkursowy, po szczegółowym zapoznaniu się z pracami oraz po długiej, merytorycznej dyskusji nad kierunkami kształtowania współczesnych ulic i przestrzeni miejskich, postanowił przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:   Miejsce / wyróżnienie Autor projektu Opieka dydaktyczna Uczelnia Nr pracy I miejsce Aleksandra Filip dr inż. arch. Agnieszka Żabicka PK 17 II miejsce Oliwia Machna dr inż. arch. Katarzyna Jucha UAFM 10 III miejsce Patrycja Penar dr hab. inż. arch. Mariusz Twardowski, prof. PK PK 2 wyróżnienie Julia Kadłuczka dr inż. arch. Agnieszka Żabicka PK 21 wyróżnienie Daria Denysenko arch. Oleksandr Khliupin PUKIL 3 nagroda specjalna Prezesa SBDiM Dmytro Stepchuk arch. Oleksandr Khliupin PUKIL 6 wyróżnienie specjalne Prezes SARP Aleksandra Filip dr inż. arch. Agnieszka Żabicka PK 17   Sąd Konkursowy wyraził uznanie zarówno dla nauczycieli akademickich prowadzących temat projektowy, jak i dla wszystkich autorów prac zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, doceniając ich ogromny wkład pracy oraz zaangażowanie.   Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy realizacji architektonicznych pasji w życiu zawodowym.      

wydarzenia

Wyniki wyborów VI Sprawozdawczo-Wyborczego Zjazdu Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. 2026-03-25

21 marca 2026 r. w Krakowie odbył się VI Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.     W wyniku przeprowadzonych głosowań wybrano nowe władze Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP na kolejną, czteroletnią kadencję.   Skład organów wybranych w dniu 21 marca 2026 roku:   I. Małopolska Okręgowa Rada Izby Architektów RPPrzewodniczący: Marek Piotr KaszyńskiCzłonkowie:Jan Bandrowczak, Marta Bruzda, Wojciech Dobrzański, Joanna Filemonowicz–Wójcik, Grzegorz Lechowicz, Mateusz Manecki, Robert Maślankowski, Bernadetta Półchłopek Szczygieł, Agnieszka Sanecka, Aneta Temecka, Marcin Włodarczyk, Witold Zieliński   II. Okręgowy Sąd DyscyplinarnyPrzewodniczący: Jacek BruzdaCzłonkowie:Janusz Barnaś, Krzysztof Bojanowski, Piotr Gajewski, Katarzyna Gał-Zagórska, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kiendra, Sławomir Kogut, Maria Kowalczyk, Maciej Kozub, Marian Mikołajski, Andrzej Pięta, Krystyna Starachowicz, Łukasz Krzysztof Starachowicz, Andrzej Walkowski, Dorota Zaucha-Rybka   III. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności ZawodowejRzecznik: Dorota VereyZastępcy: Artur Hampel, Paweł Chwastek, Mirosław Maniecki   IV. Okręgowa Komisja KwalifikacyjnaPrzewodniczący: Bogdan SiedleckiCzłonkowie:Jan Skąpski, Stanisław Nesterski, Krzysztof Barnaś, Artur Trzepla, Andrzej Rymarczyk, Bartłomiej Stawarz, Mariusz Twardowski, Marek Sanecki   V. Okręgowa Komisja RewizyjnaPrzewodniczący: Piotr RudolCzłonkowie:Agnieszka Łabusiewicz-Ćwik, Przemysław Bigaj, Tadeusz Półchłopek, Stanisław Podgórny VI. Delegaci na zjazd krajowyMarta Bruzda, Kazimierz Butelski, Paweł Chwastek, Borysław Czarakcziew, Artur Andrzej Hampel, Grzegorz Jachym, Marek Piotr Kaszyński, Robert Maślankowski, Maciej Nitka, Bernadetta Maria Półchłopek-Szczygieł, Piotr Rudol, Marek Tarko, Marta Anna Urbańska, Jarosław Wilk, Małgorzata Włodarczyk, Witold Zieliński   Relacja fotograficzna z wydarzenia wraz ze sprawozdaniem ukaże się w kolejnym artykule.