Archiwum informacji
informacje
14.01.2025 Dyżur prawny 2025-01-13
Informujemy, że w dniu 14 stycznia 2025 r. dyżur prawny mec. Piotra Konopki dla członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbędzie się w godzinach 14:30 – 16:30.
Konsultacje możliwe są osobiście w siedzibie MPOIA lub drogą telefoniczną pod numerem 663 301 033.
inne informacje
Ostrzeżenie przed udziałem w konkursie 2025-01-12
Ostrzeżenie przed udziałem w konkursie na opracowanie koncepcji rewitalizacji parku świętej Kingi w Wieliczce organizowanym przez Kopalnię soli „Wieliczka” S.A., ogłoszonym 11.12.2024 r.
Rada MPOIA , po analizie tekstów
Regulaminu Konkursu na Opracowanie Koncepcji Rewitalizacji parku św. Kingi w Wieliczce
Wzoru umowy pomiędzy Organizatorem Konkursu Kopalnią soli ,,Wieliczka” S.A. a autorem pracy (Uczestnikiem Konkursu)
nie rekomenduje Kolegom Architektom wzięcia udziału w tym konkursie oraz zaleca uważne przestudiowanie powyższych tekstów przed podjęciem ewentualnej decyzji o udziale w nim.
Treść proponowanej Umowy zmusza Autora/Autorów nagrodzonej pracy do zrzeczenia się w ramach nagrody majątkowych praw autorskich oraz niewykonywania autorskich praw zależnych, umożliwiając Kopalni zlecanie dalszych faz projektowych w innym trybie, najpewniej przetargowym, z równoczesną nieograniczoną możliwością dokonywania wszelkich zmian, w tym zmian wpływających na jakość i walory estetyczne nagrodzonej Koncepcji.
Regulamin Konkursu sporządzono w wielu elementach nieprecyzyjnie a zapisy umowy otwierają możliwość dowolnych interpretacji.
Nieokreślone kompetencje zawodowe Jury nie gwarantują profesjonalnej oceny nadesłanych prac.
Zapis o możliwości niewyłonienia nagrodzonej pracy oraz ograniczenie nagród do jednej dalece odbiegają od dobrego zwyczaju konkursowego, jakim jest przyznawanie większej ilości nagród i wyróżnień.
wystawy
Gala wręczenia nagród tegorocznej edycji Plebiscytu Salon Architektury 2024-12-19
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,
podczas ostatniego Spotkania Wigilijnego organizowanego przez Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP oraz SARP Oddział Kraków, odbyło się uroczyste wręczenie nagród tegorocznej edycji Plebiscytu Salon Architektury.
Serdecznie zapraszamy na Wystawę!
W dniach 18.12.2024 do 23.12.2024 w lokalu SARP-u przy Placu Szczepańskim 6 będzie można obejrzeć wystawę prac uczestników „Salonu Architektury 2024" Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Wystawa czynna jest w godzinach:
poniedziałek, środa, piątek: 9:00 – 14:00
wtorek, czwartek: 13:00 – 18:00
Poniżej prezentujemy Zwycięzców tegorocznej edycji Salonu Architektury 2024:
Miejsce - TEATR KTO KRAKÓW, Autorzy: Aleksander Janicki, Mariusz Twardowski, Agnieszka Żabicka, Mariusz Pers, Wojciech Wokan, Barbara Leśniak.
Miejsce - PAWILON KAMIEŃ I POLANA NA GOLĘDZINOWIE - WARSZAWA, Autorzy: Marcin Brataniec, Urszula Forczek-Brataniec, Damian Mierzwa, Marek Bystroń, Maciej Gozdecki.
Miejsce - PRZESTRZEŃ PARK&RIDE WRAZ ZE SZKLAKIEM KULTUROWYM PROWADZĄCYM DO RYNKU - STARY SĄCZ, Autorzy: Anna Szewczyk-Świątek, Wojciech Świątek, Magdalena Caban.
Serdecznie gratulujemy!
{gallery}/2024/2024.089_gala wreczenia nagrod tegorocznej edycji plebiscytu salon architektury{/gallery}
fot. Patryk Czornij
inne informacje
Uwaga! Zmieniają się godziny pracy Biura MPOIA RP 2024-12-19
Informujemy, iż na przełomie grudnia 2024 i stycznia 2025 zmieniają się godziny pracy Biura MPOIA RP.
W dniach 23 grudnia, 27 grudnia, 30 grudnia oraz 2 i 3 stycznia - biuro będzie czynne w godzinach 9:00 - 16:00.
W dniach 24 grudnia oraz 31 grudnia - biuro będzie nieczynne.
wystawy
Wystawa prac uczestników Salonu Architektury 2024 2024-12-18
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,
W dniach 18.12.2024 do 23.12.2024 w lokalu SARP-u przy Placu Szczepańskim 6 ma miejsce wystawa prac uczestników „Salonu Architektury 2024" Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Wystawa czynna jest w godzinach:
poniedziałek, środa, piątek: 9:00 – 14:00
wtorek, czwartek: 13:00 – 18:00
Serdecznie zapraszamy!
informacje
17.12.2024 – Telefoniczny dyżur prawny 2024-12-16
Dyżur prawny telefonicznie, w dniu 17.12.2024 r. godz. 14:30–16:30, mec. Anna Bożek-Mozgała
konferencje
Architekt(a) misja publiczna – Relacja z drugiego panelu XI-tej ogólnopolskiej konferencji tematycznej organizowanej przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP 2024-12-11
„Architekt(a) misja publiczna” – tak zatytułowana była tegoroczna, XI-ta ogólnopolska konferencja tematyczna organizowana przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP, która odbyła się w dniach 28–29 listopada w Nosalowy Dwór Resort & Spa Zakopane
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z drugiego panelu, którego moderatorem był Piotr Rudol. Podczas panelu omówione zostały m.in. postulaty konkretnych zmian w Ustawie Prawo zamówień publicznych.
{gallery}/4konferencje/2024-11-28_konf-zakopane/panel_II{/gallery}
fot. Patryk Czornij
konferencje
Architekt(a) misja publiczna – Relacja z pierwszego panelu XI-tej ogólnopolskiej konferencji tematycznej organizowanej przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP 2024-12-11
„Architekt(a) misja publiczna” – tak zatytułowana była tegoroczna, XI-ta ogólnopolska konferencja tematyczna organizowana przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP, która odbyła się w dniach 28–29 listopada w Nosalowy Dwór Resort & Spa Zakopane
Konferencja adresowana była do architektów, inżynierów, urbanistów, przedstawicieli organów administracji samorządowej i rządowej oraz do wszystkich grup zawodowych związanych z kształtowaniem środowiska życia.
W tym roku w trakcie dwóch dni odbyły się trzy panele (w tym jeden dwuczęściowy). Leitmotivem pierwszego dnia była Ustawa Prawo zamówień. Prezentujemy relację fotograficzną z pierwszego panelu, którego moderatorami byli Agnieszka i Marek Saneccy. Podczas panelu zostały omówione doświadczenia oraz oczekiwania względem prowadzonych postępowań przez Zamawiających działających w oparciu o zapisy Ustawy Prawo zamówień publicznych, zarówno w zakresie przygotowywanych materiałów do postępowania, jak i dalszej współpracy pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą.
Tegoroczna konferencja otrzymała patronaty honorowe:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Wojewody Małopolskiego
Marszałka Województwa Małopolskiego
Burmistrza Miasta Zakopane
Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział Kraków
Stowarzyszenie Urbaniści Polscy
Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa
SARP Oddział Kraków
Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział Krakowski
Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
Patronaty medialne:
Zawód:Architekt
Architektura i Biznes
Architektura-murator
Sponsorami wydarzenia były firmy:
OKNO-POL Kraków
FAKRO
Tubądzin
ML System +
Finishparkiet Fabryka Parkietu
System Infatec
Rockfon
ROCKWOOL
Leipfinger-Bader
Blachotrapez
Basalttech Sp.z o.o
Caparol Polska
PREFA
Bardzo dziękujemy!
Dalsza część relacji wkrótce!
{gallery}/4konferencje/2024-11-28_konf-zakopane/panel_I{/gallery}
fot. Patryk Czornij
informacje
UWAGA! ANKIETA 2024-12-11
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,
w związku z planowanym na początek stycznia 2025 r. spotkaniem przedstawicieli Rady MPOIA RP z władzami WAiU UMK, zwracamy się z prośbą do Członków MPOIA RP, o wypełnienie krótkiej ankiety na temat Waszych doświadczeń i uwag w zakresie problemów występujących i powtarzających się we współpracy z WAiU UMK we wszelkich postępowaniach urzędowych związanych z wykonywaniem zawodu architekta.
Link do ankiety: https://forms.gle/9qENqPHvqznnhGZg9
Uprzejmie prosimy o wypełnienie ankiety do dnia 15 grudnia 2024r.
informacje
10.12.2024 Dyżur prawny 2024-12-09
Informujemy, że w dniu 10 grudnia 2024 r. dyżur prawny mec. Piotra Konopki dla członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbędzie się w godzinach 14:30 – 16:30.
Konsultacje możliwe są osobiście w siedzibie MPOIA lub drogą telefoniczną pod numerem 663 301 033.
wydarzenia
Nowa Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna 2024-12-06
W dniu 26 listopada 2024 r. Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski wręczył akty powołania członkom Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Komisja jest organem doradczym prezydenta w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Nowa MKUA składa się z 24 osób, wśród których jest 3 przedstawicieli Rady MPOIA RP - Marek Kaszyński – Przewodniczący Komisji, Bernadetta Półchłopek-Szczygieł, Witold Zieliński oraz jednocześnie 15 Członków MPOIA RP: Bartłomiej Kisielewski, Magdalena Kozień-Woźniak oraz Romuald Loegler – Wiceprzewodniczący Komisji, a także Tomasz Bobrowski, Magdalena Buczyńska-Zapała, Borysław Czarakcziew, Marek Dunikowski, Artur Jasiński, Tomasz Kozłowski, Michał Krupa, Robert Kuzianik, Piotr Lewicki.
Wszystkim powołanym jeszcze raz gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz przestrzeni Miasta Krakowa!
{gallery}/2024/2024078_relacja z inauguracyjnego spotkania mkua{/gallery}
fot. P. Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Krakowa
wydarzenia
Spotkanie z architektami w Nowym Sączu 2024-12-05
W dniu 13 listopada 2024 r. w Nowym Sączu odbyło się spotkanie zorganizowane przez grupę architektów nowosądeckich pracujących na co dzień w organach MPOIA RP. Organizatorzy zaprosili na spotkanie swoich Kolegów i Koleżanki oraz przedstawicieli Rady MPOIA RP.
Na spotkaniu poruszono powszechnie występujące oraz specyficzne (lokalne) problemy w codziennym wykonywaniu zawodu architekta. Dyskusję zdominowała jednak kwestia reaktywacji funkcji architekta miejskiego w miastach prezydenckich Małopolski - wzorem rozwiązań krakowskich. Zasygnalizowane zostały pewne oczekiwania w stosunku do Izby i potrzeba wsparcia w relacjach z urzędami, związane zwłaszcza w zakresie interpretacją przepisów. Na koniec spotkania przedstawiciele Rady zaprosili Koleżanki i Kolegów do udziału w naszej tegorocznej Konferencji w Zakopanym oraz do udziału w spotkaniu wigilijnym w Krakowie.
W spotkaniu wzięli: Maria Modzelewska, Teresa Piwowarczyk, Anna Serafin, Beata Smaga, Tomek Sus, Marek Tarko, Przemek Gosztyła, Michał Świerad, Paweł Kurzeja, Kuba Potoczek i Stanisław Podgórny.
Radę MPOIA RP reprezentowali Przewodniczący Marek Kaszyński oraz Witold Zieliński, wice-Przewodniczący Rady.
wydarzenia
Tegoroczna zimowa sesja egzaminacyjna już za nami 2024-12-04
Poniżej prezentujemy zestawienie statystyczne egzaminu w MPOIA RP:
I. Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 4
egzamin pisemny zdało 4 osoby,
liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 7
egzamin ustny zdało 2 osoby.
II. Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń:
liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 42
egzamin pisemny zdało 33 osoby,
liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 49
egzamin ustny zdało 28 osób.
III. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 3
egzamin pisemny zdało 2 osoby,
liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 4
egzamin ustny zdało 0 osób.
IV. Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie:
liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego - 0
egzamin pisemny zdało 0 osób,
liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego - 0
egzamin ustny zdało 0 osób.
Wszystkim, którzy pomyślnie przeszli niełatwy proces egzaminacyjny, serdecznie gratulujemy! Przed nami uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. Wkrótce będziemy Was informować o dokładnym terminie uroczystości.
wydarzenia
Spotkanie z Panią Domicelą Strojną-Osiniak, nową Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UM z przedstawicielami Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2024-12-03
W dniu 20.11.2024 roku odbyło się spotkanie z Panią Domicelą Strojną-Osiniak, nową Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UM z przedstawicielami Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Spotkanie dotyczyło wzajemnych relacji w kontekście sprawności prowadzenia przez organy administracji architektoniczno-budowlanej - postępowań administracyjnych. Rozmawiano o opiniach opracowanych przez Zespół Rzeczoznawców działający przy Radzie MPOIA RP i możliwościach ich wykorzystania w bieżącej dzielności urzędu. Omówiono możliwość współpracy przy inicjatywach ustawodawczych oraz w ramach dzielności zespołu doradczego do spraw przepisów techniczno-budowlanych dla budynków funkcjonującego przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Obydwie strony zadeklarowały wolę pogłębienia współpracy w omawianym zakresie. Na koniec uzgodniono termin kolejnego spotkania w styczniu 2025 roku.
W spotkaniu ze strony WAiU UMK udział wzięli:
Domicela Strojna - Osiniak: Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK
Anna Kądziołka-Czupryńska: Zastępca Dyrektora Wydziału
Ze strony MPOIA w spotkaniu udział wzięli :
kol. arch. Marek Kaszyński: Przewodniczący Rady
kol. arch. Witold Zieliński: z-ca Przewodniczącego Rady
informacje
Wyniki naboru na dyrektora Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Planowania Przestrzennego 2024-12-02
Pani Domicela Strojna-Osiniak – nową Dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK
Pani Małgorzata Kuzianik – nową Dyrektor Wydziału Panowania Przestrzennego UMK
Miasto Kraków ogłosiło nabór na dyrektora Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz Wydziału Planowania Przestrzennego. Od kandydatek i kandydatów wymagano odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia w pracy na stanowisku kierowniczym oraz znajomości przepisów prawa. Komisje Konkursowe powołane przez Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego, zakończyły swoją działalność w dniach 10-11 października br. W wyniku zakończenia procedury naboru na ww. stanowiska wybrano Panią Domicelę Strojną-Osiniak oraz Panią Małgorzatę Kuzianik. W wyniku przeprowadzonych postępowań rekrutacyjnych wyłoniono osoby, które spełniły wszystkie obligatoryjne wymagania i osiągnęły najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów w ramach przeprowadzonego testu z wiedzy ogólnej i specjalistycznej wymaganej na danym stanowisku, rozmowy kwalifikacyjnej i analizy dokumentów.
Z rekomendacji Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP w składzie Komisji Konkursowych uczestniczyli kol. Marek Kaszyński – Przewodniczący MPOIA RP oraz kol. arch. Witold Zieliński – Zastępca Przewodniczącego Rady MPOIA RP.
Gratulujemy nowym Paniom Dyrektor i życzymy owocnej współpracy!
informacje
26.11.2024 – Telefoniczny dyżur prawny 2024-11-25
Dyżur prawny telefonicznie, w dniu 26.11.2024 r. godz. 14:30–16:30, mec. Anna Bożek-Mozgała
konferencje
UWAGA! - ostatnie wolne miejsca na XI ogólnopolską konferencja MPOIA RP 2024-11-20
Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,
Uprzejmie informujemy, że zostały już ostatnie miejsca na tegoroczną XI ogólnopolską konferencję Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów pt. „Architekt[a] Misja Publiczna”, która odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2024 r. w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem.
Chętnych serdecznie zapraszamy do wypełnienia załączonej karty zgłoszenia i przesłania jej na adres email: malopolska@izbaarchitektow.pl do dnia 25 listopada 2024 r.
Karta zgłoszenia (do pobrania).
szkolenia
Nowe rozwiązania zasilania garaży z ładowarkami do pojazdów elektrycznych 2024-11-18
28 listopada 2024 r. po raz kolejny zapraszamy na cykl szkoleń poprowadzonych przez doświadczonych inżynierów z EcoLeaders wywodzący się z wielobranżowej pracowni projektowej oraz wykonawstwa - Grupy K.M.R. Organizacja od ponad 16 lat specjalizuje w projektowaniu instalacji sanitarnych, HVAC, elektrycznych, teletechnicznych oraz infrastruktury zewnętrznej wraz z częścią wykonawczą projektowanych instalacji.Szkolenie koncentruje się na nowoczesnych systemach grzewczych poprawiających komfort użytkowników. Uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie stosować ogrzewanie płaszczyznowe w różnych typach budynków, z uwzględnieniem zarówno systemów wodnych, jak i elektrycznych. Omówione zostaną korzyści tych rozwiązań, takie jak równomierne rozprowadzanie ciepła, energooszczędność oraz ich wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.UWAGA – spotkanie nie będzie rejestrowane.Aby dołączyć do szkolenia należy wykonać następujące kroki:
Zarejestruj się na szkolenie kopiując link do przeglądarki:https://events.teams.microsoft.com/event/ee337349-1f75-427f-be0f-03af16fe7f77@44280bd1-e915-4ffd-a8ad-0730ded2b3c0
Po jakimś czasie otrzymasz e-mail z linkiem do szkoleniaPo zakończeniu rejestracji otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do dołączenia do spotkania na platformie Microsoft Teams w ciągu 1 godziny.Uwaga: Jeśli nie widzisz wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej, sprawdź także folder „Spam” lub „Oferty”.
Kliknij w link do spotkaniaW dniu i o godzinie rozpoczęcia seminarium, kliknij w przycisk „dołącz do spotkania”, który znajdziesz w przesłanym e-mailu.
Dołącz przez przeglądarkę lub aplikację Teams. Jeśli masz zainstalowaną aplikację Microsoft Teams na swoim urządzeniu, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany bezpośrednio do aplikacji. Jeśli nie masz aplikacji Teams, możesz dołączyć przez przeglądarkę, wybierając opcję „Dołącz przez przeglądarkę”.Uwaga: Jeśli nie masz konta na Microsoft Teams, spotkanie działa tylko na komputerze i nie będzie dostępne na urządzeniach mobilnych takich jak telefony czy tablety.
Kliknij „Dołącz teraz”Po skonfigurowaniu ustawień, kliknij przycisk „Dołącz teraz”, aby wejść do spotkania.Ważna informacja:Szkolenie nie będzie rejestrowane z przyczyn od nas niezależnych, dlatego zalecamy notowanie istotnych informacji w trakcie spotkania. Po zakończeniu seminarium zostanie udostępniona prezentacja na czacie spotkania.W przypadku pytań możesz skontaktować się z organizatorami poprzez e-mail: mermer@mazowiecka.iarp.pl
Plan ramowy:
15:00 - 15:10 Powitanie uczestników
15:10 - 17:00 Prezentacja tematyki szkolenia
17:00 - 17:30 Dyskusja i pytania uczestników
Prowadzący:
Ekspert w dziedzinie odnawialnych źródeł energii: mgr inż. Maciej Dybowski
Od 20 lat z sukcesami prowadzi projekty w zakresie instalacyjnym - od początku procesu projektowania aż do chwili oddania budynków do użytkowania.
Miejsce:
Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RPKoszykowa 5400-675 Warszawa
Forma
Internetowe
Kontakt do organizatora:
22 856-21-28mazowiecka@izbaarchitektow.pl
Link do spotkania.
wydarzenia
Inauguracja zajęć dla studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP z przedmiotu "Wybrane aspekty sztuk projektowych" organizowane przy współpracy Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP 2024-11-17
W dniu 7.11.2024 w nowym gmachu ASP przy ulicy Syrokomli 21 nastąpiła inauguracja zajęć dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z przedmiotu "Wybrane aspekty sztuk projektowych" organizowany przy współpracy Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Wykład inauguracyjny wygłosił kol. arch. Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA. Następnie, zgodnie z tradycją kol. arch. Witold Zieliński, wicePrzewodniczący Rady, Koordynator ds. Kształcenia przeprowadził test mający za zadanie ocenę wiedzy studentów z zakresu objętego zajęciami.
Oprócz w/w kolegów zajęcia na ASP prowadzić będą Koleżanki i Koledzy architekci: Sylwia Bartoszewska, Anna Pawłowska, Artur Zaboklicki i Marcin Włodarczyk.
{gallery}/2024/2024074_Inauguracja_ASP{/gallery}
informacje
Dyżur prawny 2024-11-13
Informujemy, że w dniu 19 listopada 2024 r. dyżur prawny mec. Piotra Konopki dla członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbędzie się w godzinach 14:30 – 16:30.
Konsultacje możliwe są osobiście w siedzibie MPOIA lub drogą telefoniczną pod numerem 663 301 033.
inne informacje
Zmarł Kazimierz Ferenc 2024-11-12
Kolega architekt, polski urzędnik państwowy i polityk, urodził się 20 lipca 1944 roku w Zalesiu (obecnie dzielnica Rzeszowa). Zmarł 8 listopada w wieku 80 lat.
fot. KRIA RP
Dla historii Izby Architektów Rzeczypospolitej to postać kluczowa i nie ma wątpliwości w stwierdzeniu, że bez Kazia, bo tak mówili o nim najbliżsi współtwórcy, zaistnienie ustawy o samorządzie architektów odwlekłoby się znacznie w czasie. Kazimierz łączył w swoim umyśle, a następnie działaniu, rzadką umiejętność i zmysł twórczej kreacji przy jednoczesnej przenikliwości myślenia politycznego. Wybitnie czuł sens zawodu architekta indywidualisty i potrafił nadać temu wymiar społeczny. Ten zmysł społeczny wykazał także w ogromie innych pól działania, z polem narodowo-wyzwoleńczym na czele. Takich postaci środowisku naszemu brakuje bardzo i bardzo brakować będzie kolegi Kazimierza Ferenca.
oprac. Marcin Włodarczyk
Zgodnie z informacją przekazaną przez Podkarpacką Okręgową Izbę Architektów RP uroczystości pogrzebowe kolegi architekta Kazimierza Ferenca odbędą się dnia 13.11.2024 roku, o godzinie 13.00, w Kościele Parafialnym w Zalesiu, w Rzeszowie.
informacje
Dyżur prawny 2024-11-11
Informujemy, że w dniu 12 listopada 2024 r. dyżur prawny mec. Piotra Konopki dla członków Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbędzie się w godzinach 14:30 – 16:30.
Konsultacje możliwe są osobiście w siedzibie MPOIA lub drogą telefoniczną pod numerem 663 301 033.
szkolenia
Umowa o prace projektowe a prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym 2024-11-11
14 listopada 2024 r. zapraszamy na szkolenie o podstawowych postanowieniach umowy o prace projektowe z punktu widzenia projektanta i zabezpieczenia jego interesów oraz o prawach i obowiązkach projektanta w procesie budowlanym wynikających z ustawy Prawo budowlane.Omówienie najważniejszych postanowień umowy o prace projektowe a także praw i obowiązków projektanta zarówno na etapie opracowania projektu budowlanego jak i realizacji robót budowlanych, w tym omówienie roli projektanta na budowie.
Plan ramowy szkolenia:
15:45 - 16:00 Rejestracja uczestników
16:00 - 17:00 Najważniejsze postanowienia umowy o prace projektowe
17:15 - 17:30 Przerwa kawowa
17:30 - 18:30 Odpowiedzialność cywilna projektanta na podstawie umowy o prace projektowe
18:30 - 18:45 Przerwa kawowa
18:45 - 19:15 Obowiązki projektanta wynikające z Prawa budowlanego
19:15 - 19:45 Uprawnienia projektanta wynikające z Prawa budowlanego
19:45 - 20:00 Pytania i odpowiedzi
Prowadzący
Prowadzący: Pan Piotr Jarzyński
Wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy.
Ekspert Komitetu ds. nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Specjalizuje się w obsłudze spraw dotyczących nieruchomości i inwestycji budowlanych, w szczególności w zakresie postępowań o wydanie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę oraz legalizacyjnych.
poznan@jarzpartner.pl
Miejsce
Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RPStary Rynek 5661-772 Poznań
Forma
Stacjonarne
Kontakt do organizatora
61 855-08-46wielkopolska@izbaarchitektow.pl
Cel
Zdobycie wiedzy na temat umowy o pracach projektowych zabezpieczającej interesy architekta / projektanta. Zapoznanie się z prawami i obowiązkami projektanta w procesie budowlanym wynikającymi z ustawy Prawo budowlane.
Link do szkolenia.
szkolenia
Efektywne gospodarowanie energią elektryczną z zastosowaniem źródeł OZE oraz magazynów energii 2024-11-11
14 listopada 2024 r. po raz kolejny zapraszamy na cykl szkoleń poprowadzonych przez doświadczonych inżynierów z EcoLeaders wywodzący się z wielobranżowej pracowni projektowej oraz wykonawstwa - Grupy K.M.R. Organizacja od ponad 16 lat specjalizuje w projektowaniu instalacji sanitarnych, HVAC, elektrycznych, teletechnicznych oraz infrastruktury zewnętrznej wraz z częścią wykonawczą projektowanych instalacji. Szkolenie koncentruje się na nowoczesnych systemach grzewczych poprawiających komfort użytkowników. Uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie stosować ogrzewanie płaszczyznowe w różnych typach budynków, z uwzględnieniem zarówno systemów wodnych, jak i elektrycznych. Omówione zostaną korzyści tych rozwiązań, takie jak równomierne rozprowadzanie ciepła, energooszczędność oraz ich wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. UWAGA – spotkanie nie będzie rejestrowane. Aby dołączyć do szkolenia należy wykonać następujące kroki:
Zarejestruj się na szkolenie kopiując link do przeglądarki: https://events.teams.microsoft.com/event/5d8052ae-d1e9-4ac8-8517-3c5a94b4e88d@44280bd1-e915-4ffd-a8ad-0730ded2b3c0
Po jakimś czasie otrzymasz e-mail z linkiem do szkolenia Po zakończeniu rejestracji otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do dołączenia do spotkania na platformie Microsoft Teams w ciągu 1 godziny. Uwaga: Jeśli nie widzisz wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej, sprawdź także folder „Spam” lub „Oferty”.
Kliknij w link do spotkania W dniu i o godzinie rozpoczęcia seminarium, kliknij w przycisk „dołącz do spotkania”, który znajdziesz w przesłanym e-mailu.
Dołącz przez przeglądarkę lub aplikację Teams. Jeśli masz zainstalowaną aplikację Microsoft Teams na swoim urządzeniu, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany bezpośrednio do aplikacji. Jeśli nie masz aplikacji Teams, możesz dołączyć przez przeglądarkę, wybierając opcję „Dołącz przez przeglądarkę”. Uwaga: Jeśli nie masz konta na Microsoft Teams, spotkanie działa tylko na komputerze i nie będzie dostępne na urządzeniach mobilnych takich jak telefony czy tablety.
Kliknij „Dołącz teraz” Po skonfigurowaniu ustawień, kliknij przycisk „Dołącz teraz”, aby wejść do spotkania.
Ważna informacja! Szkolenie nie będzie rejestrowane z przyczyn od nas niezależnych, dlatego zalecamy notowanie istotnych informacji w trakcie spotkania. Po zakończeniu seminarium zostanie udostępniona prezentacja na czacie spotkania. W przypadku pytań możesz skontaktować się z organizatorami poprzez e-mail: maria.mermer@mazowiecka.iarp.pl
Plan ramowy szkolenia:
15:00 - 15:10 Powitanie uczestników
15:10 - 17:00 Prezentacja tematyki szkolenia
17:00 - 17:30 Dyskusja i pytania uczestników
Prowadzący:
Ekspert w dziedzinie odnawialnych źródeł energii: mgr inż. Maciej Dybowski Od 20 lat z sukcesami prowadzi projekty w zakresie instalacyjnym - od początku procesu projektowania aż do chwili oddania budynków do użytkowania.
Miejsce:
Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP Koszykowa 54 00-675 Warszawa
Forma:
Internetowe
Kontakt do organizatora:
22 856-21-28 mazowiecka@izbaarchitektow.pl
Link do szkolenia.
szkolenia
Szkolenie z kreślenia linijki słońca 2024-11-10
4.11.2024 r. w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe z kreślenia linijki słońca, które prowadził kol. dr inż. arch. Wojciech Gwizdak.
Serdecznie dziękujemy! Niebawem kolejne informacje na temat następnych szkoleń.
{gallery}/2024/2024.066_szkolenie.linijka.slonca{/gallery}
wydarzenia
Nowa Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna 2024-11-08
31.10.2024 r. Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski powołał nową Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną.
Zgodnie z treścią Zarządzenia Nr 2853/2024, do zadań Komisji należy:
1) opiniowanie projektu Planu Ogólnego Miasta Krakowa lub projektów jego zmian;
2) opiniowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym
planów rewitalizacji lub projektów ich zmian;
3) opiniowanie projektu strategii rozwoju Miasta w zakresie dotyczącym problematyki
planowania przestrzennego i architektury;
4) opiniowanie wyników analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta;
5) opiniowanie wniosków o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, złożonych w trybie
ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz
inwestycji towarzyszących;
6) opiniowanie, w zależności od potrzeb:
projektów decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
projektów decyzji o warunkach zabudowy,
w innych sprawach z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Nowa MKUA składać się będzie z 24 osób, wśród których jest 3 przedstawicieli Rady MPOIA RP:- Marek Kaszyński – Przewodniczący Komisji, Bernadetta Półchłopek-Szczygieł, Witold Zieliński oraz jednocześnie 15 Członków MPOIA RP: Bartłomiej Kisielewski, Magdalena Kozień-Woźniak oraz Romuald Loegler – Wiceprzewodniczący Komisji, a także Tomasz Bobrowski, Magdalena Buczyńska-Zapała, Borysław Czarakcziew, Marek Dunikowski, Artur Jasiński, Tomasz Kozłowski, Michał Krupa, Robert Kuzianik, Piotr Lewicki.
Wszystkim powołanym gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz przestrzeni Miasta Krakowa!
Link do Zarządzenia.
wydarzenia
Ruszyła kolejna edycja Programu Kształtowanie Przestrzeni 2024-10-26
25 października 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowy Targu odbyły się perwsze zajęcia w ramach Programu Kształtowanie Przestrzeni.
Jest to program edukacyjny tworzony przez architektów i skierowany do młodzieży w wieku 12 - 19 lat. Architekci - edukatorzy prowadzą zajęcia w wybranych placówkach oświaty (szkołach, domach kultury, świetlicach, itp.) na terenie całej Polski. Program uczy m.in. relacji pomiędzy otaczającą przestrzenią, a jej użytkownikami.
Szczegóły dotyczące programu.
Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP reprezentowana przez kol. Anetę Temecką Członkinię Rady MPOIA i Koordynatorkę programu, przekazała materiały plastyczne na ręce Katarzyny Słaboń, nauczyciela w Zespole Szkół Technicznych i Edukatora programu.
Uczniowie drugiej klasy technikum architektury krajobrazu, próbowali znaleźć ekologiczne rozwiązania dla swojego miasta - Nowego Targu. Pojawiły się pomysły m.in. na woonerf, łąki kwietne, panele fotowoltaiczne czy skwery.
{gallery}/2024/2024.056_ProgramKsztaltowaniePrzestrzeni{/gallery}
wydarzenia
Spotkanie w sprawie współpracy między ASP w Krakowie a Radą MPOIA RP 2024-10-25
W dniu 18.10.2024 w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie współpracy pomiędzy Uczelnią a Radą Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. W trakcie spotkania omówiono kontynuację zajęć dla studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP z przedmiotu „Wybrane aspekty sztuk projektowych” organizowany przy współpracy Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP oraz udział przedstawicieli izby w Komisjach dyplomowych.
Strony zadeklarowały kontynuacje współpracy.
Ze strony MPOIA RP w spotkaniu udział wzięli: Przewodniczący Marek Kaszyński oraz Z-ca Przewodniczącego Witold Zieliński – Koordynator ds. Kształcenia.
wydarzenia
Spotkanie Władz Wydziału Architektury PK z Przedstawicielami Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych 2024-10-24
W dniu 16.10.2024 o godzinie 16:00 na zaproszenie Władz Wydziału Architektury PK odbyło się spotkanie koordynacyjne z Przedstawicielami Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych.
Spotkanie było okazją do przedstawienia uwag i spostrzeżeń związanych z udziałem naszych członków w Komisjach egzaminacyjnych inżynierskich i magisterskich na Wydziale Architektury PK. Omówiono system informowania izby o nadchodzącej sesji i terminach poszczególnych obron. Zwrócono uwagę na brak szczegółowych informacji dotyczących tematów poszczególnych prac oraz brak możliwość zapoznania się z pracami przed samą obroną (udostępnianie wersji elektronicznej)
W trakcie spotkania omówiono m.in. następujące zagadnienia:
Propozycję aby projekty inżynierskie nie były opracowaniami dla dużych obiektów, za to opracowane z większą dokładnością i starannością.
Konieczność wypracowania standardów umożliwiających obiektywne ocenianie prac, nie zaś zamykanie oceny w obrębie danej komisji.
Zwiększenie udziału w opracowaniach dyplomowych inżynierskich zagadnień technicznych i koordynacji międzybranżowej.
Przygotowanie i przedłożenie wymogów dotyczących prac inżynierskich i magisterskich.
Postulat utrzymania rysunku odręcznego jako elementu pracy dyplomowej.
Wielu egzaminatorów niepokoi niewielkie zainteresowanie studentów wydarzeniami związanymi z architekturą (konkursy, wystawy) oraz brak umiejętność wykonywania profesjonalnych szkiców architektonicznych.
W spotkaniu uczestniczyli: Kol. Magdalena Kozień-Wozniak - profesor PK, Kol. Urszula Forczek-Brataniec - profesor PK oraz przedstawiciele poszczególnych Katedr. Ze strony Rady MPOIA RP w spotkaniu udział wzięli - Przewodniczący Marek Kaszyński oraz Z-ca Przewodniczącego Witold Zieliński – Koordynator ds. Kształcenia.
konferencje
Wystawa towarzysząca tegorocznej konferencji 2024-10-23
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy
Kolejna wyjazdowa Konferencja MPOIA RP, która odbędzie się pod hasłem: Architekt(a) misja publiczna (Zakopane, Nosalowy Dwór w terminie 28-29 listopada ’24) poświęcona będzie w dużej części ustawie Prawo zamówień publicznych w kontekście pracy architekta oraz rezultatom tej pracy, czyli realizacjom architektonicznym wykonanym w różnych trybach: przetarg, konkurs, zamówienie „z wolnej ręki”, „zaprojektuj i wybuduj”. Konferencja będzie okazją do zaprezentowania tych obiektów. Do udziału w wystawie towarzyszącej tegorocznej konferencji pragniemy zaprosić wszystkich Was, którzy na co dzień lub sporadycznie mierzyliście się z projektowaniem i nadzorowaniem budowy obiektów zlecanych przez publicznego inwestora działającego w ramach Ustawy.
Zachęcamy do zaprezentowania obiektów zaprojektowanych i zrealizowanych w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych. Chętnych prosimy o spełnienie warunków formalnych zamieszczonych poniżej.
Liczymy na Wasz udział!
Szczegółowe informacje:
Termin nadsyłania materiałów: 14 listopada 2024 r.
Ilość zgłaszanych obiektów: maksymalnie dwa, dla każdego z prezentowanych obiektów należy przewidzieć jeden ze schematów plansz spośród czterech załączonych
Dla projektu, który chce się zaprezentować należy
wybrać wariant kompozycyjny z czterech dostępnych: 1,2,3 lub 4, napisać, który wariant wybrano
wysłać zdjęcia w rozdzielczości wg wybranego wariantu kompozycyjnego
wysłać tekst z informacjami wg wskazówek zamieszczonych po lewej stronie na dole każdego schematu plansz
wysłać tekst z opisem założeń projektowych max 800 znaków (licząc ze spacjami) – będzie zamieszczony po prawej stronie na dole każdej planszy
Koszty edycji plansz są po stronie MPOIA
Materiały należy przesyłać na adresy: malopolska@izbaarchitektow.pl, m.bruzda@mpoia.pl.
{gallery}/2024/2024.055_KonferencjaWystawa{/gallery}
konferencje
ANKIETA 2024-10-22
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W PRAKTYCE PROJEKTOWEJ
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy
W związku z organizowaną przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP ogólnopolską XI Konferencją tematyczną pt.: „Architekt(a) misja publiczna” w dniach 28-29 listopada 2024 r. w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem, uprzejmie Was prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety poświęconej tematowi zamówień publicznych w praktyce projektowej.
Zachęcamy do uzupełnienia ankiety pod linkiem!
Oczekujemy na Wasze odpowiedzi do 15 listopada 2024 r.
informacje
22.10.2024 – Telefoniczny dyżur prawny 2024-10-21
Dyżur prawny telefonicznie, w dniu 22.10.2024 r. godz. 14:30–16:30, mec. Anna Bożek-Mozgała
szkolenia
Szkolenie z kreślenia linijki słońca 2024-10-17
14.10.2024 r. w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyły się warsztaty szkoleniowe z kreślenia linijki słońca, które prowadził kol. dr inż. arch. Wojciech Gwizdak.
Ze względu na duże zainteresowanie, został wyznaczony termin kolejnego szkolenia na 4 listopada 2024 r. w godzinach 17:00-20:00.
Podczas planowanych warsztatów, nauczymy się kreślić „linijkę słońca” oraz wyznaczać za jej pomocą czas nasłonecznienia pomieszczeń i wyznaczać cień budynków. Dlatego zalecamy zabranie ze sobą laptopów (z programem umożliwiającym kreślenie 2D) lub przyrządów do kreślenia.
Program szkolenia :
Regulacje prawne dotyczące nasłonecznienia (par 40 i par 60 WT)
Zmiany WT jakie weszły w życie 1 sierpnia 2024
Propozycja interpretacji zapisów WT dot. nasłonecznienia
Sposoby prezentacji
Kreślenie linijki słońca
Użycie linijki słońca do wyznaczania czasu nasłonecznienia pomieszczenia
Wyznaczanie cienia rzucanego przez budynek
Warsztaty będą prowadzone w trybie stacjonarnym. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na szkolenie: tel. 12 427 26 47 | 501 685 730
Prowadzący: dr inż. arch. Wojciech Gwizdak
Architekt, uprawnienia od 2004 roku; członek SWOIA RP; Sekretarz KRIA RP V kadencji. Prezes SARP o. Kielce w latach 2014-2019. Właściciel pracowni architektonicznej 2G Studio.
Serdecznie zapraszamy!
{gallery}/2024/2024.051_Szkolenie{/gallery}
szkolenia
Szkolenie pt. świadectwa i charakterystyki energetyczne - spełnienie WT2021 dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł ciepła z uwzględnieniem współczynnik WI 2024-10-16
17 października 2024 odbywa się szkolenie pt : Świadectwa i charakterystyki energetyczne - spełnienie WT2021 dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł ciepła z uwzględnieniem współczynnik WI.
Prowadzący:
Ekspert w dziedzinie odnawialnych źródeł energii: mgr inż. Maciej Dybowski. Od 20 lat z sukcesami prowadzi projekty w zakresie instalacyjnym - od początku procesu projektowania aż do chwili oddania budynków do użytkowania. Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. W 2009 roku napisał podręcznik dotyczący odnawialnych źródeł energii w programie PARP i przeszkolił ponad 2500 osób (projektantów oraz instalatorów) zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Aby dołączyć do szkolenia należy wykonać następujące kroki:
Zarejestruj się na szkolenie - pod linkiem
Po jakimś czasie otrzymasz e-mail z linkiem do szkolenia
Po zakończeniu rejestracji otrzymasz wiadomość e-mail z linkiem do dołączenia do spotkania na platformie Microsoft Teams w ciągu 1 godziny.
Uwaga: Jeśli nie widzisz wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej, sprawdź także folder „Spam” lub „Oferty”.
Kliknij w link do spotkania
W dniu i o godzinie rozpoczęcia seminarium, kliknij w przycisk „dołącz do spotkania”, który znajdziesz w przesłanym e-mailu.
Dołącz przez przeglądarkę lub aplikację Teams. Jeśli masz zainstalowaną aplikację Microsoft Teams na swoim urządzeniu, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany bezpośrednio do aplikacji. Jeśli nie masz aplikacji Teams, możesz dołączyć przez przeglądarkę, wybierając opcję „Dołącz przez przeglądarkę”.
Uwaga: Jeśli nie masz konta na Microsoft Teams, spotkanie działa tylko na komputerze i nie będzie dostępne na urządzeniach mobilnych takich jak telefony czy tablety.
Kliknij „Dołącz teraz”
Po skonfigurowaniu ustawień, kliknij przycisk „Dołącz teraz”, aby wejść do spotkania.
Ważna informacja:
Szkolenie nie będzie rejestrowane z przyczyn od nas niezależnych, dlatego zalecamy notowanie istotnych informacji w trakcie spotkania.
Po zakończeniu seminarium zostanie udostępniona prezentacja na czacie spotkania.
W przypadku pytań możesz skontaktować się z organizatorami poprzez e-mail: maria.mermer@mazowiecka.iarp.pl
informacje
Apel do członków MPOIA RP 2024-10-16
Powszechna i wieloletnia praktyka, polegająca na pomijaniu kwestii autorstwa obiektów architektonicznych, chociażby przy okazji podawania informacji o podjęciu czy sfinalizowaniu budowy, o otwarciu obiektu, ale również podczas prezentowania przez firmy użytego materiału budowlanego czy też systemu technicznego, domaga się od dawna interwencji ze strony środowiska architektonicznego. Architekt ma prawo do identyfikacji swojego dzieła ze swoim nazwiskiem – o tym, że istniał ten zwyczaj, świadczą tabliczki na historycznych kamienicach.
Prawo prasowe obliguje do zamieszczenia danych odnośnie autora zdjęcia, niestety nie jest obligatoryjne zamieszczenie informacji o autorze sfotografowanego obiektu architektonicznego. Dodatkowo: zmiany w Ustawie prawo budowlane polegające na usunięciu danych projektanta z tablicy budowy, jeszcze bardziej pogłębiają zjawisko zanonimizowania naszej działalności. Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP chce podjąć próbę przeciwstawienia się tej sytuacji, między innymi poprzez kierowanie do podmiotów stosujących opisaną wyżej praktykę pism, zachęcających do jej zmiany.
Wysłanie takiego monitu powinno następować jako konsekwencja formalnego zgłoszenia do Izby informacji od jej członków – autorów obiektów architektonicznych – zarówno budynków jak i placów, parków itp. – których prezentacja ma miejsce czy też nastąpiła bez informacji o autorze obiektu. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o niezwłoczne dzielenie się wiedzą o zaistniałych w prasie, telewizji, w portalach czy serwisach internetowych tego typu przypadkach.
Wdrożenie przez Radę Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP takich działań – w dużej mierze uzależnione od Waszej pomocy – ma w perspektywie przywrócić utraconą rangę naszego zawodu, ma informować społeczeństwo o pozytywnych stronach działalności architektów.
Zgłoszenie prezentacji obiektu w mediach
konferencje
XI Konferencja tematyczna pt. Architekt(a) misja publiczna 2024-10-15
Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP z wielką przyjemnością zaprasza do wzięcia udziału w organizowanej cyklicznie, ogólnopolskiej XI Konferencji tematycznej pt.: „Architekt(a) misja publiczna”. Tegoroczna Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2024 r. w hotelu Nosalowy Dwór w Zakopanem.
Koszty udziału wynoszą:
udział w konferencji bez noclegu - 300,00 zł
udział w konferencji bez noclegu dla Członków MPOIA RP - 150,00 zł
udział w konferencji z noclegiem w pokoju jednoosobowym - 1200,00 zł
udział w konferencji z noclegiem w pokoju jednoosobowym dla Członków MPOIA RP - 600,00 zł
udział w konferencji z noclegiem w pokoju dwuosobowym - 700,00 zł (od osoby)
udział w konferencji z noclegiem w pokoju dwuosobowym dla Członków MPOIA RP - 350,00 zł (od osoby)
Uwaga!
Członkowie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP Otrzymują 50% zniżki, zgodnie z ww. stawkami.
Zgłoszenie (karta zgłoszenia do pobrania) prosimy przesłać pocztą elektroniczną na adres: malopolska@izbaarchitektow.pl
Wpłaty za konferencję przyjmujemy od 1 listopada do 25 listopada bieżącego roku.
Prosimy o przemyślane decyzje, gdyż tylko rezygnacja do 20 listopada daje możliwość anulowania wypłaceniem kosztu udziału w konferencji. Po tym terminie wpłaty nie będą zwracane.
Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Osoby zainteresowane fakturą prosimy o zgłoszenia do biura MPOIA do 7 dni od dokonania wpłaty za konferencję.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia!
wydarzenia
IV posiedzenie Forum ds. Legislacji 2024-10-15
3 października 2024 r. w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyło się IV posiedzenie Forum ds. Legislacji.
Forum to pierwsza inicjatywa nawiązania współpracy i porozumienia w sprawie zastosowania w decyzjach administracyjnych jednolitej interpretacji prawa budowlanego. Celem jest transparentna pozycja uczestników procesu inwestycyjnego wobec praw i obowiązków ustawowych.
Tematy jakie zostały podjęte na spotkaniu to metodologia obliczania powierzchni biologicznie czynnej na różnego rodzaju nawierzchniach oraz ustalanie stron postępowania w zakresie przyłączy nie objętych wnioskiem o pozwolenie na budowę.
Debata tematyczna różnych podmiotów Administracji Architektoniczno-Budowlanej na forum ds. legislacji umożliwia wdrożenie porozumienia merytorycznego w ramach istniejących kompetencji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organów Administracji Architektoniczno-Budowlanej z terenu małopolski zarówno I jak i II instancji. Z ramienia samorządu zawodowego Izby Architektów w spotkaniu udział wzięli:
Maciej Kubicki – zastępca przewodniczącego Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP – koordynator forum
Izabela Przybyłkiewicz – członek Zespołu Rzeczoznawców działającego przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Tadeusz Półchłopek
Jarosław Wilk.