- Szczegóły
- INFORMACJE
Powszechna i wieloletnia praktyka, polegająca na pomijaniu kwestii autorstwa obiektów architektonicznych, chociażby przy okazji podawania informacji o podjęciu czy sfinalizowaniu budowy, o otwarciu obiektu, ale również podczas prezentowania przez firmy użytego materiału budowlanego czy też systemu technicznego, domaga się od dawna interwencji ze strony środowiska architektonicznego. Architekt ma prawo do identyfikacji swojego dzieła ze swoim nazwiskiem – o tym, że istniał ten zwyczaj, świadczą tabliczki na historycznych kamienicach.
Prawo prasowe obliguje do zamieszczenia danych odnośnie autora zdjęcia, niestety nie jest obligatoryjne zamieszczenie informacji o autorze sfotografowanego obiektu architektonicznego. Dodatkowo: zmiany w Ustawie prawo budowlane polegające na usunięciu danych projektanta z tablicy budowy, jeszcze bardziej pogłębiają zjawisko zanonimizowania naszej działalności. Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP chce podjąć próbę przeciwstawienia się tej sytuacji, między innymi poprzez kierowanie do podmiotów stosujących opisaną wyżej praktykę pism, zachęcających do jej zmiany.
Wysłanie takiego monitu powinno następować jako konsekwencja formalnego zgłoszenia do Izby informacji od jej członków – autorów obiektów architektonicznych – zarówno budynków jak i placów, parków itp. – których prezentacja ma miejsce czy też nastąpiła bez informacji o autorze obiektu. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o niezwłoczne dzielenie się wiedzą o zaistniałych w prasie, telewizji, w portalach czy serwisach internetowych tego typu przypadkach.
Wdrożenie przez Radę Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP takich działań – w dużej mierze uzależnione od Waszej pomocy – ma w perspektywie przywrócić utraconą rangę naszego zawodu, ma informować społeczeństwo o pozytywnych stronach działalności architektów.
- Szczegóły
- INFORMACJE
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na comiesięczne, spotkanie w ramach Otwartego Forum Dyskusyjnego Urbanistów, które odbędzie się 16 października 2024 r. (środa), o godzinie 18.00, on-line na platformie TEAMS.
Temat przewodni spotkania: "ZAGADNIENIA PLANISTYCZNE W OBSZARACH ZAGROŻONYCH POWODZIĄ".
Szczegóły w dołączonym zaproszeniu.
dr inż. arch. Piotr LANGER
Sekretarz TUP o/Kraków
- Szczegóły
- INFORMACJE
ZAPROSZENIE na spotkanie Otwartego Forum Dyskusyjnego Urbanistów - 15 maja 2024 r. (środa), o godzinie 18:00
- Szczegóły
- INFORMACJE
W piątek 30.08.2024 r. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował na konferencji prasowej o powołaniu nowego głównego architekta miasta. Prezydent zaznaczył, że od teraz Główny Architekt będzie liderem tej części kreowania wizji miasta. Zdecydowanie wzmocnić ma się bowiem jego rola.
fot. Patryk Czornij
Janusz Sepioł jest doświadczonym architektem i historykiem sztuki. Urodził się 8 września 1955 r. w Gorlicach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1981 r. - na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni Członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wyróżniony złotą odznaką Izby Architektów RP. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP wyróżniony Medalem Stowarzyszenia "Bene merentibus". Laureat nagród resortowych oraz nagród w konkursach urbanistycznych. Wielokrotny sędzia w konkursach architektonicznych i urbanistycznych. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, planowania przestrzennego i historii sztuki. Założyciel krakowskiej Galerii Architektury GAGA.
Projektant w Biurze Rozwoju Krakowa, Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Dyrektor w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Marszałek Województwa, Senator VII i VIII kadencji, Kierownik Zespołu w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzialny za plan zagospodarowania przestrzennego Małopolski, a w ostatnich latach – Architekt Miasta Rzeszowa.
Janusz Sepioł od wielu lat zaangażowany jest również w działalność samorządu zawodowego architektów poprzez udział w wielu konferencjach i wydarzeniach organizowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP.
Nowemu Głównemu Architektowi Miasta Krakowa składamy serdeczne gratulacje i życzymy wytrwałości w realizacji dobrych decyzji dla przestrzeni Krakowa!