partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

Sejm uchwalił 7 lipca 2023 r. ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która 24 lipca 2023 r. została podpisana przez Prezydenta. Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym 24 sierpnia 2023 r. Przepisy weszły w życie 24 września 2023 r.

Termin: 23.10.2023 r. godz. 17:00–19:00

17:00–17:05 – Powitanie

17:05–18:25 – Zaprezentowanie najistotniejszych zmian

  1. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dokonana ustawą z dnia 7 lipca 2023 roku wprowadza fundamentalną zmianę systemu prawnego w obrębie planowania przestrzennego.
  2. Podstawowym i kluczowym instrumentem planowania przestrzennego stosowanym na terenie gmin będzie plan ogólny - nowy akt prawa miejscowego, który zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
  3. Każda gmina w Polsce będzie zobowiązana do uchwalenia planu ogólnego do końca 2025 roku, pod rygorem braku możliwości uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wydawania decyzji o warunkach zabudowy, a co za tym idzie również pozwoleń na budowę. 
  4. Plany ogólne nie będą treściowo tożsame z dzisiejszymi studiami – ograniczać się będą w zasadzie do standardów urbanistycznych i parametrów zabudowy, z wyznaczeniem tzw. stref funkcjonalnych, w pozostałym zakresie dotychczasowe unormowania zawarte w studiach będą uchwalane w ramach strategii rozwoju gmin.
  5. Możliwe będzie jednoczesne procedowanie zmian planu ogólnego i planów miejscowych, co na gruncie dotychczasowych przepisów nie było możliwe. Wprowadza się również możliwość uchwalania planów lub zmian w treści planów w uproszczonym trybie – z pominięciem wniosków do projektu planu i ze skróconym okresem i zakresem konsultacji społecznych.
  6. Decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane na różnych zasadach, w zależności od momentu wszczęcia postępowania względem wejścia w życie ustawy oraz wejścia w życie planu ogólnego na terenie gminy, przy czym docelowo stanowić mają jedynie uzupełniający instrument planistyczny, a nie jak dotychczas – alternatywę dla planów miejscowych.
  7. Ustawa przewiduje nowy instrument planistyczny w postaci zintegrowanych planów inwestycyjnych, stanowiących uproszczone plany miejscowe, ale uchwalane na wniosek inwestora, w uproszczonej procedurze, pod warunkiem określonych w tzw. umowie urbanistycznej świadczeń na rzecz gminy.
Prowadzący:
Adwokat. Specjalizuje się w obsłudze prawnej inwestorów oraz wykonawców, w tym architektów, w ramach procesów inwestycyjnych. Doradza przy nabywaniu nieruchomości, udziela wsparcia przy uzyskiwaniu decyzji administracyjnych warunkujących realizację inwestycji. Posiada duże doświadczenie w reprezentacji przedsiębiorców w sporach sądowych oraz procesach karnych, zwłaszcza dotyczących przestępstw gospodarczych oraz skarbowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2014 wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej, po złożeniu egzaminu adwokackiego z wyróżnieniem. Autor publikacji z zakresu prawa karnego. https://bruzda-konopka.pl/piotr-konopka
 
Miejsce:

Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP
ul. Kraszewskiego 36
30-110 Kraków

Forma:

Stacjonarne z transmisją internetową – łącze będzie przesłane do zarejestrowanych uczestników.

Kontakt do organizatora

12 427-26-47
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cel

Poszerzenie wiedzy z zakresu prawa budowlanego

Tutaj rejestracja do szkolenia



Więcej aktualności
informacje2024-08-31
Janusz Sepioł nowym Głównym Architektem Miasta Krakowa!
W piątek 30.08.2024 r. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował na konferencji prasowej o powołaniu nowego głównego architekta miasta. Prezydent zaznaczył, że od teraz Główny Architekt będzie liderem tej części kreowania wizji miasta. Zdecydowanie wzmocnić ma się bowiem jego rola.   fot. Patryk Czornij   Janusz Sepioł jest doświadczonym architektem i historykiem sztuki. Urodził się 8 września 1955 r. w Gorlicach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1981 r. - na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni Członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wyróżniony złotą odznaką Izby Architektów RP. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP wyróżniony Medalem Stowarzyszenia "Bene merentibus". Laureat nagród resortowych oraz nagród w konkursach urbanistycznych. Wielokrotny sędzia w konkursach architektonicznych i urbanistycznych. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, planowania przestrzennego i historii sztuki. Założyciel krakowskiej Galerii Architektury GAGA.   Projektant w Biurze Rozwoju Krakowa, Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Dyrektor w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Marszałek Województwa, Senator VII i VIII kadencji, Kierownik Zespołu w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzialny za plan zagospodarowania przestrzennego Małopolski, a w ostatnich latach – Architekt Miasta Rzeszowa.   Janusz Sepioł od wielu lat zaangażowany jest również w działalność samorządu zawodowego architektów poprzez udział w wielu konferencjach i wydarzeniach organizowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP.   Nowemu Głównemu Architektowi Miasta Krakowa składamy serdeczne gratulacje i życzymy wytrwałości w realizacji dobrych decyzji dla przestrzeni Krakowa!

wydarzenia2024-08-28
Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej
30 lipca 2024 w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. O odpowiedzialności spoczywającej na reprezentantach zawodu architekta – zawodu zaufania publicznego oraz o możliwości współpracy z samorządem zawodowym opowiedzieli przybyłym Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA RP, oraz Bogdan Siedlecki, Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej MPOIA RP.    Poniżej prezentujemy zestawienie statystyczne egzaminu w MPOIA RP, w tegorocznej sesji letniej:   I. Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdały 4 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 8, egzamin ustny zdała 1 osoba.   II. Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 72, egzamin pisemny zdało 47 osób, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 83, egzamin ustny zdało 50 osób.   III. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdało 3 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 4, egzamin ustny zdało 1 osoba.   IV. Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 0, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 0.   Wszystkim, którzy pomyślnie przeszli niełatwy proces egzaminacyjny, jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na nowej drodze zawodowej oraz zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu architektów.   fot. Patryk Czornij       {gallery}/2024/2024.026{/gallery}    

wydarzenia2024-08-28
Spotkanie środowiska tarnowskich architektów
31 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie środowiska tarnowskich architektów w ramach działalności Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.   Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zwiedzania wystawy Otto Schiera – nestora tarnowskich architektów – który od 65 lat mieszka i tworzy w tym mieście. Na wielkim stole oraz na ścianach BWA wyeksponowane zostały – kreślone ręcznie na kalce – projekty wybranych obiektów, kształtujących od wielu dziesięcioleci sylwetkę Tarnowa i okolic, oraz szkice, rysunki, modele i rzeźby naszego znakomitego Kolegi po fachu. Po wystawie oprowadzał sam Autor, odsłaniając kulisy realizacji oraz nieukrywaną pasję tworzenia.   Na spotkaniu poruszono również powszechnie występujące oraz specyficzne (lokalne) problemy w codziennym wykonywaniu zawodu architekta. Zasygnalizowane zostały pewne oczekiwania w stosunku do Izby i potrzeba wsparcia w relacjach z urzędami, związane zwłaszcza z interpretacją przepisów.   W spotkaniu udział wzięli tarnowscy architekci: Wawrzyniec Bartela, Ewa Bień, Maria Gajewska, Artur Grodziński, Agata Hoffmann, Zygmunt Honkisz, Anna Husar-Mleczko, Teresa Jakubas, Maria Janik, Grażyna Kędzierska, Aneta Kuta, Kamila Malawska, Urszula Piska, Magdalena Rączka, Michał Rączka, Otto Schier, Małgorzata Szostek, Agnieszka Ścigała-Kitajewska, a Radę MPOIA RP reprezentował Przewodniczący Marek Kaszyński.   Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że chcą (i że warto!) takie spotkania kontynuować.     {gallery}/2024/2024_tarnow{/gallery}

szkolenia2024-07-29
Uwaga! Zmiany w dwudniowym szkoleniu wyjazdowym
MPOIA we współpracy z firmą Blachotrapez organizuje dwudniowe szkolenie wyjazdowe dla Członków izby.   Harmonogram : A. Czwartek 19 września 09:00                wyjazd z Krakowa, zbiórka przy Izbie Architektów 10:00-10:30      przyjazd do Zakładu Produkcyjnego Systemów Rynnowych KROP w Myślenicach - Polanka, zwiedzanie zakładu  10:30-11:00      prezentacja w sali konferencyjnej, prowadząca Magdalena Gardyła, Kierownik ds. Badań i Rozwoju KROP:omówienie systemu rynny ukrytej SRU oraz systemu rynny kwadratowej SRK 11:00-12:00      przejazd z Zakładu Produkcyjnego KROP do Siedziby Głównej Blachotrapez w Rabce-Zdroju                                     12:00-13:00      zwiedzanie Zakładu Produkcyjnego w Rabce-Zdroju 13:15-14:30      lunch w Restauracji Siwy Dym 14:30-14:45      przejazd do Kompleksu Gazdówka Ponice, zakwaterowanie w Domu Jana 14:45-15:30      czas wolny 15:30-18:30      wycieczka górska do Schroniska PTTK na Maciejowej 19:00-22:00      kolacja w formie ogniska Kompleks Gazdówka, Ponice   B. Piątek 20 września Szkolenie od 9.00, czas szkolenia 4-5 godzin. 8:00-9:00         śniadanie 9:30-14:00       szkolenie w Centrum Szkoleniowym w Ponicach: 4 bloki tematyczne prezentacja produktów Grupy Blachotrapez: dach-rynny-elewacje projektowanie dachów i elewacji w technologii BIM – aplikacje do ArchiCad i Revit wytyczne do projektowanie dachów w budynkach energooszczędnych detale, o które najczęściej pytają architekci + pokaz montażu obróbek w sali warsztatowej 14:30-15:30      lunch w Restauracji Siwy Dym 15:30                przejazd Rabka-Zdrój -> Kraków     Całość kosztów organizacji szkoleń jest po stronie Zapraszającego, w tym koszty zakwaterowania i kateringu. Przyjmiemy Was w hotelu o bardzo dobrym standardzie w naszym ośrodku Gazdówka. Na miejscu będziemy mieli kilka niespodzianek i atrakcji dla uczestników.     Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o nadsyłanie zgłoszeń do biura MPOIA w terminie do 31 sierpnia 2024 z deklaracją udziału.