partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Gala Wręczenia Nagród Salonu Architektury 2023
Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
odbyła się 13 października w ramach 
Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2023
we wnętrzach Centrum Kongresowe ICE

 

W tegorocznym plebiscycie SALON ARCHITEKTURY 2023 architekci MPOIA RP w głosowaniu wyłonili zwycięskie realizacje, które wraz z pozostałymi zgłoszonymi realizacji do tegorocznego Salonu prezentujemy na wystawie we wnętrzach ICE w Krakowie. Wystawę można oglądać jeszcze tylko dzisiaj do końca wydarzeń związanych z MBA. Serdecznie zapraszamy!

A zwycięzcom tegorocznego SALONU ARCHITEKTURY serdecznie gratulujemy!


 

 

1. miejsce:

THE OFFICE

 

AUTORZY:             Jaime Gaztelu Gonzalez-Camino | Diego Llorente Domínguez
LOKALIZACJA:    Niepołomice, ul. Mokra 7

OPIS AUTORSKI: W zakresie projektowanego terenu znajduje się hala przemysłowa, plac z parkingiem dla pracowników oraz niewielki zielony teren z drzewami, który zdecydowaliśmy się zachować i wyeksponować. Stał się on przedsionkiem dla projektowanego budynku, izolując pomieszczenia biurowe od przemysłowego charakteru otoczenia. Dla zachowania jak największej ilości terenów zielonych ulokowano funkcje na dwóch kondygnacjach.
Sekwencja murowanych ścian, płynnie wkomponowana w zastane otoczenie, wydzieliła trzy zielone strefy wokół budynku, stając się głównym elementem kompozycyjnym założenia. Zaproponowana geometria działa jako bufor oddzielający tereny przemysłowe od części biurowej, tworząc komfortowe warunki pracy i odpoczynku. Na parterze budynku rozmieszono recepcje, gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia dla odpoczynku oraz niewielką gościnną część mieszkalną. Na pierwszym piętrze znajdują się pozostałe kameralne gabinety. Całość ma przejrzysty układ funkcjonalny, ułatwiający komunikacje oraz kooperacje poszczególnych działów. Bryła została zaprojektowana w układzie horyzontalnym z wyraźnym cofnięciem drugiej kondygnacji. Dzięki temu obiekt nabrał lekkości i niejako zanika. Przeważającym materiałem elewacyjnym jest cegła w układzie bezspoinowym, o surowym industrialnym charakterze. Dopełnienie stanowią przeszklenia sięgające pełnej wysokości kondygnacji, z przysłaniającymi je rytmicznie aluminiowymi żyletkami.

 

2. miejsce:

PARK MIEJSKI W STARACHOWICACH

 

AUTORZY:            Marcin Brataniec | Urszula Forczek-Brataniec | Marek Bystroń | Damian Mierzwa | Maciej Gozdecki
FOTOGRAFIE:   Marcin Czechowicz
LOKALIZACJA:  Starachowice ul. Radomska, Pileckiego i inne
OPIS AUTORSKI IDEA
skała, woda i las splatają się
budując przestrzeń parku
ten splot uzupełniają wątki szczególne
wątek ścieżki żelaza - dziedzictwo przemysłowej historii
i nitka rzeki kwiatów

splot wątków
tworzy nowe wyjątkowe miejsca i opowieści

 

 

3. miejsce: 

CENTRUM KULTURY I SZTUKI im. Ady Sari

 

AUTORZY:              Wojciech Świątek | Anna Szewczyk-Świątek | Magdalena Caban
LOKALIZACJA:     Stary Sącz, Rynek 5
OPIS AUTORSKI: Głównym założeniem dla projektu Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu było osiągnięcie efektywnej przestrzeni ekspozycyjnej, w relatywnie niewielkiej powierzchni terenu inwestycji, oraz wymagającym kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum. Zdecydowano o udostępnieniu dotychczas nieużytkowanego podwórza i włączeniu Muzeum Regionalnego w zakres prac nad współdzieloną przestrzenią publiczną. Budynek CKiS składa się ze przebudowanej części, będącej kamienicą w pierzei Rynku, podtrzymującą charakter, oraz historyczną odpowiedzialność wobec urbanistycznego wnętrza. Część rozbudowy definiuje nowopowstałą – pomocniczą, przestrzeń publiczną, integrując obiekt z otoczeniem, pozwalając wyjść z działaniami Centrum na zewnątrz. Ta przestrzeń, udostępniona na powierzchni, jest użytkowana również pod placem, w postaci głównej – podziemnej, wielofunkcyjnej Sali obiektu. Obie części, nowa i stara, połączone są na kilku poziomach, stwarzając interesującą strukturę funkcjonalno-formalną pozwalającą kształtować zróżnicowane scenariusze wystaw i innych działań statutowych Centrum.

 

 

wyróżnienie:

BUDYNEK EDUKACYJNY W LEŚNYM OGRODZIE BOTANICZNYM MARSZEWO

 

AUTORZY:              Marcin Gierbienis | Damian Poklewski-Koziełł
LOKALIZACJA:     Gdynia, ul. Marszewska 5
OPIS AUTORSKI: Leśny Ogród Botaniczny Marszewo oferuje dostęp do dzikiej przyrody, a przede wszystkim organizuje zajęcia ukazujące dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu stanowi flora i fauna. Założeniem inwestora było uzupełnienie funkcji dydaktycznych o niewielki budynek z salą ekspozycyjną umożliwiającą organizację spotkań i wystaw, który w żaden sposób nie zaburzy swoją stroną wizualną oraz techniczną zastanego środowiska. Aby uniknąć realizacji wielkogabarytowego obiektu zagospodarowanie tworzy zespół rozproszonych brył, które zostały spięte jednorodnym ogrodzeniem, tworząc dwa kameralne dziedzińce. Ogrodzenie ogranicza dostęp dla osób niepowołanych, zwiększa bezpieczeństwo i jednocześnie nawiązuje formalnie do charakteru architektury zagrodowej - dawnej osady ze współczesną interpretacją drewnianego wału.
O całościowej estetyce budynku decyduje drewno, widoczne w jego konstrukcji w nowoczesnej technologii CLT i wykończeniu elewacji opalanymi deskami. Drewniane prefabrykaty pozostają widoczne odsłaniając swoją strukturę. Bliskość materiału, jego widok, tekstura, zapach wpływają pozytywnie na odbiór wnętrza i odnoszą się do zmysłów odbiorcy. Ciepło drewna wewnątrz pozostaje w kontraście z czarną okładziną fasady, która pozwoliła wtopić bryłę w leśny krajobraz. Elewację wykończona została opalanymi deskami modrzewiowymi wykonanymi japońską techniką Shou Sugi Ban, a przy tym odnosząc się do przeszłości regionu, gdy rolnicy w ten naturalny sposób zabezpieczali drewno.