partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Gala Wręczenia Nagród Salonu Architektury 2023
Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
odbyła się 13 października w ramach 
Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2023
we wnętrzach Centrum Kongresowe ICE

 

W tegorocznym plebiscycie SALON ARCHITEKTURY 2023 architekci MPOIA RP w głosowaniu wyłonili zwycięskie realizacje, które wraz z pozostałymi zgłoszonymi realizacji do tegorocznego Salonu prezentujemy na wystawie we wnętrzach ICE w Krakowie. Wystawę można oglądać jeszcze tylko dzisiaj do końca wydarzeń związanych z MBA. Serdecznie zapraszamy!

A zwycięzcom tegorocznego SALONU ARCHITEKTURY serdecznie gratulujemy!


 

 

1. miejsce:

THE OFFICE

 

AUTORZY:             Jaime Gaztelu Gonzalez-Camino | Diego Llorente Domínguez
LOKALIZACJA:    Niepołomice, ul. Mokra 7

OPIS AUTORSKI: W zakresie projektowanego terenu znajduje się hala przemysłowa, plac z parkingiem dla pracowników oraz niewielki zielony teren z drzewami, który zdecydowaliśmy się zachować i wyeksponować. Stał się on przedsionkiem dla projektowanego budynku, izolując pomieszczenia biurowe od przemysłowego charakteru otoczenia. Dla zachowania jak największej ilości terenów zielonych ulokowano funkcje na dwóch kondygnacjach.
Sekwencja murowanych ścian, płynnie wkomponowana w zastane otoczenie, wydzieliła trzy zielone strefy wokół budynku, stając się głównym elementem kompozycyjnym założenia. Zaproponowana geometria działa jako bufor oddzielający tereny przemysłowe od części biurowej, tworząc komfortowe warunki pracy i odpoczynku. Na parterze budynku rozmieszono recepcje, gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia dla odpoczynku oraz niewielką gościnną część mieszkalną. Na pierwszym piętrze znajdują się pozostałe kameralne gabinety. Całość ma przejrzysty układ funkcjonalny, ułatwiający komunikacje oraz kooperacje poszczególnych działów. Bryła została zaprojektowana w układzie horyzontalnym z wyraźnym cofnięciem drugiej kondygnacji. Dzięki temu obiekt nabrał lekkości i niejako zanika. Przeważającym materiałem elewacyjnym jest cegła w układzie bezspoinowym, o surowym industrialnym charakterze. Dopełnienie stanowią przeszklenia sięgające pełnej wysokości kondygnacji, z przysłaniającymi je rytmicznie aluminiowymi żyletkami.

 

2. miejsce:

PARK MIEJSKI W STARACHOWICACH

 

AUTORZY:            Marcin Brataniec | Urszula Forczek-Brataniec | Marek Bystroń | Damian Mierzwa | Maciej Gozdecki
FOTOGRAFIE:   Marcin Czechowicz
LOKALIZACJA:  Starachowice ul. Radomska, Pileckiego i inne
OPIS AUTORSKI IDEA
skała, woda i las splatają się
budując przestrzeń parku
ten splot uzupełniają wątki szczególne
wątek ścieżki żelaza - dziedzictwo przemysłowej historii
i nitka rzeki kwiatów

splot wątków
tworzy nowe wyjątkowe miejsca i opowieści

 

 

3. miejsce: 

CENTRUM KULTURY I SZTUKI im. Ady Sari

 

AUTORZY:              Wojciech Świątek | Anna Szewczyk-Świątek | Magdalena Caban
LOKALIZACJA:     Stary Sącz, Rynek 5
OPIS AUTORSKI: Głównym założeniem dla projektu Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu było osiągnięcie efektywnej przestrzeni ekspozycyjnej, w relatywnie niewielkiej powierzchni terenu inwestycji, oraz wymagającym kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum. Zdecydowano o udostępnieniu dotychczas nieużytkowanego podwórza i włączeniu Muzeum Regionalnego w zakres prac nad współdzieloną przestrzenią publiczną. Budynek CKiS składa się ze przebudowanej części, będącej kamienicą w pierzei Rynku, podtrzymującą charakter, oraz historyczną odpowiedzialność wobec urbanistycznego wnętrza. Część rozbudowy definiuje nowopowstałą – pomocniczą, przestrzeń publiczną, integrując obiekt z otoczeniem, pozwalając wyjść z działaniami Centrum na zewnątrz. Ta przestrzeń, udostępniona na powierzchni, jest użytkowana również pod placem, w postaci głównej – podziemnej, wielofunkcyjnej Sali obiektu. Obie części, nowa i stara, połączone są na kilku poziomach, stwarzając interesującą strukturę funkcjonalno-formalną pozwalającą kształtować zróżnicowane scenariusze wystaw i innych działań statutowych Centrum.

 

 

wyróżnienie:

BUDYNEK EDUKACYJNY W LEŚNYM OGRODZIE BOTANICZNYM MARSZEWO

 

AUTORZY:              Marcin Gierbienis | Damian Poklewski-Koziełł
LOKALIZACJA:     Gdynia, ul. Marszewska 5
OPIS AUTORSKI: Leśny Ogród Botaniczny Marszewo oferuje dostęp do dzikiej przyrody, a przede wszystkim organizuje zajęcia ukazujące dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu stanowi flora i fauna. Założeniem inwestora było uzupełnienie funkcji dydaktycznych o niewielki budynek z salą ekspozycyjną umożliwiającą organizację spotkań i wystaw, który w żaden sposób nie zaburzy swoją stroną wizualną oraz techniczną zastanego środowiska. Aby uniknąć realizacji wielkogabarytowego obiektu zagospodarowanie tworzy zespół rozproszonych brył, które zostały spięte jednorodnym ogrodzeniem, tworząc dwa kameralne dziedzińce. Ogrodzenie ogranicza dostęp dla osób niepowołanych, zwiększa bezpieczeństwo i jednocześnie nawiązuje formalnie do charakteru architektury zagrodowej - dawnej osady ze współczesną interpretacją drewnianego wału.
O całościowej estetyce budynku decyduje drewno, widoczne w jego konstrukcji w nowoczesnej technologii CLT i wykończeniu elewacji opalanymi deskami. Drewniane prefabrykaty pozostają widoczne odsłaniając swoją strukturę. Bliskość materiału, jego widok, tekstura, zapach wpływają pozytywnie na odbiór wnętrza i odnoszą się do zmysłów odbiorcy. Ciepło drewna wewnątrz pozostaje w kontraście z czarną okładziną fasady, która pozwoliła wtopić bryłę w leśny krajobraz. Elewację wykończona została opalanymi deskami modrzewiowymi wykonanymi japońską techniką Shou Sugi Ban, a przy tym odnosząc się do przeszłości regionu, gdy rolnicy w ten naturalny sposób zabezpieczali drewno.

 

 

 

 

 



Więcej aktualności
informacje2024-08-31
Janusz Sepioł nowym Głównym Architektem Miasta Krakowa!
W piątek 30.08.2024 r. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował na konferencji prasowej o powołaniu nowego głównego architekta miasta. Prezydent zaznaczył, że od teraz Główny Architekt będzie liderem tej części kreowania wizji miasta. Zdecydowanie wzmocnić ma się bowiem jego rola.   fot. Patryk Czornij   Janusz Sepioł jest doświadczonym architektem i historykiem sztuki. Urodził się 8 września 1955 r. w Gorlicach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1981 r. - na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni Członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wyróżniony złotą odznaką Izby Architektów RP. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP wyróżniony Medalem Stowarzyszenia "Bene merentibus". Laureat nagród resortowych oraz nagród w konkursach urbanistycznych. Wielokrotny sędzia w konkursach architektonicznych i urbanistycznych. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, planowania przestrzennego i historii sztuki. Założyciel krakowskiej Galerii Architektury GAGA.   Projektant w Biurze Rozwoju Krakowa, Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Dyrektor w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Marszałek Województwa, Senator VII i VIII kadencji, Kierownik Zespołu w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzialny za plan zagospodarowania przestrzennego Małopolski, a w ostatnich latach – Architekt Miasta Rzeszowa.   Janusz Sepioł od wielu lat zaangażowany jest również w działalność samorządu zawodowego architektów poprzez udział w wielu konferencjach i wydarzeniach organizowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP.   Nowemu Głównemu Architektowi Miasta Krakowa składamy serdeczne gratulacje i życzymy wytrwałości w realizacji dobrych decyzji dla przestrzeni Krakowa!

wydarzenia2024-08-28
Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej
30 lipca 2024 w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. O odpowiedzialności spoczywającej na reprezentantach zawodu architekta – zawodu zaufania publicznego oraz o możliwości współpracy z samorządem zawodowym opowiedzieli przybyłym Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA RP, oraz Bogdan Siedlecki, Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej MPOIA RP.    Poniżej prezentujemy zestawienie statystyczne egzaminu w MPOIA RP, w tegorocznej sesji letniej:   I. Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdały 4 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 8, egzamin ustny zdała 1 osoba.   II. Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 72, egzamin pisemny zdało 47 osób, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 83, egzamin ustny zdało 50 osób.   III. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdało 3 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 4, egzamin ustny zdało 1 osoba.   IV. Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 0, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 0.   Wszystkim, którzy pomyślnie przeszli niełatwy proces egzaminacyjny, jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na nowej drodze zawodowej oraz zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu architektów.   fot. Patryk Czornij       {gallery}/2024/2024.026{/gallery}    

wydarzenia2024-08-28
Spotkanie środowiska tarnowskich architektów
31 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie środowiska tarnowskich architektów w ramach działalności Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.   Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zwiedzania wystawy Otto Schiera – nestora tarnowskich architektów – który od 65 lat mieszka i tworzy w tym mieście. Na wielkim stole oraz na ścianach BWA wyeksponowane zostały – kreślone ręcznie na kalce – projekty wybranych obiektów, kształtujących od wielu dziesięcioleci sylwetkę Tarnowa i okolic, oraz szkice, rysunki, modele i rzeźby naszego znakomitego Kolegi po fachu. Po wystawie oprowadzał sam Autor, odsłaniając kulisy realizacji oraz nieukrywaną pasję tworzenia.   Na spotkaniu poruszono również powszechnie występujące oraz specyficzne (lokalne) problemy w codziennym wykonywaniu zawodu architekta. Zasygnalizowane zostały pewne oczekiwania w stosunku do Izby i potrzeba wsparcia w relacjach z urzędami, związane zwłaszcza z interpretacją przepisów.   W spotkaniu udział wzięli tarnowscy architekci: Wawrzyniec Bartela, Ewa Bień, Maria Gajewska, Artur Grodziński, Agata Hoffmann, Zygmunt Honkisz, Anna Husar-Mleczko, Teresa Jakubas, Maria Janik, Grażyna Kędzierska, Aneta Kuta, Kamila Malawska, Urszula Piska, Magdalena Rączka, Michał Rączka, Otto Schier, Małgorzata Szostek, Agnieszka Ścigała-Kitajewska, a Radę MPOIA RP reprezentował Przewodniczący Marek Kaszyński.   Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że chcą (i że warto!) takie spotkania kontynuować.     {gallery}/2024/2024_tarnow{/gallery}

szkolenia2024-07-29
Uwaga! Zmiany w dwudniowym szkoleniu wyjazdowym
MPOIA we współpracy z firmą Blachotrapez organizuje dwudniowe szkolenie wyjazdowe dla Członków izby.   Harmonogram : A. Czwartek 19 września 09:00                wyjazd z Krakowa, zbiórka przy Izbie Architektów 10:00-10:30      przyjazd do Zakładu Produkcyjnego Systemów Rynnowych KROP w Myślenicach - Polanka, zwiedzanie zakładu  10:30-11:00      prezentacja w sali konferencyjnej, prowadząca Magdalena Gardyła, Kierownik ds. Badań i Rozwoju KROP:omówienie systemu rynny ukrytej SRU oraz systemu rynny kwadratowej SRK 11:00-12:00      przejazd z Zakładu Produkcyjnego KROP do Siedziby Głównej Blachotrapez w Rabce-Zdroju                                     12:00-13:00      zwiedzanie Zakładu Produkcyjnego w Rabce-Zdroju 13:15-14:30      lunch w Restauracji Siwy Dym 14:30-14:45      przejazd do Kompleksu Gazdówka Ponice, zakwaterowanie w Domu Jana 14:45-15:30      czas wolny 15:30-18:30      wycieczka górska do Schroniska PTTK na Maciejowej 19:00-22:00      kolacja w formie ogniska Kompleks Gazdówka, Ponice   B. Piątek 20 września Szkolenie od 9.00, czas szkolenia 4-5 godzin. 8:00-9:00         śniadanie 9:30-14:00       szkolenie w Centrum Szkoleniowym w Ponicach: 4 bloki tematyczne prezentacja produktów Grupy Blachotrapez: dach-rynny-elewacje projektowanie dachów i elewacji w technologii BIM – aplikacje do ArchiCad i Revit wytyczne do projektowanie dachów w budynkach energooszczędnych detale, o które najczęściej pytają architekci + pokaz montażu obróbek w sali warsztatowej 14:30-15:30      lunch w Restauracji Siwy Dym 15:30                przejazd Rabka-Zdrój -> Kraków     Całość kosztów organizacji szkoleń jest po stronie Zapraszającego, w tym koszty zakwaterowania i kateringu. Przyjmiemy Was w hotelu o bardzo dobrym standardzie w naszym ośrodku Gazdówka. Na miejscu będziemy mieli kilka niespodzianek i atrakcji dla uczestników.     Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o nadsyłanie zgłoszeń do biura MPOIA w terminie do 31 sierpnia 2024 z deklaracją udziału.