W dniu 21 października 2016r. rozpoczęła się kolejna konferencja organizowana przez Małopolską OIA.
Tym razem tematem przewodnim jest dom. Tytuł „Dom dla Rodziny” okazuje się niezwykle pojemnym hasłem. I to nie tylko z uwagi na skalę realizacji domów (w Małopolsce ok 75% pozwoleń na budowę inwestycji kubaturowych to domy jednorodzinne). Dom taki jest zjawiskiem ekonomicznym, społecznym a z uwagi na skalę – także przestrzennym. Efekty tych zjawisk to obecnie zabudowywana przestrzeń. O jej jakości dziś rozmawiają prelegenci.
Konferencję rozpoczął gospodarz – Przewodniczący Rady MPOIA Marek Tarko. Przybyłych gości powitał także burmistrz Krynicy p. dr Dariusz Reśko. Pierwszy dzień upływa na analizie stanu obecnego i propozycji MPOIA zaprezentowania tzw. Małego Kodeksu dla budynków jednorodzinnych.
BLOK I: Mój dom.
Panel 1, który zakończył się o godzinie 17 prowadził wiceprezes KRIA Piotr Gadomski. Panel przyniósł informacje statystyczne (jakie domy budują Polacy: jak duże, za gotówkę czy kredyt, w jakim wieku są ludzie rozpoczynający budowę. Następnie wysłuchaliśmy ciekawych poglądów inżynierów o „wymarzonym domu” – interesujące jak inaczej widzą ten problem nasi współpracownicy. Kolejne tematy to refleksje o rozmaitych aspektach projektowania i budowania domu oraz osobista refleksja o tradycyjnym domu na Podhalu.
Pierwszy blok zakończyły prezentacje firm FAKRO i OKNOPOL – Partnerzy konferencji.
BLOK II: Przepis na dom.
Prowadzenie – Piotr Rudol (MPOIA).
Porównanie poglądów praktyków i teoretyków na przepisy regulujące proces inwestycyjny. Maria Modzelewska (MPOIA) podzieliła się swoimi refleksjami z doświadczeń urbanisty w tworzeniu planów, efektów jakie mogą przynosić nieprzemyślane zapisy, jak one się mają do marzeń Polaków do posiadania własnego domu – podczas prelekcji Autorka odnosiła się do nowego projektu Kodeksu Urbanistyczno Budowlanego. Piotr Gadomski (KRIA) nawiązał do trwających od 5 lat dyskusji środowiska architektów nad kształtem nowych uregulowań oraz do problemów jakie przynosi dziś obowiązujący obszar oddziaływania obiektu. Piotr Andrzejewski podsumował założenia teoretyczne tworzenia regulacji prawnych i spodziewany rozdział interwencji Państwa i obowiązków samorządów zaangażowanych w proces inwestycyjny. Końcowym akcentem dnia była prelekcja Bożeny Nierody, Wojciecha Dobrzańskiego i Grzegorza Jachyma (MPOIA) pt. „Budownictwo jednorodzinne – szczególne warunki realizacji” w której przeprowadzona została analiza jednoznacznie brzmiących przepisów dotyczących odległości od granicy działki obowiązujących w Niemczech, Francji i Norwegii, z którego Autorzy wyprowadzili prosty przepis, sprawdzający się w każdych warunkach terenowych i sąsiedzkich, który mógłby poprawić polskie prawodawstwo obowiązujące w tym zakresie.
Na koniec ten sam zespół Autorów zapowiedział prezentację projektu założeń do tzw. Małego Kodeksu budowlanego” przygotowanego przez MPOIA dla budownictwa jednorodzinnego.
Obrady dnia pierwszego zakończył Panel dyskusyjny prowadzony przez Piotra Rudola (MPOIA), w którym wzięli udział: p. Agnieszka Rudek (SP Bochnia), Małgorzata Boryczko (MOIIA), Mikołaj Machulik (SLOIA) oraz Piotr Celewicz SARP o/ Kraków.
Wieczór zakończyło spotkanie przy grillu przy akompaniamencie zespołu muzyki regionalnej.
BLOK III: Prawo inwestycyjne.
Prowadzenie – Marek Tarko (MPOIA).
Drugi dzień konferencji rozpoczął się wystąpieniem Tomasza Żuchowskiego, Wiceministra Infrastruktury i Budownictwa, który zaprezentował założenia do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Minister zaprezentował poszczególne księgi kodeksu i zadeklarował otwartość na współpracę ze środowiskiem samorządowym Architektów i Inżynierów Budownictwa. Wystąpienie zakończyła seria szczegółowych pytań od uczestników.
Z udziałem Wiceministra przeprowadzono panel dyskusyjny na temat tez Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.
Ostatnią częścią konferencji był panel dyskusyjny.
Uczestnicy: dr Stanisław Karczmarczyk, Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa; dr Agnieszka Damasiewicz Dyrektor Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego; arch. Ryszard Gruda, Prezes KRIA; arch. Piotr Gadomski, Wiceprezes KRIA; Michał Leszczyński, Departament Polityki Przestrzennej MIiB; Błażej Korczak, Naczelnik Wydziału Procesu Inwestycyjnego Departamentu Budownictwa MIiB; arch. Marek Tarko, Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Dyskusja dotyczyła konkretnych zapisów Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Doceniono ogólną formułę dokumentu, jednocześnie podnoszono problem iż szczegółowa treść i konstrukcje niektórych zapisów mogą przynieść niekorzystne skutki. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zaprezentowali postawę otwartości na inne spojrzenie i gotowość rozważenia nowych propozycji zapisów.
Fot. Małgorzata Serafin-Kozyra / dla MPOIA
mskfoto.com
Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem z Konferencji "Prawo inwestycyjne a jakość życia" z ubiegłego roku: