partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Zespół Rzeczoznawców przedstawia swoją opinię

Czytaj więcej:

Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.


Kraków, 28 września 2015
aktualizacja: 31.12.2018 r

OPINIA nr ZR 11

Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP

Dotyczy:

Zasadności wymogów starostwa odnośnie postępowań zgłoszeniowych oraz umów z gestorami mediów  jako towarzyszących wystąpieniu o decyzję pozwolenia na budowę budynku.

 

Stan prawny:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994r.- Prawo budowlane (jednolity tekst Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, 1276, 1496, 1669) stanowi:

art. 29.1:
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
(…)
19 a) sieci:
a) elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV;
b) wodociągowych;
c) kanalizacyjnych;
d) cieplnych;
e) telekomunikacyjnych
20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
20a) telekomunikacyjnych linii kablowych;
20b) kanalizacji kablowej;
(…)

Odpowiedź:

W odpowiedzi na zapytanie dotyczące żądania przez Starostwo Nowotarskie jednoczesnego lub wcześniejszego zgłoszenia robót budowlanych, polegających na budowie poszczególnych przyłączy lub wykazania się aktualnymi umowami z gestorami  poszczególnych sieci przed złożeniem wniosku   o pozwolenie na budowę budynku wyjaśniamy:

W znowelizowanej Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w art. 34 wykreślony został zapis w punkcie 3, który stanowił iż Projekt budowlany stosownie do potrzeb powinien zawierać (z zastrzeżeniem art. 33 ust. 2 pkt 6), oświadczenie właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

Z cytowanych powyżej zapisów wynika, że zarówno rozwiązania projektowe, jak i wszelkie opinie, a tym bardziej umowy z gestorami poszczególnych mediów, jako nie objęte koniecznością dołączenia do pozwolenia na budowę ani uzyskania takiego pozwolenia, nie mogą być przez przedstawicieli Starostwa żądane przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę budynku.

Jest dobrą wolą wybór przez projektanta, czy do projektu wymagającego uzyskania pozwolenia na budowę dołącza elementy zagospodarowania i uzbrojenia terenu, objęte procedurą zgłoszenia.

Argument o braku możliwości użytkowania obiektu bez odpowiedniego wyposażenia w wymagane przepisami instalacje wraz z ich ewentualnym podłączeniem do sieci jest na etapie uzyskiwania decyzji o pozwolenie na budowę bezzasadny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ten zakres realizacji inwestycji jest niezbędny na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie.

(WD, KS)


arch. Wojciech Dobrzański,
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP