partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Zespół Rzeczoznawców przedstawia swoją opinię

Czytaj więcej:

Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.


Kraków, 23 stycznia 2017

OPINIA nr ZR 45

Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP

 

Treść zapytania:

Zwrócił się do mnie inwestor z prośbą o wykonanie rozbudowy domu parafialnego. Po planowanej rozbudowie parafia będzie posiadała trzy apartamenty (dwa pokoje, osobna łazienka - do rozważenia kącik na przygotowanie herbaty), jedną kuchnię, oraz salkę jadalnianą. Na stałe w budynku będą przebywać proboszcz + wikary.

Zwracam się z zapytaniem jak mam zakwalifikować taki budynek

- jako dom jednorodzinny
- budynek wielorodzinny
- czy może zamieszkania zbiorowego?
(…)

 

Stan prawny:

Dziennik Ustaw z 2016 r., poz. 290.  ustawa  z dnia 7 lipca 1994 r.  Prawo Budowlane


reguluje:


Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o: (…)   3. budynku mieszkalnym jednorodzinnym – należy przez to rozumieć budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 % powierzchni całkowitej budynku


Zespół Rzeczoznawców przy Radzie MPOIA prezentuje swoją opinię:

Z opisanej sytuacji można wnosić , że rozbudowa  domu parafialnego jest  stosunkowo niewielkim przedsięwzięciem,  a  budynek  po rozbudowie zgodnej  z przedstawionym szkicowo programem  zmieści się w skali większych budynków jednorodzinnych, jednakże sposób zakwalifikowania obiektu  zależy od wyboru dokonanego przez projektanta i przyjęcia zgodnie z tą kwalifikacją wszystkich wynikających z tego konsekwencji prawnych.

Zatem odpowiednie określenie programu funkcjonalno-użytkowego budynku, z  ewentualnym  wydzieleniem maksimum dwóch samodzielnych lokali mieszkalnych ,  odpowiednio wprowadzone nazewnictwo poszczególnych pomieszczeń,  stanowić będzie podstawę do zakwalifikowania opisanego obiektu do kategorii domu mieszkalnego jednorodzinnego.

(M.B. K.R.K)

 
arch. Wojciech Dobrzański,
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP