L.dz.601/MPORIA/2025
Kraków, 25 marca 2025 r.
OPINIA nr ZR 307
Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Treść pytań:
Pytanie nr 1:
Cytując warunki techniczne:
§19. [Odległości miejsc postojowych od okien budynków oraz od granicy działki budowlanej]
1. Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od: placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego i schroniska, nie może być mniejsza niż:
1)dla samochodów osobowych:
a) 7 m - w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
b) 10 m - w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
(…)
Przypadek nr 1 ( rysunek)
Miejsca postojowe znajdują się w odległości 3 m od budynku mieszkalnego. W ścianie, do której zbliżone są miejsca postojowe nie ma okien pomieszczeń na stały pobyt ludzi. Budynek jednak posiada okno pomieszczenia na stały pobyt ludzi zlokalizowane na prostopadłej ścianie względem ściany bez okien. Czy w takim wypadku do ściany bez okien można zbliżyć się na odległość 3 m (lub mniejszą), czy może obowiązuje nas odległość mierzona promieniem 7 m od okna w prostopadłej ścianie?
Przypadek nr 2 ( rysunek)
Jeśli prawidłowa jest lokalizacja miejsc postojowych w zbliżeniu do ściany bez okien - Czy ma znaczenie lokalizacja miejsc postojowych względem różowej linii krawędzi budynku? W przypadku nr 2 miejsca postojowe są zrównane z krawędzią ściany z oknem, ale nie przekraczają jej, czy w tym przypadku nadal miejsca postojowe mogą znajdować się w zbliżeniu 3 m do ściany bez okien, nawet jeśli odległość promienia 7 m od okna nie jest zachowana?
Przypadek nr 3 ( rysunek)
W przypadku nr 3 miejsca postojowe nadal są równoległe do ściany bez okien, jednak przekraczają różową linię krawędzi ściany prostopadłej do ściany bez okien. W takim wypadku odległość miejsca postojowego należałoby już oddalić na odległość promienia 7 m od okna pomieszczenia na stały pobyt ludzi, czy ze względu na to, że miejsca są równoległe do ściany bez okien, należy mierzyć ich odległość ( 3 m) jedynie do ściany bez okien?
Pytanie nr 2:
§ 20. [Usytuowanie miejsc postojowych dla niepełnosprawnych] Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, w liczbie nie większej niż 6% ogólnej liczby stanowisk postojowych, o której mowa w § 18 ust. 2, jednak nie mniejszej niż 1, mogą być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
Jeżeli w parkingu na 11 miejsc postojowych znajdują się 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – Czy cały parking wraz z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych musi być razem oddalony od okien pomieszczeń na stały pobyt ludzi na odległość minimum 10 m, czy 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, będące częścią całości tego parkingu mogą być w zbliżeniu do okien na odległość mniejszą niż 10 m, a dopiero standardowe miejsca postojowe o wymiarach 2,5 x 5 m muszą zachować odległość od okiem 10 m?
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Stan prawny aktualny na dzień: 16.03.2025 r. Dz.U.2022.0.1225 t.j. – Wersja od: 15 sierpnia 2024 r.
§3. [Definicje legalne] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
2) zabudowie jednorodzinnej - należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi;
3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych;
Rozdział 3. Parkingi i garaże dla samochodów
§18. Stanowiska postojowe dla samochodów
- Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
- Liczbę stanowisk postojowych i sposób urządzenia parkingów należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby stanowisk, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
§19. Usytuowanie stanowisk postojowych
- Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od: placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego i schroniska, nie może być mniejsza niż:
1) dla samochodów osobowych:
- 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
- 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
(…)
- Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku.
§20. Stanowiska postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, w liczbie nie większej niż 6 % ogólnej liczby stanowisk postojowych, o której mowa w § 18 ust. 2, jednak nie mniejszej niż 1, mogą być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
§ 9. Wymiary wymagane w rozporządzeniu
- Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.
Opinia Zespołu Rzeczoznawców przy MPOIA:
Zagadnienia związane z interpretacją przepisów związanych z § 19 [Odległości miejsc postojowych od okien budynków oraz od granicy działki budowlanej były wielokrotnie omawiane przez Zespół Rzeczoznawców przy MPOIA i publikowane w formie opinii ZR na stronie :
https://www.mpoia.pl/dzialalnosc/zespol-rzeczoznawcow
Są to m.in.:
Opinia nr ZR01; Opinia nr ZR28; Opinia nr ZR84; Opinia nr ZR102; Opinia nr ZR125; Opinia nr ZR133; Opinia nr ZR144; Opinia nr ZR163; Opinia nr ZR169; Opinia nr ZR169; Opinia nr ZR163; Opinia nr ZR198;
Zadano dwa pytania ilustrując je przykładami graficznymi. Z pytań jednak nie wynika jednoznacznie, o jaką zabudowę mieszkaniową chodzi. Czy chodzi o budynki mieszkalne jednorodzinne, czy też budynki mieszkalne wielorodzinne. Ponieważ na rysunkach jest informacja, iż miejsca postojowe nie należą do lokali w budynku od którego jest analizowana ich odległość, to wydaje się, iż ta informacja nie ma w tej sytuacji znaczenia.
Ad. Pytanie 1
Pytająca podaje 3 przypadki (przykłady) lokalizacji miejsc parkingowych w stosunku do budynku mieszkalnego i nie przynależące do tego budynku. W związku z tym przepis § 19.5. (Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku), nie będzie miał zastosowania.
W tym przypadku będą obowiązywać ogólne zasady określone w § 19. 1.1)a)b).
Przypadek 1.
O tym , czy parking jest prawidłowo oddalony od okna decydują dwa parametry, które dla potrzeb niniejszej opinii określimy jako:
- Parametr „x” – to odległość parkingu od okna mierzona w linii przedłużenia ściany z oknem.
- Parametr „y” – to odległość mierzona od w/w linii, do parkingu - cofnięcie w stosunku do linii przedłużenia ściany z oknem.
Parking zlokalizowany w odległości „x” od okna i cofnięty w stosunku do ściany z oknem o „y” spełniać będzie warunek § 19. 1.1)a) o ile suma parametrów x i y będzie równa 7 (x + y =7).
W przedstawionym przykładzie parametr x = 5. Warunek § 19. 1.1)a) będzie spełniony, jeśli wyliczony drugi parametr będzie wynosił y = 7 – 5 = 2. Tak więc, cofniecie miejsc parkingowych (parkingu) w stosunku do ściany z oknem powinno wynosić minimum 2 m.
Poniżej ilustracja zasady sytuowania parkingów w relacji do okna w ścianie budynku
Przypadek 2.
Parking zlokalizowany w odległości „x” od okna na przedłużeniu linii ściany z oknem.
W tym przypadku wielkość „y” równa jest zeru. Tak więc x+0 = 7; x = 7.
Odległość parkingu od okna powinna wynosić minimum 7 m.
Przypadek 3.
Parking zlokalizowany w odległości „x” w poziomie od okna, wysunięty częściowo poza lico ściany z oknem.
W tym przypadku również będzie obowiązywać odległość od okna minimum x=7 m.
Ad. Pytanie 2.
Zgodnie z § 20 stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne mogą być zbliżone do okien budynków bez ograniczeń. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania. Tak więc, tylko kolejne miejsca parkingowe powinny zachować odległość od okien budynków zgodnie z § 19. 1.1)a) lub b).
(AS)
arch. Wojciech Dobrzański
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP
arch. Marek Kaszyński
Przewodniczący Rady
Małopolskiej Okręgowej IARP
Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.