partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Faktru

 

L.dz.366/MPORIA/2025

Kraków,24 luty 2025r.

 

OPINIA nr ZR 304

Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP

 

Treść pytania:

Zwracam się z prośbą o wydanie opinii na temat drewnianej sauny ogrodowej, wolno stojącej, nie związanej trwale z gruntem, posadowionej na bloczkach betonowych, zamontowanej dźwigiem jako gotowy produkt prefabrykowany o wymiarach: 2,80x2,60m i wysokości max. 2,70m z wewnętrzną instalacją elektryczną oraz piecem elektrycznym. Sauna projektowana jest na potrzeby własne, w istniejącej zabudowie siedliskowej, w skład której wchodzą 3 budynki mieszkalne oraz budynek gospodarczy wraz z infrastrukturą techniczną. Sauna nie posiada węzła higieniczno- sanitarnego.

Czy Starostwo Powiatowe może zakwalifikować saunę ogrodową jako budynek i żądać pozwolenia na budowę?
W prawie budowlanym nie istnieje definicja sauny ogrodowej, a więc do jakiej kategorii zakwalifikować ten obiekt budowlany: czy jest to budynek czy mała architektura służąca do rekreacji codziennej? Wobec powyższego czy względem tego obiektu mają zastosowanie przepisy techniczno – budowlane zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (jeśli chodzi o odległości od granic działki i terenów leśnych ls) oraz czy taki obiekt budowlany trzeba zgłaszać lub uzyskać dla niego pozwolenie na budowę?

 

Podstawa prawna:

[1] USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725)

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(…)

2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

(…)

Art. 29. Ust. 1. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

(…)

16) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy:

  1. a) do 35 m2,
  2. b) powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m

– przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki;

(…)

Art. 29. Ust. 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

(…)

3) wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

 Art. 29. Ust. 4. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:

(…)

3) instalowaniu:

(…)

  1. d) wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem instalacji gazowych;

 

Opinia Zespołu Rzeczoznawców przy MPOIA:

Odpowiadając na zadane pytania, biorąc pod uwagę fakt, że definicja „sauny” nie jest zawarta w przepisach prawa budowlanego, w pierwszej kolejności należy dokonać klasyfikacji wymienionego w pytaniu obiektu „drewnianej sauny ogrodowej”.

Wykluczono następującą klasyfikację sauny ogrodowej:

  • Nie jest to budynek w odniesieniu do definicji „budynku” zawartej w Ustawie [1] Prawo Budowlane art. 3 pkt. 2), gdyż przedmiotowa sauna nie jest związana trwale z gruntem, a jest posadowiona na bloczkach betonowych.
  • Nie jest to również „budynek rekreacji indywidualnej” wymieniony w Ustawie [1] Prawo Budowlane art. 29 ust. 1 pkt. 16), gdyż zgodnie z punktem powyżej nie jest budynkiem. Ponadto nie służy ona do „okresowego wypoczynku” - przebywanie wewnątrz sauny może być jedynie krótkotrwałe z uwagi na występujące tam wysokie temperatury.

Wobec powyższego, biorąc pod uwagę rekreacyjną funkcję obiektu, najbardziej właściwą analogią dla opisanej
w pytaniu wolno stojącej, nie związanej trwale z gruntem sauny (o powierzchni zabudowy 7,3 m²), może być wolnostojąca altana (o powierzchni zabudowy do 35 m2), która jest wymieniona w Ustawie [1] Prawo Budowlane art. 29 ust. 2 pkt. 3).

Wnioski:

Przy lokalizacji w ogrodzie, w istniejącej zabudowie siedliskowej, zawartej w pytaniu sauny – w analogii do altany wymienionej w Ustawie [1] Prawo Budowlane art. 29 ust. 2 pkt. 3). – nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia.

Tak samo wykonanie instalacji elektrycznych doprowadzanych do sauny od istniejących na działce budynków mieszkalnych lub gospodarczych, jako wykonanie instalacji na zewnątrz użytkowanego budynku zgodnie z Ustawą [1] Prawo Budowlane art. 29 ust. 4 pkt. 3). – nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia.

Wobec powyższego względem tego obiektu nie mają zastosowania przepisy techniczno – budowlane określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Sytuując przedmiotowy obiekt należy jedynie sprawdzić, czy teren nie jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, w którym mogłyby być zawarte wymogi odnośnie takiego obiektu.

(KS)

 

arch. Wojciech Dobrzański

Koordynator Zespołu Rzeczoznawców

przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP

 

arch. Marek Kaszyński

Przewodniczący Rady 

Małopolskiej Okręgowej IARP

 


Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.