Kraków, 23 września 2024 r.
OPINIA nr ZR 294
Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Treść pytania:
Starosta Wielicki, mając na uwadze treść art. 7 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2024.572 t.j.): „W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.”, zwraca się do Zespołu Rzeczoznawców przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP z wnioskiem
o wydanie opinii w sprawie sposobu liczenia powierzchni zabudowy w odniesieniu do normy PN-ISO 9836 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych, powołanej w §12 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020r. w sprawie szczegółowego zakresu
i formy projektu budowlanego (Dz.U.2022.1679 t.j.), mając na uwadze treść zapisu 5.1.2.2 w/w normy:
„Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:
- powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu (…)”,
w przypadku gdy poziom terenu przy krawędzi kondygnacji podziemnej budynku (będącej jedyną kondygnacją w tej części budynku) znajduje się z jednej strony niżej aniżeli poziom stropodachu i poziom terenu w dalszej części działki, tzn. przy krawędzi budynku zaprojektowano „wgłębnik", zgodnie z poniższym szkicem przedstawiającym rozwiązania przestrzenne budynku.
Czy tak zaprojektowaną część z kondygnacją podziemną budynku należy zakwalifikować jako wystającą ponad powierzchnię terenu - a w przypadku odpowiedzi twierdzącej - jak należy obliczyć powierzchnię zabudowy tej części budynku.
Podstawy prawne:
[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia (Dz. U. z 2022 poz. 1225)
§3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(…)
17) kondygnacji podziemnej – należy przez to rozumieć kondygnację zagłębioną poniżej poziomu przylegającego do niej terenu co najmniej w połowie jej wysokości w świetle, a także każdą usytuowaną pod nią kondygnację;
[2] Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego,
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 12 lipca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia (Dz.U.2022.1679 t.j.),
§12. Powierzchnie budynku określa się zgodnie z zasadami zawartymi w Polskiej Normie dotyczącej określania
i obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych wymienionej w załączniku nr 2 do rozporządzenia, uwzględniając przepisy § 14 pkt 4 lit. a oraz § 20 ust. 1 pkt 4 lit. b.
(...)
§14 pkt 4) zestawienie:
lit. a powierzchni zabudowy projektowanych i istniejących obiektów budowlanych, przy czym powierzchnię zabudowy budynku pomniejsza się o powierzchnię części zewnętrznych budynku, takich jak: tarasy naziemne
i podparte słupami, gzymsy oraz balkony,
(...)
Załącznik nr 2
WYKAZ POLSKICH NORM POWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU
Lp. |
Miejsce powołania normy |
Numer normy*) |
Tytuł normy (zakres powołania) |
(...)
12 |
§ 12 |
PN-ISO 9836 |
Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych |
*) Stosuje się najnowszą normę opublikowaną w języku polskim.
(...)
[3] PN-ISO 9836:2017,IDT nr ref. PN-ISO 9836:2022-07 Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie
i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych,
5.1.2 Powierzchnia zabudowy
5.1.2.1 Przez powierzchnię zabudowy rozumie się powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym.
5.1.2.2 Powierzchnię zabudowy wyznacza się przez rzut bryły budynku na powierzchnię terenu.
Do powierzchni zabudowy nie zalicza się powierzchni:
- elementów budynku ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
- elementów drugorzędnych budynku, np. schodów zewnętrznych, ramp i pochylni zewnętrznych, daszków, markiz,
okapów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
- zewnętrznych obiektów pomocniczych, np. szklarni i przybudówek.
Opinia Zespołu Rzeczoznawców przy MPOIA:
Zgodnie z Rozporządzeniem MI z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] przedstawiona na zawartych w pytaniu schematach rysunkowych część B budynku stanowi kondygnację podziemną zarówno w WARIANCIE 1, jak i w WARIANCIE 2.
Wzdłuż elewacji zaprojektowano przy budynku częściowe zagłębienie, określone w pytaniu jako „wgłębnik", które na ww. rysunkach przekrojów przez część „B” jest identyczne w WARIANCIE 1 i w WARIANCIE 2. Warianty te różnią się jedynie poziomem terenu (opisanym po prawej stronie na rysunkach przekrojów przez część „B”), który nie przylega bezpośrednio do budynku.
Zamieszczone w pytaniu przekroje uzupełnione zostały poniższym rysunkiem aksonometrii WARIANTU 2, pokazującym rzeczywiste zależności projektowanego budynku i terenu istniejącego stykającego się bezpośrednio z budynkiem. Styk ten pokazany został linią w kolorze czerwonym.
Wobec powyższego zarówno w WARIANCIE 1, jak i w WARIANCIE 2 poziom terenu bezpośrednio przy budynku znajduje się wyżej od części podziemnej. Pojawia się pytanie: czy powyższe zagłębienie będzie miało wpływ na wliczanie do powierzchni zabudowy znajdującej się przy tym zagłębieniu podziemnej części budynku?
Przepisy nie precyzują jednoznacznie szczegółowych przypadków takich jak zagłębienia przy części podziemnej, a zagłębienie zlokalizowane przy budynku, samo w sobie nie definiuje automatycznie nowego, niższego poziomu terenu.
Według przytoczonych powyżej przepisów prawa budowlanego: Rozporządzenie MR z dnia 11 września 2020 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [2] i PN-ISO 9836:2017,IDT Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych [3], do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni obiektów budowlanych ani ich części, które nie wystają ponad powierzchnię terenu. Przykładem mogą być tu całkowicie zagłębione pod powierzchnią terenu podziemne garaże, piwnice, tunele czy zbiorniki posiadające w lokalnych zagłębieniach przy budynku dojścia, dojazdy, doświetlenie lub wentylację części podziemnych itp. Dlatego elementy budynku znajdujące się całkowicie pod ziemią nie mają wpływu na obliczenia dotyczące tej powierzchni. Powierzchnia zabudowy odnosi się więc tylko do powierzchni budynków i innych obiektów budowlanych, które wystają ponad powierzchnię terenu.
Wniosek:
Zdaniem Zespołu Rzeczoznawców przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, powierzchnia części „B” jako kondygnacji podziemnej budynku, która zarówno w WARIANCIE 1, jak i w WARIANCIE 2 nie wystaje ponad powierzchnię terenu, w obu wariantach nie powinna zostać wliczona do powierzchni zabudowy.
(KS)
arch. Marek Kaszyński
Przewodniczący Rady
Małopolskiej Okręgowej IARP
arch. Wojciech Dobrzański
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP
Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.