partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Krótka relacja z konferencji Piękno Architektury,
Łódź, 22–23 IX 2022

 

W dniach 22–23 września 2022 odbyła się w Łodzi konferencja Piękno architektury organizowana przez Łódzką Okręgową Izbę Architektów. Małopolską OIA reprezentowali Marta Urbańska i Jarosław Wilk.

Manifest konferencji stwierdzał: „Piękno architektury” to ulotne i nieprecyzyjne określenie. Każdy z nas jest odbiorcą przestrzeni, którą buduje architektura i wydaje swoją własną ocenę.

  • Czy na pewno cechuje ją jakość i estetyka?
  • Czy nie została sprowadzona do aspektów technicznych i finansowych?
  • Kreowanie przestrzeni jest unikalną kompetencją zawodu architekta. Szkicując pierwsze koncepcje architekt gestem tworzy nowe światy, nowe miejsca do życia i pracy…

 

Obrady miały miejsce najpierw w siedzibie Biura Architekta Miasta, w Lapidarium Detalu Łódzkiego (spotkanie poświęcone architektom miast). Potem, w hali maszyn sławnego Centrum EC1 – odbywały się debaty architektów i zaproszonych gości, w tym developerów i czołowych producentów materiałów budowlanych. Obecna była Prezydent Miasta Łodzi.

Wysłanniczka Rady MPOIA RP miała możliwość uczestniczyć w konferencji tylko w czwartek, 22 IX, ale odniosła doskonałe wrażenia – także z perspektywy praktyka organizacji i prowadzenia takich wydarzeń, jak Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie. Skala łódzkiego spotkania była dużo mniejsza, ale z programem zwiedzania obiektów i obszarów objętych rewitalizacją, i z festiwalem światła – Light Move Festival. Łódź jest miastem fascynującym, o wręcz epickiej skali przemian i wizyty tam są wręcz obowiązkowe.

W pierwszym dniu, w panelach dyskusyjnych brali udział m.in. architekci: prof. Marek Janiak, Architekt Miasta Łodzi, Andrzej Walczak, twórca potęgi firmy Atlas, Piotr Fokczyński, Prezes KRIA i zaproszeni twórcy, w tym Bartosz Jarosz (Neostudio Architekci) i Tomasz Konior (Konior Studio). Z Małopolski przybyli prof. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci) oraz Janowie Karpiel-Bułecka senior i junior (Karpiel i Steindel Architektura). Prowokujące prezentacje K. Ingardena (o architekturze po architektach – przez opresyjną dominację świata projektowania cyfrowego) i J. Karpiela-Bułecki seniora (o bolesnej rzeczywistości samowoli budowlanych na Skalnym Podhalu) sprawiły, że powiało grozą. Słusznie – to naszym zdaniem rewers piękna, ale nie wszyscy tak sądzą.  Natomiast wystąpienia pozostałych – pokazywały, zdaniem autorki relacji, interwencje piękne, w niełatwym, zastanym kontekście.

Dyskusja między architektami automatycznie ma profesjonalny poziom, a nawet jeśli niemożliwe jest definitywne ustalenie, czym jest piękno architektury, warto się spierać. Pierwsza konferencja z pewnością powinna być kontynuowana – spotkanie było bardzo ciekawe i potrzebne, dyskutanci znakomici, atmosfera świetna. Gratulując arch. Konradowi Karmańskiemu (Przewodniczącemu Rady) i Robertowi Sobańskiemu z ŁOOIA RP, głównym organizatorom, czekamy na następne wydania, tak ciekawie rozpoczętej, inicjatywy!

 

  

 

arch. IARP Marta A. Urbańska
fot. M.A. Urbańska

 

 Więcej aktualności