partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 
 

 Szanowni Państwo,
Koleżanki i Koledzy Architekci,

 

Rada Wielkopolskiej OIA RP, jako Partner wydarzenia, na prośbę Zarządu SARP Oddział Poznań, informuje że udostępniony został trzeci odcinek (ostatni w tej edycji) z drugiej części drugiej edycji cyklu filmowego DOMOKRĄŻCY poświęconej domom w WARSZAWIE i w BERLINIE.
Jak mieszka się w obu tych miastach, zarówno w nowych jak i dawnych budynkach? Co różni sposoby zamieszkania w obu stolicach, a co jest podobne? W jaki sposób urządzają swoje mieszkania berlińczycy i warszawiacy? Jak postrzegają swoje miasta i dzielnice? Czy planują związać się z nimi na stałe? Opowiada o tym kolejna odsłona cyklu „Domokrążcy” realizowana pod hasłem Warszawa- Berlin. Ponad trzydzieści lat od zawarcia traktatu o dobrym sąsiedztwie między RP i RFN to dobry dystans, by porównać warunki życia mieszkańców obu partnerskich stolic. 
Tym razem odwiedzimy domki fińskie w warszawskiej dzielnicy JAZDÓW. Usłyszymy historię rodziny Szczerbińskich oraz dowiemy się jak na Jazdowie znalazły się organizacje pozarządowe. Odcinek możecie obejrzeć  zarówno na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl
oraz na kanale YT cyklu – https://youtu.be/xzmktO9eXcw

To były jedne z pierwszych domów odradzającej się stolicy Polski. Osiedle drewnianych fińskich domków stanęło w 1945 roku na warszawskim Jazdowie. Mieszkali tu wtedy przede wszystkim pracownicy Biura Odbudowy Stolicy. Do dziś przetrwała część założenia, w którym mieszkają jeszcze ci, którzy pamiętają czasy tuż po wojnie. O swoim domu, osiedlu i zachodzących w nim zmianach opowiadają w warszawskim odcinku Domokrążców Antonina i Stefan Szczerbińscy. Pan Stefan mieszka tu od samego początku, jego żona dołączyła później. 
 
Jak zmieniała się przestrzeń Jazdowa, unikalnej zielonej enklawy w śródmieściu Warszawy? Co sprawiło, że drewniane domki oparły się czasowi oraz ciągotom deweloperów? Jak z kilkunastu domów korzystają różnego rodzaju organizacje społeczne? Opowiadają zarówno główni bohaterowie tego odcinka jak i młodzi aktywiści, którzy w Jazdowie znaleźli swoją przystań.

Odcinek możecie obejrzeć  zarówno na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl oraz na kanale YT cyklu.

 

 

DOMOKRĄŻCY Warszawa – Berlin  odc. 3 

 

STRONA INTERNETOWA: 

https://domokrazcy.pl/

ORGANIZATORZY: 

SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art 

PARTNERZY: 

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Bund Deutscher Architekten BDA

MEDIA:

Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD

 

 

ZACHĘCAMY DO OGLĄDANIA! 

 

  

 

arch. Katarzyna Wrońska
Kierownik Biura Rady WOIA RP