partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

Miło nam poinformować, że Laureatami Nagrody Architektonicznej Polityki (za 2020) została krakowska pracownia eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego Kamień w Warszawie

Autorami „Kamienia” są architekci: Marcin Brataniec (główny projektant), Urszula Forczek-Brataniec, Maciej Gozdecki, Damian MierzwaMarek Bystroń

 

Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

   Więcej o zwycięskiej realizacji:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/2122191,1,cichy-zwyciezca-przyznalismy-nagrode-architektoniczna-juz-dziesiaty-raz.read


 

Poniżej informacja od Organizatora:

 

Szanowni Państwo,

We wtorek 15 czerwca po raz dziesiąty przyznana została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki” za rok 2020 otrzymała pracownia eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” w Warszawie. Pracownia, kierowana przez Marcina Bratańca, głównego projektanta „Kamienia”, największe sukcesy odnosi w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej. Nagradzano ją m.in. za rewitalizację starówki w Gorlicach, rynku i targowiska w Mszanie Dolnej, rynku w Starachowicach, Centrum Nauki w podzamczu chęcińskim czy hali sportowej w Krakowie. „Kamień” jest kolejnym trofeum na tej liście obiektów dobrze służących mieszkańcom. Jego inwestorem jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów. Z okazji 10-lecia nagrody postanowiliśmy wyjątkowo zmienić formułę wyboru i zaproponowaliśmy internautom do wyboru nie pięć finałowych, ale i dodatkowe pięć wyróżnionych przez kapitułę redakcyjną obiektów, które były w gronie realizacji zgłoszonych przez nominujących.

Internauci w plebiscycie przeprowadzonym 14-25 kwietnia w serwisie Polityka.pl najwięcej głosów (25,3 proc.) oddali na Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprojektowane przez NIZIO Design International, które było w dodatkowej piątce wyróżnionych obiektów. O jeden punkt procentowy wyprzedziło ono w głosowaniu Dworzec autobusowy w Kielcach (także jedna z wyróżnionych realizacji).

Poza Pawilonem Edukacyjnym Kamień i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w dziesiątce najlepszych realizacji roku 2020 w 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (Marlena Wolnik MWArchitekci), Elektrownia Powiśle w Warszawie (APA Wojciechowski), Hotel NOBU w Warszawie (Medusa Group), Przystań kajakarska MOSM w Tychach (RS+ Robert Skitek) oraz Concordia Design we Wrocławiu (MVRDV, Q2Studio), Dworzec autobusowy w Kielcach (Kamiński Bojaro­wicz Architekci), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak oraz PIG Architekci Michał Lah, Tomasz Grzesik) i Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku (Grupa 5 Architekci).

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji wybrało jury w składzie: Grzegorz BuczekAnna CymerPaweł DobrzyckiFeliks FalkMarlena HappachMarek KościkiewiczJacek MichalakEwa P. PorębskaMagdalena StaniszkisBogna ŚwiątkowskaJarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy BaczyńskiJacek Poprzeczko Piotr Sarzyński.

Nagrody wręczyliśmy podczas kameralnej gali w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”, który na miejsce gali wybraliśmy jeszcze zanim uformowała się finałowa piątka - spośród zgłoszonych przez Państwa obiektów. Przykro nam ogromnie, że wyjątkowo nie mogliśmy tego wieczoru spędzić z Państwem, jako nominującymi do Nagrody. W uroczystości w tym roku uczestniczyli laureaci i jury. Było to podyktowane reżimem sanitarnym związanym z pandemią i ograniczeniami przestrzennymi. W momencie planowania uroczystości nie byliśmy pewni, czy w ogóle się odbędzie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy, by świętować w szerokim gronie osób przyjaznych Nagrodzie jej 11. edycję.

 

Dziękujemy bardzo jury i nominującym, których przedstawiamy na stronie polityka.pl/architektura

 

 Więcej aktualności