partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 października 2019 zmarła arch. Anna Basista, Mama naszego Kolegi, Tomasza Basisty.


Pani Anna Basista była absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1956), członkinią Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (od 1956). Status architekta twórcy otrzymała w 1983 r.
Uhonorowana Srebrną Odznaką SARP (1980) za pracę społeczną na rzecz środowiska architektów. Przez wiele lat aktywna zawodowo jako architekt i urbanista.
Zatrudniona w Wiejskim Biurze Projektów, Krakowskim Biurze Badawczo-Projektowym Budownictwa Ogólnego oraz Biurze Projektów w Lipsku, a w latach 1971-1973 na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Bagdadzie.
Autorka osiedla Prądnik Czerwony i tzw. Pasma Skawińskiego oraz współautorka osiedla Bieńczyce.
Odznaczona Złotą Odznaką za pracę społeczną dla m. Krakowa.
 

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 17 października 2019, o godzinie 13:00, w kaplicy na cmentarzu Batowickim przy ul. Reduta w Krakowie.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia naszemu koledze, oraz Rodzinie Zmarłej.

Rada MPOIA RPWięcej aktualności
informacje2019-10-28
Podziękowanie dla Zarządu Oddziału i jego Prezesa
W sobotę 26 października podczas  Walnego  Zebrania  sprawozdawczo - wyborczego Członków Krakowskiego Oddziału SARP przedstawiciele MPOIA arch. Marek Tarko – Przewodniczący Rady oraz arch. Witold Zieliński – Wiceprzewodniczący wręczyli ustępującemu Prezesowi oraz Zarządowi  Oddziału dyplomy z podziękowaniem za wieloletnią  owocną współpracę i  aktywną popularyzację twórczości architektonicznej. W poprzedniej i obecnej kadencji staraliśmy się wspólnie kontynuować i rozwijać dobrą, merytoryczną współpracę pomiędzy Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Kraków a Małopolską Okręgową Izbą Architektów RP. Dzisiaj możemy odważnie powiedzieć, że zbudowaliśmy mocne, partnerskie relacje. Jesteśmy dla siebie wsparciem i pomocą. Możemy na siebie liczyć w trudnych chwilach, co udowodniliśmy w konkretnych działaniach. Mamy wspólne cele. Chcemy służyć społeczeństwu poprzez świadome i profesjonalne rozumienie roli jaką w rozwoju postawy obywatelskiej odgrywa jakość architektury, jakość przestrzeni. Pragniemy wyrazić głębokie uznanie i podziękować za ten niezwykły czas. Obdarzyliśmy się wzajemnym zaufaniem. Współpraca MPOIA RP oraz SARP o. Kraków zaowocowała realizacją wielu wspólnych zadań konkursowych, spośród których warto wymienić konkurs na: Małopolskie Centrum Nauki; Centrum literatury i języka – Planeta Lem; Muzeum Stanisława Wyspiańskiego; schody terenowe pomiędzy ulicami Kalwaryjską i Zamoyskiego.  Dzięki konsekwencji w działaniu uzyskaliśmy poprawę w zakresie stabilizacji zapisów w umowach  na twórcze prace projektowe oraz dotyczących zasad realizacji i przekazywania praw autorskich. To są konkretne, odczuwalne efekty współdziałania i otwartości na profesjonalizm.  Z sympatią wspominamy również wspólne spotkania, a w szczególności pierwsze środowiskowe spotkanie świąteczne w 2018 r., cykliczne już Pikniki Architektoniczno-Budowlane oraz Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej. Dziękujemy. Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP