partner strategiczny
partnerzy
Zaświadczenie IARP
Architekci w Małopolsce
Polityka prywatności
Logowanie dla Architektów IARP
Rejestracja
MENU
Organizacja
Biuro
Struktura
Składki członkowskie
Inne opłaty
Ubezpieczenie OC
Lista Architektów IARP
Lista rzeczoznawców
Uchwały zjazdowe
Regulacje samorządowe
Przydatne linki
Pożegnania
Wsparcie
Pomoc prawna
Częste pytania
Regulacje prawne
Interpretacje prawne
Wzory dokumentów
Dostęp do Polskiej Normy
Warsztat Architekta
Architekci w UE
Uprawnienia
Zasady członkostwa
Wpis na listę rzeczoznawców
Informacje
Opinie
Informacje - inne
Identyfikacja graficzna
Działalność
Rada
Zespół ds. Legislacji
Zespół Rzeczoznawców
Zespół Urbanistyki - Forum ekspertów
Zespół ds. Kształcenia
Zespół WWZ
Okręgowa Komisja Samopomocowa
Zespół Ochrony Zabytków
Konferencje MPOIA
Konferencje MPOIA
Wystawy
Plebiscyt Salon Architektury
Publikacje
Warsztat Architekta
Kolegium Egzaminatorów Zewnętrznych
Zajęcia MPOIA na uczelniach
Kolegium Sędziów Konkursowych
Kształcenie
Dla architektów
Szkolenia
KURS UZUPEŁNIAJĄCY
Dla młodzieży
Dzielnica moich marzeń
Dla dzieci
Małopolskie Dni Edukacji Architektonicznej
Konkurs DiOMM
Kształtowanie przestrzeni
Archiwum informacji
JavaScript is currently disabled.
Please enable it for a better experience of
Jumi
.
Szczegóły
INFORMACJE INNE
opublikowano 2019-04-10
Stypendium im. prof. Bohdana Lisowskiego
Poniżej zamieszczamy zaproszenie skierowane z SARP o/Kraków na uroczystość ogłoszenia wyników konkursu o Stypendium Twórcze SARP Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego.
Więcej aktualności
informacje
2024-08-31
Janusz Sepioł nowym Głównym Architektem Miasta Krakowa!
W piątek 30.08.2024 r. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował na konferencji prasowej o powołaniu nowego głównego architekta miasta. Prezydent zaznaczył, że od teraz Główny Architekt będzie liderem tej części kreowania wizji miasta. Zdecydowanie wzmocnić ma się bowiem jego rola. fot. Patryk Czornij Janusz Sepioł jest doświadczonym architektem i historykiem sztuki. Urodził się 8 września 1955 r. w Gorlicach. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a w 1981 r. - na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni Członek Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa oraz Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wyróżniony złotą odznaką Izby Architektów RP. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP wyróżniony Medalem Stowarzyszenia "Bene merentibus". Laureat nagród resortowych oraz nagród w konkursach urbanistycznych. Wielokrotny sędzia w konkursach architektonicznych i urbanistycznych. Autor wielu publikacji z zakresu architektury, planowania przestrzennego i historii sztuki. Założyciel krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Projektant w Biurze Rozwoju Krakowa, Dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Dyrektor w Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Marszałek Województwa, Senator VII i VIII kadencji, Kierownik Zespołu w małopolskim Urzędzie Marszałkowskim odpowiedzialny za plan zagospodarowania przestrzennego Małopolski, a w ostatnich latach – Architekt Miasta Rzeszowa. Janusz Sepioł od wielu lat zaangażowany jest również w działalność samorządu zawodowego architektów poprzez udział w wielu konferencjach i wydarzeniach organizowanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Nowemu Głównemu Architektowi Miasta Krakowa składamy serdeczne gratulacje i życzymy wytrwałości w realizacji dobrych decyzji dla przestrzeni Krakowa!
wydarzenia
2024-08-29
Spotkanie w Krakowskim Magistracie
29 lipca 2024 w Krakowskim Magistracie przedstawiciele Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP spotkali się z Profesorem Stanisławem Mazurem, I Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa. Wśród omawianych tematów znalazły się działania na rzecz wzmocnienia pozycji Głównego Architekta Miasta i Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, usprawnienia procesów administracyjno-urzędowych w zakresie związanym z inwestycjami, oraz możliwość wsparcia ze strony Miasta w poszukiwaniu nowej siedziby dla małopolskiego samorządu architektonicznego. Spotkanie odbywało się w bardzo dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia i zakończyło deklaracją współdziałania na ww. polach. Radę MPOIA RP reprezentowali Marek Kaszyński i Witold Zieliński.
wydarzenia
2024-08-28
Uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej
30 lipca 2024 w siedzibie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. O odpowiedzialności spoczywającej na reprezentantach zawodu architekta – zawodu zaufania publicznego oraz o możliwości współpracy z samorządem zawodowym opowiedzieli przybyłym Marek Kaszyński, Przewodniczący Rady MPOIA RP, oraz Bogdan Siedlecki, Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej MPOIA RP. Poniżej prezentujemy zestawienie statystyczne egzaminu w MPOIA RP, w tegorocznej sesji letniej: I. Uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdały 4 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 8, egzamin ustny zdała 1 osoba. II. Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 72, egzamin pisemny zdało 47 osób, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 83, egzamin ustny zdało 50 osób. III. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 4, egzamin pisemny zdało 3 osoby, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 4, egzamin ustny zdało 1 osoba. IV. Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie: liczba osób przystępujących do egzaminu pisemnego – 0, liczba osób przystępujących do egzaminu ustnego – 0. Wszystkim, którzy pomyślnie przeszli niełatwy proces egzaminacyjny, jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na nowej drodze zawodowej oraz zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu architektów. fot. Patryk Czornij {gallery}/2024/2024.026{/gallery}
wydarzenia
2024-08-28
Spotkanie środowiska tarnowskich architektów
31 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie środowiska tarnowskich architektów w ramach działalności Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego zwiedzania wystawy Otto Schiera – nestora tarnowskich architektów – który od 65 lat mieszka i tworzy w tym mieście. Na wielkim stole oraz na ścianach BWA wyeksponowane zostały – kreślone ręcznie na kalce – projekty wybranych obiektów, kształtujących od wielu dziesięcioleci sylwetkę Tarnowa i okolic, oraz szkice, rysunki, modele i rzeźby naszego znakomitego Kolegi po fachu. Po wystawie oprowadzał sam Autor, odsłaniając kulisy realizacji oraz nieukrywaną pasję tworzenia. Na spotkaniu poruszono również powszechnie występujące oraz specyficzne (lokalne) problemy w codziennym wykonywaniu zawodu architekta. Zasygnalizowane zostały pewne oczekiwania w stosunku do Izby i potrzeba wsparcia w relacjach z urzędami, związane zwłaszcza z interpretacją przepisów. W spotkaniu udział wzięli tarnowscy architekci: Wawrzyniec Bartela, Ewa Bień, Maria Gajewska, Artur Grodziński, Agata Hoffmann, Zygmunt Honkisz, Anna Husar-Mleczko, Teresa Jakubas, Maria Janik, Grażyna Kędzierska, Aneta Kuta, Kamila Malawska, Urszula Piska, Magdalena Rączka, Michał Rączka, Otto Schier, Małgorzata Szostek, Agnieszka Ścigała-Kitajewska, a Radę MPOIA RP reprezentował Przewodniczący Marek Kaszyński. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że chcą (i że warto!) takie spotkania kontynuować. {gallery}/2024/2024_tarnow{/gallery}
wydarzenia
2024-08-26
Spotkanie z przedstawicielami Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Rolniczego
W dniu 11 lipca 2024 r. w siedzibie MPOIA RP gościliśmy przedstawicieli Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Rolniczego - dwóch krakowskich uczelni kształcących studentów na kierunku architektura krajobrazu. Tematem spotkania była aktualna pozycja zawodu architekta krajobrazu w kontekście polskiego, jak i europejskiego prawodawstwa. Przedstawiciele Rady MPOIA RP zadeklarowali możliwość wsparcia dla architektów krajobrazu w dążeniu do zmian legislacyjnych mających na celu właściwe pozycjonowanie tego zawodu w kontekście stosownych uprawnień do wykonywania zawodu. W spotkaniu uczestniczyli: prof. Agata Zachariasz - PK, prof. Urszula Forczek-Brataniec - PK, prof. Józef Hernik - UR, prof. Leszek Książek - UR oraz przedstawiciele Rady MPOIA RP - Przewodniczący Marek Kaszyński oraz Z-ca Przewodniczącego Witold Zieliński.
wydarzenia
2024-07-31
Spotkanie Rady MPOIA RP z delegatami MPOIA na Zjazd Krajowy
W dniu 10 czerwca br. odbyło się spotkanie Rady MPOIA RP z delegatami MPOIA na Zjazd Krajowy. W trakcie spotkania omówione zostały, jako najważniejsze, następujące tematy: Polityka finansowa Izby, w tym zasady redystrybucji oraz celowość istnienia Komisji d/s finansowych w obecnym składzie. Aktualny stan opracowania projektu Kodeksu Etyki Zawodowej Architekta przez powołaną przez Zjazd Krajowy Komisję oraz celowość dalszej pracy tej Komisji. Inicjatywa współpracy MPOIA w ramach procedowanej Ustawy o Zawodzie Architekta. Inicjatywa legislacyjna dotycząca możliwości podpisywania przez architektów, jako Przedstawicieli zawodu zaufania publicznego kopi dokumentów formalno-prawnych. Ustalenie jednolitego systemu do występowania o odznaczenia państwowe dla architektów.
wydarzenia
2024-07-30
Spotkanie prezydiów Małopolskiej oraz Mazowieckiej Okręgowej Rady IA RP
W dniach 11-12 lipca 2024 odbyło się w Krakowie spotkanie prezydiów Małopolskiej Okręgowej Rady IA RP oraz Mazowieckiej Okręgowej Rady IA RP. Wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące całego Samorządu, w tym polityka finansowa, procedowana nowelizacja kodeksu etyki zawodowej, struktura zjazdu krajowego i ustawa o zawodzie architekta. Spośród działań otwierających możliwość współpracy pomiędzy okręgami, przedstawiciele MPOIA RP podzielili się doświadczeniami z pracy zespołów roboczych działających pod egidą Rady, szczególnie w aspekcie współpracy z urzędami. Podjęta została inicjatywa wspólnego opracowywania opinii w zakresie zespołów rzeczoznawców oraz zespołu ds. ochrony zabytków. Radę MPOIA RP reprezentowali Marek Kaszyński, Witold Zieliński, Marcin Włodarczyk, Wojciech Dobrzański, Grzegorz Lechowicz oraz Marta Bruzda, zaś z ramienia MAOIA RP zaszczycili nas swoją obecnością Łukasz Górzyński, Agnieszka Sajur, Zofia Kuklis oraz Artur Moniuszko. {gallery}/2024/2024.020_20240724{/gallery}
szkolenia
2024-07-29
Uwaga! Zmiany w dwudniowym szkoleniu wyjazdowym
MPOIA we współpracy z firmą Blachotrapez organizuje dwudniowe szkolenie wyjazdowe dla Członków izby. Harmonogram : A. Czwartek 19 września 09:00 wyjazd z Krakowa, zbiórka przy Izbie Architektów 10:00-10:30 przyjazd do Zakładu Produkcyjnego Systemów Rynnowych KROP w Myślenicach - Polanka, zwiedzanie zakładu 10:30-11:00 prezentacja w sali konferencyjnej, prowadząca Magdalena Gardyła, Kierownik ds. Badań i Rozwoju KROP:omówienie systemu rynny ukrytej SRU oraz systemu rynny kwadratowej SRK 11:00-12:00 przejazd z Zakładu Produkcyjnego KROP do Siedziby Głównej Blachotrapez w Rabce-Zdroju 12:00-13:00 zwiedzanie Zakładu Produkcyjnego w Rabce-Zdroju 13:15-14:30 lunch w Restauracji Siwy Dym 14:30-14:45 przejazd do Kompleksu Gazdówka Ponice, zakwaterowanie w Domu Jana 14:45-15:30 czas wolny 15:30-18:30 wycieczka górska do Schroniska PTTK na Maciejowej 19:00-22:00 kolacja w formie ogniska Kompleks Gazdówka, Ponice B. Piątek 20 września Szkolenie od 9.00, czas szkolenia 4-5 godzin. 8:00-9:00 śniadanie 9:30-14:00 szkolenie w Centrum Szkoleniowym w Ponicach: 4 bloki tematyczne prezentacja produktów Grupy Blachotrapez: dach-rynny-elewacje projektowanie dachów i elewacji w technologii BIM – aplikacje do ArchiCad i Revit wytyczne do projektowanie dachów w budynkach energooszczędnych detale, o które najczęściej pytają architekci + pokaz montażu obróbek w sali warsztatowej 14:30-15:30 lunch w Restauracji Siwy Dym 15:30 przejazd Rabka-Zdrój -> Kraków Całość kosztów organizacji szkoleń jest po stronie Zapraszającego, w tym koszty zakwaterowania i kateringu. Przyjmiemy Was w hotelu o bardzo dobrym standardzie w naszym ośrodku Gazdówka. Na miejscu będziemy mieli kilka niespodzianek i atrakcji dla uczestników. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o nadsyłanie zgłoszeń do biura MPOIA w terminie do 31 sierpnia 2024 z deklaracją udziału.
JavaScript is currently disabled.
Please enable it for a better experience of
Jumi
.
JavaScript is currently disabled.
Please enable it for a better experience of
Jumi
.