partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

ODLOT, pub z kręgielnią

Lokalizacja:
Olkusz

Autorzy:
Alicja Duzel-Bilińska
Grzegorz Biliński

Opis autorski:
Pracownia zdecydowała się na pokazanie kilku prac, które nie były wcześniej publikowane na łamach Izby czy SARP i nie były zgłaszane do jakiegokolwiek konkursu architektonicznego. Wydaje się też, że pomimo, iż praca powstała w 2000 roku, zgłoszenie jej nie narusza regulaminu uczestnictwa w Salonie 2015.
Klub ODLOT powstał na bardzo wąskiej działce/ok.9m/. Budynek ma wymiary 6x50m, 3 kondygnacje, łącznie w podziemną. Powierzchnia użytkowa 660m2, kubatura 3500 m2.
Budynek został wpisany w północną pierzeję ulicy Szpitalnej. Został jej nadany współczesny charakter, akceptowany przez Konserwatora wojewódzkiego /strefa zabytkowa/.
Budynek zamyka w swoim wnętrzu 3 poziomy: podziemny - kręgielnię, parter - bar i bilard oraz piętro przewidziane pod dyskotekę. Podstawowymi elementami kompozycyjnymi były: linia i światło, które to elementy budowały dynamikę przestrzeni, wartościując jej siłę, kierunkową o ostrych liniach w piwnicy i kulisową, o miękko prowadzonych liniach i punktach na parterze.
Budynek przylega jedną, dłuższą ścianą do sąsiada, od strony ulicy otwiera się siatkowym znakiem zegara w kształcie klepsydrą, której przesypujące się ziarna piasku wyznaczają sferę przekraczania świata realnego i wchodzenia w strefę zabawy. Od strony drugiego sąsiada elewacja ma liniową ciągła tektonikę, podkreślającą podłużny, dynamiczny charakter budynku.
Strona przeciwleglą do wejściowej, umieszczona jest na skarpie o różnicy jednej kondygnacji, stanowiąc miejsce zaplecza Pubu.

fot. GB

fot.GB

fot.GB

fot.GB

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-0736)