partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Kamienice Wandy

Lokalizacja:
ul. Grzegórzecka 73, Kraków

Autorzy:
biuro architektoniczne Wizja sp. z o. o.
arch. Stanisław Deńko, arch. Małgorzata Deńko,
arch. Marcin Przyłuski, arch. Robert Ciuła

Opis autorski:
Wąska i długa działka przy ulicy Zieleniewskiego (dawniej ul. Wandy) stanowiła do tej pory teren przemysłowy, od dawna nieużytkowany, w dużym stopniu zdegradowany przestrzennie.
Budynki przy ulicy Zieleniewskiego mają tworzyć jej pierzeję, która w trakcie dalszej rozbudowy terenów mieszkaniowych w kierunku wschodnim będzie stanowić prawdopodobnie obszar o stosunkowo dużej intensywności zabudowy. W takich warunkach istotne znaczenie ma zasada wentylacji struktur przestrzennych i przewietrzania wnętrz urbanistycznych.
Ciąg zabudowy podzielono na trzy segmenty, z poprzecznymi pasażami i umieszczonymi powyżej tarasami mieszkań drugiej kondygnacji. To umożliwia wprowadzenie w obręb zabudowy, w bezpośrednie sąsiedztwo mieszkań dużej ilości zieleni.
Stylistyka i estetyka formy są oparte poniekąd na zasadach kształtowania zabudowy mieszkaniowej z lat dwudziestych XX w. Wprowadzono przy tym elementy prefabrykowane w postaci płyt żelbetowych mocowanych do fasady na stalowych zawiesiach. Duże przeszklenia wnętrz mieszkalnych, holi i stref usługowych mają nadać lekkość tym monolitycznym żelbetowym elewacjom.
Czarna i lśniąca powierzchnia płytek ceramicznych ma stanowić kontrast, a z drugiej strony tło dla ścian żelbetowych, i równoważyć, poprzez odbicia nieba i światła słonecznego, ich jednorodny charakter. Duża liczba detali (mała architektura) wzbogaca przestrzeń nie tylko prywatną, ale także publiczną, w strefie ulicy.

fot. Wojciech Kryński

fot. Wojciech Kryński

fot. Wojciech Kryński

fot. Wojciech Kryński

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-0003)