partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Dom z Jabłonią

Lokalizacja:
Kraków Twardowskiego

Autorzy:
BXB studio Bogusław Barnaś
Bogusław Barnaś

Opis autorski:
Dom z Jabłonią udowadnia, że niewielka i wąska działka, zwarte sąsiedztwo, ograniczona powierzchnia zabudowy, czy też problematyczny istniejący drzewostan, nie są przeszkodą w kreowaniu atrakcyjnej i funkcjonalnej architektury.
Kolejnym wyzwaniem było zaprojektowanie na działce dwóch budynków.

W pierzei ulicy Twardowskiego zaprojektowaliśmy Mikrokamienicę wyróżnioną Nagrodą Roku SARP. Za nią, pomiędzy orzechem, a okazałą jabłonią znajduje się Dom z Jabłonią.

Aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycyjny tej trudnej do zagospodarowania działki otoczonej intensywną zabudową miejską, postanowiliśmy zaprojektować dom, który maksymalnie wykorzysta dozwoloną przez prawo kubaturę, warunki nasłonecznienia i osie widokowe. Ponadto tak ukształtowaliśmy układ funkcjonalny domu, aby otaczająca zieleń stała się nieodłączną częścią jego wnętrza, a sąsiednia zabudowa pozostała praktycznie niewidoczna.

Przedłużeniem przeszklonej części dziennej jest zadaszony taras, który zamyka wspomnianą jabłoń w przestrzenne ramy. Drzewo staje się tutaj częścią domu – żywą rzeźbą, elementem wystroju wnętrza, tarasu oraz ogrodu. Jest czymś w rodzaju naturalnego kalendarza, który w zależności od pory roku przyjmuje inną barwę. Białe wiosenne kwiaty, zielone liście, czerwone jabłonie, jesienne złote barwy, zimowa biel to niezwykły spektakl różnorodności, jaką zyskuje Dom z Jabłonią w wyniku pierwotnie podjętej decyzji o zachowaniu istniejącego drzewostanu.

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1742)