partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol Okno-pol Okno-pol Okno-pol

Dom Mława

Lokalizacja:
Mława Ul. Olsztyńska 8

Autorzy:
Jaime Gaztelu
Monika Moszczyńska
Diego Llorente Domínguez

Opis autorski:
Działka znajduje się na terenie domów jednorodzinnych w centrum miasteczka - w Mławie.
Zgodnie z życzeniami Inwestora, powstał jednopiętrowy, ekonomiczny dom, który wkomponowano w sekwencje murowanych ścian, wyznaczających nie tylko układ kameralnych patio w ogrodzie, ale również układ funkcjonalny wnętrz.
Sam budynek powstał na długiej i wąskiej działce, zgodnie z przepisami odsunięto go o cztery metry od granic. Układ wnętrza jest zdeterminowany maksymalną dostępną szerokością – 9 m oraz długimi fasadami dostępnymi od strony północnej i południowej. Sypialnie, które wymagają mniej światła, znajdują się w części północnej. Natomiast przestrzenie wspólne ulokowane są w strefie najbardziej doświetlonej, skierowanej na południe. Pomiędzy obiema częściami znajduje się korytarz łączący wszystkie przestrzenie, a miejscami wizualnie zanika, rozszerzając otwarte strefy wspólne.
Działkę okala murowana ściana, która dzieląc ogrody na mniejsze patia, przenika do wnętrza, przekształcając się w ścianę nośną podtrzymującą betonową powłokę domu. W ramach tego symbiotycznego związku wyróżniono dwa pół-zewnętrzne pomieszczenia osiągające wysokość 5,5 m, stanowiące formę kubików, które wspomagają naturalną wentylację domu.
Poszczególne sekcje ogrodu podporządkowano rytmowi pomieszczeń, tworząc siatkę połączonych ze sobą przestrzeni.
Nie tylko zatarto granicę pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, ale również zniwelowano podłużny układ budynku zdefiniowany przez kształt działki.

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1916)