partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol Okno-pol Okno-pol Okno-pol

Teatr KTO

Lokalizacja:
Krakow ul. Zamoyskiego 50

Autorzy:
Aleksander Janicki
Mariusz Twardowski
Agnieszka Żabicka

Opis autorski:
Przed przekroczeniem progów budynku, widz już na ulicy może poszukiwać ducha teatru spoglądając poprzez duże okna frontowej elewacji na foyer i reprezentacyjną klatkę schodową. Przebudowaną w latach ’70 elewację frontową kina Wrzos udało się odbudować z uratowanej tkanki. Nieco z tyłu powstał czarny, betonowy prostopadłościan, w którym mieści się scena z widownią. Swoją geometryczną formą stoi w pewnej opozycji do neobarokowej elewacji z XIX wieku. Goście staną w wielowymiarowej przestrzeni hallu i umiejscowionej wyżej antresoli. Mogą się zatrzymać w niewielkim ogrodzie zadumy. Wszystkie przestrzenie funkcjonalne nakładają się na siebie jak kolejne warstwy odsłon nowej sztuki. Widz krok po kroku odnajduje kroniki miejsca krocząc pomiędzy świadkami historii od wapiennych głazów widocznych pod stopami, poprzez zachowane, ceglane ściany przedstawiające historie z czasów przytułku św. Wincentego á Paulo z końca XIX wieku do nowoczesności.
Za budynkiem Teatru KTO, od strony południowej pojawia się ogród. Tu znalazła się platforma, z której rozpościera się widok na cały Kraków. Również na scenę letnią Teatru. Przenika się on z otaczającym parkiem. Tu widz przenosi się oglądać spektakle prezentowane w okresie letnim.
Całość założenia odnajduje się w przestrzeni Podgórza z jednej strony podejmując dialog z zabudowaniami tej dzielnicy, z drugiej wtapiając się w zieleń parku Bednarskiego, dopełniając przestrzeń ponadczasową wartością sztuki.

elewacja frontowa, fot. Robert Siwek

foyer, fot. Agnieszka Żabicka

foyer, fot. Mariusz Twardowski

ogród, fot. Mariusz Twardowski

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-0608)