partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol Okno-pol Okno-pol Okno-pol

Hotel Warszauer

Lokalizacja:
Kraków ulica Warszaura 10

Autorzy:
Marcin Mikos
Jacek Michalik

Opis autorski:
Hotel Warszauer powstał na bardzo wąskiej działce pomiędzy starą 4-kondygnacyjną kamienicą a XVII - wieczną Synagogą Kupa na Krakowskim Kazimierzu.

Budynek wypełnia wąską działkę (6 metrów) w pierzei ulicy pomiędzy kamienicą mieszkalną a Synagogą, dopełniając istniejącą tkankę zwartej zabudowy śródmiejskiej.

Główna elewacja budynku od strony ul. Warszauera stanowczo odcina się od sąsiednich kamienic. Jednocześnie jej minimalistyczny i czysty w formie wygląd nie zakłóca historycznego charakteru okolicznej zabudowy.
Gra cieni na współczesnych białych glifach w połączeniu z odbiciami w wielkoformatowych oknach tworzy ciągle zmienny wygląd elewacji - zależny od pory roku i dnia.
Sposób kształtowania elewacji frontowej naśladuje podziały i rytmy stosowane
w historycznych budynkach, jednak w zdecydowanie współczesnym wydaniu.

Elewację frontową pokrywa jednorodna w wyrazie, trójwymiarowa struktura wykonana z Corianu. Została porozcinana dużymi oknami pozwalającymi naturalnie doświetlić wnętrza oraz nawiązać bezpośrednią relację z okolicznymi ulicami i budynkami.
Prezentowany sposób kształtowania elewacji stanowiącej współczesne uzupełnienie historycznej zabudowy może stać się nowym sposobem na projektowanie tego typu obiektów.

fot. Konrad Zaustowicz

fot. Konrad Zaustowicz

fot. Konrad Zaustowicz

fot. Konrad Zaustowicz

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-2231)