partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol Okno-pol Okno-pol Okno-pol

Kamienica pod Złotymi Nożycami

Lokalizacja:
Kraków św. Gertrudy

Autorzy:
Jakub Turbasa
Wojciech Zagórski

Opis autorski:
Jednopiętrowa kamienica przy ul. św. Gertrudy zrealizowana została w 1878 r. według koncepcji projektowej arch. Nachmana Kopalda. Znajduje się w historycznym centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie Plant oraz licznych zabytków Krakowa - m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu oraz barokowego kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła. Zabytkowy charakter Starego Miasta, zieleń Plant, wspomniane architektoniczne dominanty odcisnęły piętno na projekcie rozbudowy.

Architektura wyraźnie komunikuje co przynależy do „starego”, a co do „nowego porządku”. Z tej przyczyny zabytkowa część wyraźnie odcina się swoim głęboko wysuniętym historycznym gzymsem od części współczesnej. Za nadmienionym gzymsem, w części ukrytej przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz umieszczone zostały niewielkie portfenetry z donicami na zieleń by mogła się pnąc po elewacji. Cofnięcie nadbudowanej części względem lica historycznej elewacji dodatkowo podkreśla to rozróżnienie. Całość – niczym widoczne w przekroju warstwy geologiczne ziemi – ukazuje ewolucyjne nawarstwienia.

Nadbudowa wyróżnia się na tle historycznej pozostałości także fakturą materiału wykończeniowego. Zamysł pozostawienia widocznej struktury ręcznie formowanej cegły w górnej części elewacji, a następnie jej zabarwienie, zaczerpnięte zostało z rozwiązań stosowanych w przeszłości. Między innymi ceglane elewacje wraz ze spoinami wspomnianego, sąsiedniego kościoła były barwione bydlęcą krwią, co nadało im wizualnie ujednolicony wygląd.

Elewacja frontowa

Wejście do lokalu usługowego oraz klatka schodowa

Wnętrze jednego z mieszkań

Detal - klatka schodowa

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-2290)