partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Małopolska Chata Podcieniowa

Lokalizacja:
Zabierzów Gmina Zabierzów, Małopolska

Autorzy:
Bogusław Barnaś

Opis autorski:
Projekt ten był publikowany i nagradzany jeszcze na etapie koncepcji, dziś przedstawiamy państwu zrealizowany obiekt.
Małopolska Chata Podcieniowa to dom który czerpie inspiracje z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Ciekawym przykładem tego typu rozwiązań są domy podcieniowe zlokalizowane na rynku Lanckorony.
Projektując ten dom, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę jedynie domu parterowego z poddaszem dwuspadowym. Pomimo restrykcyjnych zapisów, udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego.
Parter od strony wejścia i wjazdu do garażu powiązany jest z istniejącym poziomem terenu. Następnie w strefie dziennej - kuchni i jadalni - poziom nieznacznie obniża się otwierając wysokie wnętrza na przepiękny widok. Jeszcze niżej, bezpośrednio na poziomie terenu, znajduje się przestrzeń salonu. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowaliśmy kominek, tworzy się kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz. Uskok we wnętrzu tworzy przestrzeń siedziska, formę wielopoziomowego audytorium, czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej. Na zewnątrz to współczesne schody podcieniowe, dynamiczny akcent stylistyczny, który harmonijnie spaja bryłę parteru z dwuspadową formą strzelistego poddasza.

Chata Podcieniowa - BXB studio

Chata Podcieniowa - BXB studio

Chata Podcieniowa - BXB studio

Chata Podcieniowa - BXB studio

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1742)