partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne

Lokalizacja:
Niepołomice ul Kopernika

Autorzy:
Kazimierz Łatak
Piotr Lewicki
Mateusz Albricht
Begonia Herrera
Agnieszka Zajączkowska
Marta Szyndera

Opis autorski:
Kilka lat temu zaproponowano nam współpracę przy rozbudowie niewielkiego, bardzo dobrze działającego Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Sam temat był bardzo interesujący, a dodatkowo zaimponował nam fakt, że władze miasta nie zdecydowały się na inwestycję w kolejny akwapark, park dinozaurów czy podobne, a zamiast tego – odpowiadając na potrzeby mieszkańców – podjęły kroki, by zrealizować obiekt, pozwalający poznać tą część środowiska naturalnego, które od wieków pozostawało w sferze ludzkich zainteresowań – ciał niebieskich.
Proces projektowy łączył się z konsultacjami z pracownikami Obserwatorium - pełnych pasji i kompetentnych w swoich dziedzinach, podchodzących bardzo rzetelnie do swojej roli, co skutkowało szeregiem zmian rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznych w trakcie pracy nad dokumentacją.
Obiekt zawierający część hotelową, edukacyjną i konferencyjną jest przede wszystkim tarasem obserwacyjnym - dostępnym poprzez wewnętrzne i zewnętrzne schody oraz pochylnie, w skali sąsiednich budynków - ich gabarytów i intensywności zabudowy, pozwalającej na zachowanie piknikowej zielonej powierzchni części działki.

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-0366)