partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Enklawa Polany

Lokalizacja:
Kościelisko - Zakopane ul. Nędzy Kubińca

Autorzy:
Marcin Mikos
Jacek Michalik

Opis autorski:
Lokalizacja inwestycji stała się w naturalny sposób inspiracją dla architektury oraz rozwiązań funkcjonalno - przestrzennych. 8 budynków wypoczynkowych zaprojektowano w układzie rozproszonym, charakterystycznym dla zabudowy wiejskiej. Całość łączy sieć ścieżek o miękkich kształtach, ich charakter oraz nawierzchnie nawiązują do górskich szlaków.
Zastosowano rozwiązania ograniczające zużycia energii oraz emisje zanieczyszczeń w tym odnawialnych źródeł energii.
Budynki swoją formą odwołują się do tradycyjnej architektury podhalańskiej, nadając jej nowoczesnego wymiaru poprzez prostą formę, zastosowanie wysokiej jakości lokalnych materiałów i wykonanie z dużą dbałością o detal.
Wysunięte na głębokość okapów drewniane tarasy tworzą z kubaturą dachu jedną formę.
Ściany pokryte tynkiem w odcieniu ciepłej bieli korespondują z drewnianymi elementami elewacji, takimi jak: balustrady, ramy ścian szczytowych , stolarka okienna i drzwiowa czy podbitki okapów.
Na elewacjach budynków pojawiły się dekoracyjne, stylizowane formy z desek modrzewiowych nawiązujące do tych występujących na ścianach stodół i domów drewnianych.
Dachy kryte blachodachówką w kolorze czarnym imitującą gonty, kamienne podmurówki z łamanego piaskowca odcinają partery. Budynki wpisują się w kontekst otoczenia, a duże przeszklenia kadrują najpiękniejsze widoki.

Detal

Detal 1

Detal 2

Detal 3

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-2231)