partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Domek w Dursztynie

Lokalizacja:
Dursztyn Ul. Długa b/n

Autorzy:
Gaja Bieniasz
Javier Presencio Fernandez

Opis autorski:
Budynek znajduje się w miejscu nazywanym lokalnie „Wichrówka”, na południowy wschód od miejscowości Dursztyn w pięknej lokalizacji z niezwykłą panoramą Tatr po południowej stronie. Zastaliśmy działkę, owszem z przepięknym widokiem, ale w otoczeniu współczesnej, chaotycznej zabudowy jednorodzinnej i letniskowej, nie zawsze szanującej charakter miejsca. Mimo to widok na południe, dzięki korzystnemu ułożeniu działki pozostaje niezmącony, bez widocznych zabudowań aż po Tatry.
Naszym priorytetem było stworzenie architektury szanującej otoczenie. Architektury dyskretnej, oszczędnej materiałowo, skromnej, dostosowanej do otaczającego krajobrazu, wykonanej z dbałością o detal. Konstrukcja, stolarka oraz wykończenie domku zostało wykonane z drewna przez lokalnych wykonawców i producentów.
Na całej działce zastosowano nawierzchnie przepuszczalne: droga żwirowa, tarasy drewniane, przy zachowaniu jak największej powierzchni biologicznie czynnej. Domek w nocy oświetlony jest za pomocą kilku dyskretnych lamp usytuowanych na elewacji, które nie zanieczyszczają światłem otoczenia.

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1902)