partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Kamienica pod Smokami

Lokalizacja:
ul. Pawia 34

Autorzy:
mgr. inż arch. Ryszard Frankowicz
mgr.inż.arch.Joanna Janik-Łopata
mgr.inż.arch.Agnieszka Stępień-Pasek

Opis autorski:
Kamienica pod Smokami zaprojektowana została jako budynek mieszkalno-usługowy
stanowiący plombę uzupełniającą zabudowę wzdłuż ul. Pawiej.
Istotne było zaprojektowanie kamienicy eleganckiej, bez wątpienia współczesnej, a jednocześnie nawiązującej do doskonałych tradycji krakowskich kamienic mieszczańskich,
Kompozycja fasady budynku utrzymana jest w równowadze poprzez dwie współuzupełniające się płaszczyzny ścienne oraz dwu kondygnacyjny wykusz.
Zgodnie z tradycją kształtowania kamienic krakowskich parter budynku podkreślono poprzez zastosowanie możliwie dużych przeszkleń, zaakcentowanie wjazdu bramowego, podcienia, podobnie większymi przeszkleniami podkreślono piętro czyli piano nobile kamienicy.
Szczególnym wyzwaniem dla nas - Architektów było zaprojektowanie takiego detalu architektonicznego, który jak w XiX i XX w nadał by indywidualny i niepowtarzalny charakter kamienicy.
Zaproponowaliśmy kamienny emblemat - herb z motywem smoków, który zastosowaliśmy również w innych miejscach i w innym stopniu uproszczenia.
Projekty wszystkich detali, emblematów, sitodruków zostały zaprojektowane przez architektów w naszej pracowni. W centralnej części fasady frontowej zaprojektowano przestrzenną ślusarkę balustradową z detalem nawiązującym do zasadniczego motywu smoków. Metaloplastykę wykonano z giętych płaskowników przez co detal wydaje się być jeszcze bardziej plastyczny, rzeźbiarski. Podobnie przed wejściem do pubu zaproponowaliśmy przeszklenie z piaskowanym detalem smoków.

Detal przestrzennych balstrad Kamienicy pod Smokai

Fasada Kamienicy pod Smokami od strony ul. Pawiej

Kamienna fasada Kamienicy pod Smokami

Herb Kamienicy - granitowe Smoki

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1056)