partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Emil House 2.0

Lokalizacja:
Zabierzów k/Krakowa Ujazd, Dolina Kluczwody

Autorzy:
Wojciech Gawinowski - Vostok Design - architekt
Agnieszka Brzostek - AB Concept Design - architekt wnętrz, architekt krajobrazu
Jan Karpiel-Bułecka junior - Karpiel Steindel Architekci - projekt elewacji drewnianej

Opis autorski:
Zadaniem projektu było udowodnienie, że dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego, można zmienić w nowoczesny i zaskakujący obiekt o ciekawej i współczesnej estetyce. Projektantom zależało na tym, aby jak najmniej ingerować w pierwotną formę budynku. Miała ona pozostać czytelna.
Wnętrze poszatkowane było ścianami, gubiąc tym samym przestrzeń. Aby uzyskać otwarty plan parteru, usunięto wszystkie ściany wewnątrz budynku. Zastąpiono je stalowymi belkami (malowanymi na czarno i eksponowanymi we wnętrzach), wspartymi na żelbetowych słupach, podtrzymujących konstrukcję. Elewacje oczyszczono ze zbędnych elementów. Pokryto je gontem z drewna modrzewiowego. Okno lukarny frontowej fasady zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie, wpuszczające dużą ilość światła do pomieszczenia siłowni, zlokalizowanego na piętrze. Parter zyskał przeszklenie, otwierające cały budynek na zielone otoczenie.
W chaotycznym wcześniej, wnętrzu, znaleziono miejsce na saunę, rowerownię, pokój dla gości, siłownię czy gabinet. Na tyłach domu, od strony ogrodu, gdzie rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Kluczwody, w miejscu niewielkiego tarasu, powstał całoroczny, przeszklony ogród. To jedyna zaproponowana rozbudowa.
Wnętrza domu dzielą się na dwa różne charaktery. Parter chłodny i nowoczesny z przewagą betonu, bieli i szarości, służący eksponowaniu obrazów oraz sztuki użytkowej, piętro natomiast ciepłe i przytulne, wykonane w większości z drewna świerkowego w stylu zakopiańskim.

Salon

Ogród zimowy

Widok od ogrodu

Widok od ulicy

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1642)