partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

Budynek Wydziałów Karnych Sądu Okręgowego w Krakowie

Lokalizacja:
Kraków ul. Przy Rondzie 7

Autorzy:
Andrzej Kaczmarczyk
Sylwia Bartoszewska

Opis autorski:
Projekt jest próbą rozwiązania elewacji dużego budynku bez uciekania się do kosztownych systemów fasadowych, próbą takiego ułożenia okien, aby ich ilość i rozmieszczenie tworzyły kompozycję, a proporcja okna najlepiej wpisywała się w strukturę bryły. Okna mają jedną wielkość, ale zagęszczają się albo rozrzedzają w zależności od miejsca, jakie zajmują w strukturze bryły.
Z otworami współgra układ żelbetowych żyletek: im bardziej w górę, tym ich struktura jest gęstsza, a elementy bardziej filigranowe. Inaczej okna: gęstnieją ku środkowej osi po to, by boczne skrzydła zostawić nagie. Inspiracją dla elewacji był projekt Telefonica w Madrycie Rafaela de La- Hoz, ale też sąsiedztwo biurowca z lat 70-tych, z elewacjami wyposażonymi w aluminiowe żyletki.
Nowy budynek połączyliśmy z istniejącym sądem dwoma przewiązkami, ich elewacje potraktowaliśmy jakby były miechami w starych aparatach fotograficznych.
Na wszystko nałożyliśmy metalizowany tynk, a do okien dodaliśmy kolorowe pola po to, aby bryła mieniła się nie tylko połyskliwym tynkiem ale także kolorem.
Satynowość i jedwabistość struktur tynkarskich stanowi istotę projektu. Skrywana treść fresków, włoskich tynków została przeniesiona w świat liczb, rytmów, powtarzalnych struktur.

Miech

Sztukateria XXI

Tektonika

Sala rozpraw

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-0248)