partner strategiczny Okno-pol Al-Tech
partnerzy

APARTAMENTY Z OGRODU

Lokalizacja:
Jesionowa Kraków

Autorzy:
Witold Padlewski
Paweł Koperski
Małgorzata Weryńska
Marcin Wójcik
Mateusz Bugaj
3D Architekci

Opis autorski:
Inwestycja powstała na terenie istniejącej „Galerii Ogród”. Ambicją projektantów było, zachowanie charakteru dzielnicy, jej zabudowy sprzed wieku - drewnianych i kamiennych willi z dużymi ogrodami. Elewacje wykonane są z miejscowego kamienia, jako mury cyklopowe, rzędowe z zróżnicowanymi wątkami i detalami obramowań otworów, stolarki i ciesielki.
Inwestycję rozbito na mniejsze budynki usytuowane w pewnej odległości od drogi, tworząc zespół o podobnych formalnie, wąskich elewacjach.
Powstały szerokie przedpola z głębokim wglądem w ogrodowe przestrzenie pomiędzy budynkami pełne zróżnicowanej, starannie skomponowanej roślinności.
Elementem integrującym powstałe budynki jest elewacja- zarówno formy jak i materiały. W zamierzeniu projektantów miały transponować na język współczesny tradycje budowy, elewacje wykonane z miejscowego kamienia, mury cyklopowe, rzędowe z zróżnicowanymi wątkami i detalami obramowań otworów, stolarki i ciesielki . Inaczej potraktowany został kamień, detal (teraz z metalu) a przede wszystkim gra materiałów jak w historycznych budynkach: jasne-ciemne, matowe- błyszczące, ciężkie - przejrzyste.
Charakterystyczne formy tradycyjnych elewacji uległy zatem przekształceniu. Wielowątkowość kamiennych murów objawiła się w nowej postaci- kamienia w koszach, rozbitego przez płyty z polerowanego granitu, szkła i okna obramowane metalem. W bryle budynków wykorzystano tradycyjne formy architektury willowej Woli Justowskiej: wykusz, werandę i taras.

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1154)