partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

DOM W TARNOWIE

Lokalizacja:
TARNÓW UL. KALINOWA

Autorzy:
JAN KARPIEL BUŁECKA
MARCIN STEINDEL

Opis autorski:
Najnowsza realizacja pracowni Karpiel i Steindel Architekci to z pozoru nowoczesny budynek jednorodzinny jakich wiele - prosta bryła z widocznymi odwołaniami do archetypicznej formy domu z dwuspadowym dachem, powtarza się w projektach wielu polskich pracowni. Przy bliższym spojrzeniu widać jednak, że obiekt wyróżnia się spośród podobnych realizacji w sposobie kształtowania bryły oraz zastosowanymi materiałami. Na odbiór budynku w dużej mierze wpływa również jego kontekst, w którym dominują domy katalogowe.
Dom o powierzchn 300 m2 otwiera się na ogród i sąsiadujące z nim stawy. Całość zaprojektowano tak, aby zapewnić mieszkańcom zarówno intymność, jak i otwartą przestrzeń umożliwiającą kontakt z naturą. Elewacje wykonano z barwionego na biało betonu architektonicznego. Za sprawą skali i wykończenia płyt, bryła budynku nabrała nowoczesnego wyrazu i szlachetności. Patrząc jak połyskują w słońcu czy odbijają barwy wieczornego nieba, można odnieść wrażenie, że dom licowany jest aluminiowymi panelami. Dodatkowym walorem jest kontrast, który biała elewacja tworzy z modrzewiowym drewnem zastosowanym jako podbitka okapów, oraz naturalnym, wapiennym łupkiem.
Charakteru i dynamiki nadało budynkowi nadwieszenie nad strefą wejścia. To ono sprawia, że ta na wskroś prosta bryła nabiera ekspresji.

WIDOK OD POŁUDNIA

WIDOK OD PÓŁNOCY

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-1736)