partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

 

We wtorkowe popołudnie skąpana w słońcu Krynica witała przybywających z całego kraju na obchody 80-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa znakomitych gości. Byli wśród nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni technicznych, ośrodków badawczo-rozwojowych, organizacji, stowarzyszeń i środowisk naukowo-technicznych, wśród nich m.in. Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Janusz Żbik, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński oraz Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego prof. Zygmunt Niewiadomski.

MpOIA reprezentowali: Przewodniczący Rady Marek Tarko i (pisząca te słowa) Maria Janik.

Tak piękny jubileusz był oczywiście okazją do miłych wspomnień oraz wielu serdecznych życzeń i gratulacji, wśród których były też przesłane przez Prezydenta PR Bronisława Komorowskiego, który objął tę uroczystość swym patronatem.

Na ręce Przewodniczącego PZITB Ryszarda Trykosko złożono wiele adresów okolicznościowych. Życzenia i gratulacje od architektów wraz z adresem okolicznościowym w imieniu własnym i Prezesa Izby Architektów Ryszarda Grudy złożył Marek Tarko, Przewodniczący Rady MpOIA.

Po okolicznościowych wystąpieniach m.in. Przewodniczącego PZITB Ryszarda Trykosko i Ministra Janusza Żbika uhonorowano zasłużonych członków nagrodami i medalami PZITB oraz odznaczeniami państwowymi, resortowymi i stowarzyszeniowymi.

W wypowiedziach przewijały się wspomnienia osób i zdarzeń, pojawiały się też metafory o pięknie „splecionym warkoczu” nauki i techniki, o doświadczeniu, idącym w parze z zapałem młodości, tj. o „siwych włosach i silnych rękach”. Podkreślano też, że to nie struktury są istotą tej szacownej organizacji, ale ludzie, wspaniali ludzie – wybitni teoretycy i praktycy inżynierii budowlanej, mający w swym dorobku znaczące osiągnięcia dla rozwoju myśli technicznej, ale też zacni obywatele, patrioci, ludzie honoru i wielkich zasług dla Ojczyzny, którzy niegdyś byli członkami PZIB a następnie PZITB, jak i ci, którzy – naśladując poprzedników – dziś ten związek tworzą.

Część oficjalną zakończył referat Stefana Pyraka i Izabeli Gałat poświęcony historii PZITB oraz prezentacja Stanisława Karczmarczyka (uhonorowanego wcześniej Nagrodą PZITB), który bardzo interesująco opowiedział o kilku wybranych realizacjach i specjalistycznych pracach inżynierskich, dotyczących obiektów zabytkowych (Wawel – baszty Senatorska i Sandomierska, dziedziniec zamku w Baranowie Sandomierskim, twierdza w Kamieńcu Podolskim, katedra w Grodnie) jak i współczesnych, z nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi (budynek Polskiego Radia w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Krzesło Kantora we Wrocławiu).

W dniach 14-19 września odbywa się również 60. już, zatem także jubileuszowa, Konferencja Naukowa Krynica 2014

arch. Maria Janik
Krynica, 16.09.2014

  • 2014-09-18-krynica-001
  • 2014-09-18-krynica-002
  • 2014-09-18-krynica-003
  • 2014-09-18-krynica-004
  • 2014-09-18-krynica-005
  • 2014-09-18-krynica-006
  • 2014-09-18-krynica-007
  • 2014-09-18-krynica-008

 

W załączeniu: nasz adres okolicznościowy

Więcej o jubileuszu i o PZITB w tekście Ryszarda Trykosko, Przewodniczącego PZITB: tutaj.