W czwartek, 23 maja 2024, o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
przy ul. św. Tomasza 43 z inicjatywy Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów
odbyła się premiera filmu „Profesor Bohdan Lisowski. Człowiek, który sam siebie zaprojektował”,
będącego częścią cyklu Maestri Nostri – filmów poświęconych wybitnym postaciom środowiska architektonicznego.
Premierę otworzył, witając zgromadzoną publiczność – Zastępca Przewodniczącego Rady Małopolskiej OIA RP - architekt Maciej Kubicki, który przypomniał, że inicjatywa upamiętnienia nieżyjących, wybitnych przedstawicieli krakowskiego środowiska architektonicznego zrodziła się w małopolskim okręgu Izby Architektów i będzie kontynuowana w przyszłości.
Profesor Bohdan Lisowski (1924-1992) był architektem, designerem, twórcą, nauczycielem, mentorem. Związany z Politechniką Krakowską przez znakomitą większość swojego zawodowego życia, czyli od rozpoczęcia studiów w 1945, aż do śmierci w 1992. W Polsce wykładał na: Politechnice Wrocławskiej (1963-65), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (1965-74), Politechnice Warszawskiej (1965-85), Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963-92), Uniwersytecie Jagiellońskim (1983-91). Poza Polską gościł w uczelniach oraz w organizacjach naukowych i zawodowych w Holandii w Delft i Eindhoven, oraz w Niemczech w Dreźnie, Lipsku, Weimarze, Naumburgu, Berlinie Zachodnim, Darmstacie, Brunszwiku, Bochum, Hamburgu, Akwizgranie, Essen, a także w czeskiej Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Paryżu i w Chinach w Nanjingu.
Był członkiem zarządów 16 towarzystw, organizacji, redakcji i fundacji o charakterze naukowym i twórczym, w tym: Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie pełnił funkcję Prezesa Oddziału SARP Kraków (1966-69), Polskiej Akademii Nauk m.in. jako przewodniczący Komisji Ergonomicznej (1987-92), Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego i Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.
Wśród publiczności, zgromadzonej licznie w Sali Koncertowej AM im. Krzysztofa Pendereckiego, znalazły się osoby , dla których postać Profesora nie jest obojętna: ci, którzy z Profesorem współpracowali w Zakładzie Architektury Przemysłowej a następnie w Katedrze Projektowania Architektury Przemysłowej Wydziału Architektury PK , jak również ci, którzy byli jego studentami na tym wydziale , młodsi architekci , którzy wiedzę o profesorze Bohdanie Lisowskim uzyskali od starszych kolegów na tyle sugestywnie, żeby chcieć wiedzę tę pogłębiać a wreszcie osoby spoza naszej profesji, w różnych okolicznościach mające styczność z Profesorem i pozostające do dziś pod wrażeniem jego wybitnej osobowości.
W filmie, reżyserowanym przez Annę Kaszewską, mieliśmy okazję poznać postać Profesora od strony jego niezwykłej systematyczności, pracowitości, dyscypliny w realizowaniu pasji – pedagogicznej, fotograficznej, dizajnerskiej a wreszcie od strony miłości do sztuki , jaką jest szeroko pojęta sztuka architektury. Spuścizna Profesora w postaci tysięcy slajdów wykonanych podczas licznych podróży a wykorzystywanych jako ilustracja myśli przekazywanej podczas wykładów , czeka na zdigitalizowanie w doskonale zaprojektowanych przez Profesora szufladach. Wśród wielowątkowej działalności twórczej Profesora znajdują się tak wizjonerskie projekty jak telefon-słuchawka , ARCHIGRA – ,,gra edukacyjna dla dorosłych i młodzieży od lat 10 do 100” czy karoseria autobusu AUTOSAN.
Po filmie, w którym o swoich bliższych i dalszych relacjach z Profesorem Lisowskim opowiedzieli nam architekci: Piotr Chuchacz, Witold Gawłowski, Krzysztof Ingarden, Krzysztof Lenartowicz, Piotr Lewicki Romuald Loegler, Bolesław Stelmach, Marek Tarko, Maciej Złowodzki, odbył się panel dyskusyjny . Panel poprowadził syn Profesora , kol. arch. Bohdan Biś Lisowski. Nie brakło wątków bardzo osobistych, jako że udział w dyskusji wzięła również córka Profesora, Beata Chodacka.
Panel uzupełniły wypowiedzi z widowni, m.in. architektów: Marty Urbańskiej, Andrzeja Walkowskiego.
Po części oficjalnej kol. arch. Witold Zieliński podziękował uczestnikom panelu oraz licznie przybyłej publiczności i w imieniu Rady MPOIA zaprosił wszystkich na uroczysty bankiet który odbył się na tarasie widokowym gościnnego budynku Akademii Muzycznej, skąd przy sprzyjającej, wiosennej aurze można było podziwiać nasze miasto w rzadko oglądanej perspektywie.