partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

   

Rada Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP zaprasza  na premierę filmu „Profesor Bohdan Lisowski. Człowiek, który sam siebie zaprojektował”, będącego częścią cyklu Maestri Nostri – filmów poświęconych wybitnym postaciom środowiska architektonicznego

Profesor Bohdan Lisowski (1924-1992) był architektem, designerem, twórcą, nauczycielem, mentorem. Związany z Politechniką Krakowską przez znakomitą większość swojego zawodowego życia, czyli od rozpoczęcia studiów w 1945, aż do śmierci w 1992. W Polsce wykładał na: Politechnice Wrocławskiej (1963-65), Politechnice Śląskiej w Gliwicach (1965-74), Politechnice Warszawskiej (1965-85), Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1963-92), Uniwersytecie Jagiellońskim (1983-91). Poza Polską gościł w uczelniach oraz w organizacjach naukowych i zawodowych w Holandii w Delft i Eindhoven, oraz w Niemczech w Dreźnie, Lipsku, Weimarze, Naumburgu, Berlinie Zachodnim, Darmstacie, Brunszwiku, Bochum, Hamburgu, Akwizgranie, Essen, a także w czeskiej Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Paryżu i w Chinach w Nanjingu.

Był członkiem zarządów 16 towarzystw, organizacji, redakcji i fundacji o charakterze naukowym i twórczym, w tym: Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie pełnił funkcję Prezesa Oddziału SARP Kraków (1966-69), Polskiej Akademii Nauk m.in. jako przewodniczący Komisji Ergonomicznej (1987-92), Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego i Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.

Film w reżyserii Anny Kaszewskiej, w którym o postaci, dorobku twórczym i naukowym Profesora opowiadają Krzysztof Ingarden, Marek Tarko, Krzysztof Lenartowicz, Bohdan Biś Lisowski, Bolesław Stelmach, Piotr Chuchacz, Piotr Lewicki, Maciej Złowodzki, Romuald Loegler, Witold Gawłowski. Elementem wydarzenia będzie również panel dyskusyjny z osobami zabierającymi głos w filmie.

Premiera odbędzie się we czwartek, 23 maja 2024, o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (ul. św. Tomasza 43).

 

Patronatem honorowym wydarzenie objęli:
— Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
— Polska Akademia Nauk
— Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
— Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków
— Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Krakowskiej
— Stypendium imienia Profesora Bohdana Lisowskiego

 

Patronat medialny:
— TVP3 Kraków