Zespół Rzeczoznawców przedstawia swoją opinię
Czytaj więcej:
Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.
Kraków, 24 listopada 2018r.
OPINIA nr ZR 99
Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Treść zapytania:
- Czy zaprojektowany dach w budynku spełnia zapisy §11 pkt 4 MPZP Gminy Czarny Dunajec.
Zespół Rzeczoznawców przedstawia swoje stanowisko:
Podstawa prawna:
- MPZP Gminy Czarny Dunajec §11
W odniesieniu do budynków mieszkalnych oraz mieszkalno-usługowych określa się następujące warunki kształtowania zabudowy:
Cyt.:
4) z zastrzeżeniem pkt 5 obowiązuje stosowanie tradycyjnych form dachów stromych, dwuspadowych, z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia połaci dachowych głównej bryły dachu, wynoszącym od 40 stopni do 52 stopni , z okapem wysuniętym na odległość co najmniej 0,8 m od lica budynku,
5) inne, niż określone w pkt 1-4, kształtowanie zabudowy dopuszcza się w przypadku: a) zwartej zabudowy w centrum Czarnego Dunajca, o ile podyktowane jest potrzebą nawiązania gabarytem obiektu lub formą dachów do budynków istniejących w bezpośrednim sąsiedztwie, lub spełnieniem wymogów konserwatorskich wynikających z przepisów o ochronie zabytków, b) budynków sytuowanych bezpośrednio przy granicy działek budowlanych oraz przybudówek, dla których dopuszcza się dachy pulpitowe.
- Definicje z Wikipedii
Dach dwuspadowy – zwany też dachem dwupołaciowym, szczytowym lub siodłowym – dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy. Cechą charakterystyczną dachu dwuspadowego jest występowanie trójkątnych ścian bocznych, zwanych szczytami, zamykających bryłę dachu w płaszczyznach prostopadłych do kalenicy.
Przy złożonym rzucie budynku (np. przy występowaniu takich elementów jak ryzality, skrzydła) dach dwuspadowy może posiadać więcej niż dwie połacie, w takim przypadku każdy z segmentów budynku przekryty jest dachem o dwóch przeciwległych połaciach, zachowujących układ dwuspadowy, z kalenicami na jednym poziomie.
Opinia Zespołu Rzeczoznawców:
W świetle obowiązującego ww. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Biały Dunajec projektowany budynek winien być kryty dachem dwuspadowym z kalenicą równoległą do dłuższej osi budynku, o jednakowym kącie nachylenia połaci dachowych głównej bryły dachu, wynoszącym 40 – 52 stopnie.
Przedłożone przez architekta rysunki przedstawiają budynek zaprojektowany na złożonym rzucie, przekryty dachem, którego główne połacie tworzą układ dachu dwuspadowego z kalenicą równoległą do jego dłuższej osi , zakończonego ścianami szczytowymi przy kącie nachylenia dachu 40 stopni. Zaprojektowany w ten sposób dach spełnia zapisy §11 pkt 4 MPZP Gminy Czarny Dunajec.
(EK)
arch. Wojciech Dobrzański,
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP