Zespół Rzeczoznawców przedstawia swoją opinię
Czytaj więcej:
Niniejszy dokument nie stanowi oficjalnej wykładni przepisów prawa i nie może być stosowany jako podstawa prawna do rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach. Opinie i propozycje zawarte w stanowiskach Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP należy traktować jako materiał pomocniczy.
Kraków, 17 październik 2016
aktualizacja: 31.12.2018 r.
OPINIA nr ZR 36
Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Treść zapytania:
Czy w przypadku budynku średniowysokiego ZLIII zaopatrzonego w dwie klatki schodowe obudowane i zamykane drzwiami oraz wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu, wymagane jest , aby trzecia klatka schodowa, która nie jest klatką służącą ewakuacji, spełniała powyższe warunki dotyczące obudowy i oddymiania?
Zespół Rzeczoznawców przy Radzie MPOIA prezentuje swoją opinię:
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 245 stanowi:
W budynkach:
2) średniowysokim ( SW ), zawierającym strefę pożarową ZLI, ZLII, ZLIII lub ZLV, należy stosować klatki schodowe obudowane i zamykane drzwiami oraz wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu.
Opinia:
Cytowany paragraf decyduje o wyposażeniu i obudowie klatek schodowych bez rozróżnienia, czy klatka schodowa pełni funkcje ewakuacyjne, czy też nie. W związku z powyższym wszystkie klatki schodowe w takich budynkach winny spełniać podane wymagania. Niespełnienie tych wymagań dotyczy jedynie schodów wewnętrznych, np. łączących dwa poziomy jednego lokalu, pod warunkiem spełnienia innych wymagań podanych w rozporządzeniu.
(możemy mieć jednak do czynienia z sytuacją projektową, tzw. otwartej klatki schodowej np. we foyer Teatru, reprezentacyjnym hallu biurowca, gdzie także dwie kondygnacje będą połączone w w/w sposób
(W.D.)
arch. Wojciech Dobrzański,
Koordynator Zespołu Rzeczoznawców
przy Radzie Małopolskiej Okręgowej IARP