Kongres Architektury Polskiej to wyjątkowe ogólnopolskie wydarzenie, które łączy architektów, samorządowców, inwestorów i mieszkańców w dyskusji o jakości przestrzeni i roli architektury w codziennym życiu. To szansa na wymianę doświadczeń, prezentację najlepszych praktyk oraz analizę kontrowersyjnych realizacji, aby wspólnie budować lepszą przyszłość polskich miast i regionów. Dołącz do nas i bądź częścią zmiany!

Kongres Architektury Polskiej – informacje dla uczestników.
Dla kogo?
Kongres jest skierowany do:
• architektów i projektantów,
• administracji rządowej i samorządowców,
• urzędników, polityków, konserwatorów zabytków,
• inwestorów, krytyków architektury,
• mieszkańców, obywateli zainteresowanych kształtowaniem przestrzeni.
Cel Kongresu:
• Wymiana doświadczeń i dyskusja o jakości architektury w Polsce.
• Odbudowa społecznej świadomości roli architekta w kształtowaniu jakości życia.
• Prezentacja zarówno najlepszych realizacji architektonicznych, jak i kontrowersyjnych tematów – z analizą ich przyczyn.
• Angażowanie różnych grup społecznych w dialog na temat przestrzeni publicznej.
Co Cię czeka?
• Dyskusje i panele z udziałem uznanych architektów i ekspertów.
• Prezentacje najlepszych praktyk projektowych oraz analizy nieudanych realizacji.
• Wydarzenia lokalne organizowane przez okręgowe izby architektów: spacery architektoniczne, wystawy, debaty, happeningi, wycieczki z architektami, pokazy filmów o architekturze.
• Podcasty i materiały filmowe związane z tematyką kongresową.
Jak się przygotować?
• Śledź oficjalną stronę internetową Kongresu, gdzie znajdziesz program, informacje organizacyjne oraz materiały promocyjne.
• Weź udział w lokalnych wydarzeniach organizowanych przez okręgowe izby architektów.
• Zapoznaj się z przykładami wyróżniającej się architektury w Twoim regionie – zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi.
• Skontaktuj się z lokalnymi oddziałami SARP, samorządami, uczelniami oraz mediami, aby dowiedzieć się o dodatkowych inicjatywach.
Zespół organizacyjny:
• Grzegorz Chełmecki – pełnomocnik ds. organizacji Kongresu (
• Agnieszka Mogielnicka – sekretarz Rady Programowej (
• Michał Hasik – specjalista ds. komunikacji (
Kontakt i informacje:
• Biuro Krajowej Rady Izby Architektów RP: ul. Stawki 2A, 00-193 Warszawa, tel. +48 22 827 85 14, +48 22 827 62 42.
• Redaktor informacyjny: arch. Piotr Glegola.
Kontakt do reprezentanta z ramienia MPOIA RP:
• arch. Marek Sanecki (
Aktualne informacje dotyczące Kongresu.
Sukces Kongresu zależy od nas wszystkich!





