partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Ścieżka Siedmiu Radości Najświętszej Maryi Panny

Lokalizacja:
Rychwałd (k. Żywca) ul. Franciszkańska

Autorzy:
Jakub Turbasa
Bartłomiej Pyrzyk
rzeźb. Józef Gałązka (płaskorzeźby)

Opis autorski:
Projekt znajduje się w sąsiedztwie barokowej bazyliki pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie. Obejmuje ścieżkę z 7 kapliczkami będącą odpowiednikiem drogi wiary umocowanej we franciszkańskiej tradycji modlitewnej zwanej od wieków Koronką Franciszkańską do Siedmiu Radości Matki Bożej. Spacerowanie dróżką od jednej do kolejnej kapliczki prowadzi do stopniowego zgłębiania kolejnych radosnych tajemnic z życia Maryi.

Prostota oraz biel kapliczek mają swoje powiązanie z architekturą zabytkowego kościoła. Architektura nowych budowli wywodzi się z archetypicznych, tradycyjnych form podobnych obiektów. Jest ich współczesną reinterpretacją. Wiele z nich składa się bowiem z trzech części (trzech modułów), których liczba ma swoje znaczenie w symbolice chrześcijańskiej.

W dolnym module pojawia się płaskorzeźba (rzeźb. Józef Gałązka) z cytatem z Pisma Świętego odnoszącym się do rozważanej tajemnicy. Jest on wprowadzeniem oraz kieruje osobę do kolejnego modułu, w którym pojawia się płaskorzeźba obrazująca opisywaną scenę. W trzecim pojawia się krzyż otoczony lustrzanymi mozaikami, które za sprawą geometrii ścian odbijają go „nieskończenie” wraz z otoczeniem. Ta przestrzeń symbolizuje wymiar niezgłębionej i nieskończonej rzeczywistości duchowej, która ma niejako metaforycznie zachęcać do jej odkrywania. Tym sposobem architektura kapliczek prowadzi wiernego poprzez Słowo, następnie obraz, aż do zgłębiania Absolutu wyrażonego przez krzyż w niecodziennym otoczeniu mieniących się mozaik.

Widok na ścieżkę z kapliczkami

Wybrane kapliczki

Sytuacja i schemat ideowy

Zbliżenia na 3 "moduły"

Wróć do listy obiektów

(Wpis dodany przez architekta IARP o numerze członkowskim MP-2290)