partner strategiczny Okno-pol
partnerzy Okno-pol         Okno-pol     Okno-pol

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na cykl wydarzeń norweskich składających się z wystawy plenerowej, wykładów, seminarium oraz debaty „Inside Outside Norway. Architektura demokracji” odbywających się w ramach ogólnopolskiego “Tygodnia z Architekturą” (26.05-2.06.2014). Wydarzenia te są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor w latach 2003-2008 Kunsthøgskolen i Oslo), Association of Consulting Architects in Norway oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie.

 

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy z udziałem norweskich gości oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisło, które odbędzie się we wtorek, 27 maja o godzinie 16:00.

 

http://www.facebook.com/events/237701986353583/

 

Na wystawę składa się 30 plansz prezentujących najnowsze obiekty architektury norweskiej w tym 4 obiekty w Małopolsce rewaloryzowane z funduszy norweskich – Norway Grants.

Wystawa omawia zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni w kraju skandynawskim wyróżniającym wielką kulturą realizacji zadań publicznych, poruszając następujące tematy: architektura dla demokracji, narodowy akcent, budowanie dla środowiska oraz budowanie z drewna.

Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi następujące obiekty: Bluetooth Cabins – Narud Stokke Wiig; Vennesla Library and Culture House – Helen & Hard; Sabetjohk Pedestrian Bridge – Ghilardi + Hellsten; Tallhall, Meteorological Institue – Pir II; The Knowledge Center, St Olav Hospital – Ratio and Nordic; VIP-house, Oslo Airport – Hille Melbye; Powerhouse Kjørbo – Snøhetta; Tjuvholmen – Niels Torp; National Opera and Ballet – Snøhetta; Statoil Headquarters – a-lab.

Wystawa zaplanowana jest od 19 maja do 13 czerwca na Placu Szczepańskim w Krakowie.

Po uroczystym otwarciu wystawy plenerowej “Inside Ouside Norway. Architektura demokracji” odbędzie się najważniejsze wydarzenie “Tygodnia z Architekturą” czyli wykład “Snøhetta Architecture” – prowadzony przez panią architekt Tine Hegli, partnera w biurze architektonicznym Snøhetta, o projektach i realizacjach tej znanej norweskiej firmy, mającej swoje biura w Oslo i Nowym Jorku oraz oddziały w Innsbrucku i San Francisco.

 

Serdecznie zapraszamy na wykład “Snøhetta Architecture”, który odbędzie się w Auditorium Maximum Universytetu Jagiellońskiego przy ul. Krupniczej 33, we wtorek, 27 maja 2014 o godzinie 18:00. Poprzedzony on zostanie krótkim wstępem o współczesnej architekturze Norwegii w nawiązaniu do prezentowanej wystawy.

 

http://www.facebook.com/events/754727334567795/

 

Tine Hegli jest architektem prowadzącym w znanym biurze architektonicznym Snøhetta. Zaangażowana była w wiele prestiżowych projektów, pracując między innymi przy takich obiektach jak: Opera w Oslo, The National September 11 Memorial (pomnik pamięci ofiar 11 września), Muzeum Grand Zero w Nowym Jorku oraz Centrum Nauki i Kultury Agbdulaziz w Arabii Saudyjskiej.
Od 2011 roku biuro Snøhetta jest partnerem w procesie rozbudowy Elektrowni Kjørbo, w ramach międzynarodowego pionierskiego projektu, którego celem jest kreowanie i budowa obiektów komercyjnych, pasywnych energetycznie. Projekt działa przy współpracy z ZEB – Research Centre on Zero Emission Buildings, pod auspicjami (NTNU) Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. W przedsięwzięciu tym Tine jest osobą, będącą liderem koordynującym multidyscyplinarne prace w fazie początkowej projektu. Jest ona również liderem w innych projektach pilotażowych ZEB, badających wpływ na planowanie i projektowanie architektury lokalnej zwiększonego nacisku na parametry związane z energią i emisją.
Tine Hegli zasiada w zarządzie ZEB oraz jest członkiem władz NTNU na wydziale Architektury i Projektowania, który ukończyła 1997 roku. Jest nauczycielem akademickim, wykładowcą, sędzią konkursowym i krytykiem zarówno na Uniwersytecie NTNU jaki w Szkole Architektury w Oslo (Oslo School of Architecture). Poza praca edukacyjną, Tine jako prelegent jest uczestnikiem wielu lokalnych i międzynarodowych konferencji na temat architektury i budownictwa zrównoważonego.